Lyngby fortsatte søndag stimen af kampe uden nederlag, da det blev til et enkelt point i en hårdt kæmpet fight på hjemmebane mod Silkeborg, som kom på tavlen efter få sekunder.
Det ene point betyder, at Lyngby haler en smule ind på AC Horsens, der ikke fik point i søndagens kamp mod AaB, men det betyder også, at Lyngby er tilbage på sidstepladsen i Superligaen.
Lyngby spillede på mange måder en god kamp mod Silkeborg, hvor især det første pres lykkedes godt, og det skabte store udfordringer for gæsterne.
Lyngby var banens klart farligste hold, og det var ikke meget, Silkeborg havde at byde på.
Gæsterne havde store udfordringer med at få spillet til at flyde så flot, som man ellers er vant til at se fra det jyske mandskab.
Især Silkeborgs midtbane måtte se sig slået, for inde på midten af banen var det Lyngby, der styrede slagets gang.
I enkelte momenter formåede Silkeborg at gøre sig farlige, og det var især, når bolden blev spillet ned bag Lyngbys til tider lidt tunge bagkæde.
Kampen startede i så højt et tempo, at det var svært at følge med.
21 sekunder stod der på kampuret, da bolden lå i nettet for første gang. Silkeborg-angriber Tonni Adamsen fik kæmpet sig fri i dybden, og så blev bolden skovlet ind bag Lyngby-keeper Mads Kikkenborg.
Lyngby formåede at bevare fatningen trods chokstarten, og på under fire minutter fik søndagens hjemmehold bragt balance i regnskabet.
Islandske Sævar Atli Magnusson lagde en skarp bold ind i fødderne på angriber Frederik Gytkjær, der satte bolden flot i kassen.
Efter de to hurtige kasser faldt kampen gevaldigt i tempo, og det gjaldt også store dele af anden halvleg.
Her fik Lyngby dog presset Silkeborg langt tilbage på banen, og Silkeborg fik øvet sig i at forsvare i det meste af anden halvleg.
Lyngby kom tættere og tættere på det vindende mål, men Silkeborg holdt stand, og det endte derfor 1-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT