Lyngby fortsatte søndag stimen af kampe uden nederlag, da det blev til et enkelt point i en hårdt kæmpet fight på hjemmebane mod Silkeborg, som kom på tavlen efter få sekunder.
Det ene point betyder, at Lyngby haler en smule ind på AC Horsens, der ikke fik point i søndagens kamp mod AaB, men det betyder også, at Lyngby er tilbage på sidstepladsen i Superligaen.
Lyngby spillede på mange måder en god kamp mod Silkeborg, hvor især det første pres lykkedes godt, og det skabte store udfordringer for gæsterne.
Lyngby var banens klart farligste hold, og det var ikke meget, Silkeborg havde at byde på.
Gæsterne havde store udfordringer med at få spillet til at flyde så flot, som man ellers er vant til at se fra det jyske mandskab.
Især Silkeborgs midtbane måtte se sig slået, for inde på midten af banen var det Lyngby, der styrede slagets gang.
I enkelte momenter formåede Silkeborg at gøre sig farlige, og det var især, når bolden blev spillet ned bag Lyngbys til tider lidt tunge bagkæde.
Kampen startede i så højt et tempo, at det var svært at følge med.
21 sekunder stod der på kampuret, da bolden lå i nettet for første gang. Silkeborg-angriber Tonni Adamsen fik kæmpet sig fri i dybden, og så blev bolden skovlet ind bag Lyngby-keeper Mads Kikkenborg.
Lyngby formåede at bevare fatningen trods chokstarten, og på under fire minutter fik søndagens hjemmehold bragt balance i regnskabet.
Islandske Sævar Atli Magnusson lagde en skarp bold ind i fødderne på angriber Frederik Gytkjær, der satte bolden flot i kassen.
Efter de to hurtige kasser faldt kampen gevaldigt i tempo, og det gjaldt også store dele af anden halvleg.
Her fik Lyngby dog presset Silkeborg langt tilbage på banen, og Silkeborg fik øvet sig i at forsvare i det meste af anden halvleg.
Lyngby kom tættere og tættere på det vindende mål, men Silkeborg holdt stand, og det endte derfor 1-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub