Lyngby redder sig og sender Hobro ud af Superligaen

Med hiv og sving lykkedes det mandag Lyngby at overleve i 3F Superligaen efter en samlet 4-3-sejr over Hobro.



Lyngby kan ånde lettet op. Klubben sikrede mandag endnu en sæson i 3F Superligaen efter en dramatisk 2-2-kamp mod Hobro, som rykker ned i 1. division.

Resultatet betyder nemlig, at Lyngby over to kampe slår Hobro med 4-3 samlet og dermed klarer frisag i duellen om fortsat at være en del af Superligaen.

Lyngby var ellers på hælene i store dele af mandagens returkamp, og nordjyderne kan ærgre sig over egen manglende skarphed på banens sidste tredjedel, som i sidste ende altså resulterede i en billet til landets næstbedste række.

Effektiviteten havde til gengæld Lyngby, der gik til pause med 1-1, selv om Hobro var bedst i første halvleg.

Lyngby kom foran midtvejs i anden halvleg, men Hobro sled sig tilbage og havde i den grad chancerne til at vinde opgøret, men Lyngby holdt altså stand.

Hobro gik ind til returkampen bagud med 1-2 fra det første opgør, og nordjyderne var toptændte fra start.

Allerede efter otte minutter kom Hobro på 1-0, da Lyngby-stopperen Lasse Nielsen scorede et uheldigt selvmål.

Målet gav Hobro blod på tanden, og gæsterne pressede på med stor energi, mens Lyngby havde svært ved at finde fodfæste.

Efter 23 minutter kom Lyngby dog tilbage, da Mathias Hebo Rasmussen bankede bolden i kassen til 1-1 med et forrygende langskud.

Lige efter udligningen havde Lyngby en god periode, men mod slutningen af halvlegen tiltvang Hobro sig atter momentum og havde et forsøg på stolpen.

Hobro fortsatte trykket fra anden halvlegs start og skabte fine chancer.

Et jubelbrøl af dimensioner lød over Lyngby Stadion, da Rezan Corlu efter 68 minutter slap fri i venstre side og sparkede hjemmeholdet foran 2-1.

Hobro gav dog ikke op, for med 14 minutter igen sørgede Edgar Babayan for et neglebidende afslutning, da han udlignede til 2-2. Nu kunne et enkelt Hobro-mål sørge for nordjysk overlevelse.

Trods flere store chancer til Hobro i kampens afslutning slap Lyngby med skrækken og trak altså det længste strå efter en dramatisk afslutning.

Edgar Babayan måtte i de døende sekunder trække nødbremsen og nedlægge Andre Riel, mens Hobro-målet stod tomt, fordi keeper Jesper Rask var gået med frem på en dødbold.

Tacklingen var voldsom, og der opstod tumult, hvilket førte til tre røde kort, hvoraf Babayan fik det ene. Efter et par minutter blev kampen fløjtet af, og så kunne jublen bryde ud.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

Bo Svensson skriver Superliga-historie