– Lyngby skal ringe til David Nielsen nu

David Nielsen er et oplagt valg som Lyngby i den aktuelle situation, lyder det fra Tipsbladets fodboldekspert David Boysen, der har en fortid som spiller hos De Kongeblå.



Hvor i alverden kom den lige fra?

Blot 50 dage efter, at Lyngby Boldklub ansatte Magne Hoseth som cheftræner, har nordmanden fået sparket og er dermed fortid i Superliga-klubben. Lyngby-ledelsen tager det fulde ansvar og kalder det et "fejlskøn" fra deres side at anæstte Hoseth, der blev hentet i KA Klaksvik, hvor han skabte mirakler.

Meldingen om Magne Hoseths fyring har ramt Superligaen som en tidlig weekendbombe, og det kommer da også voldsomt bag på Tipsbladets fodboldekspert David Boysen, der har en fortid i netop Lyngby Boldklub.

– Jeg er dybt forbavset. De personer, jeg har talt med i Lyngby, har ikke sagt noget om, at noget er under opsejling, siger Boysen.

Han påpeger, at der må være gået noget helt skævt i relationen mellem Magne Hoseth og spillertruppen.

– Umiddelbart er mit indtryk af Magne, at han er spillernes mand, men jeg kan læse, at det blandt andet handler om manglende involvering, og det er noget, der betyder ekstremt meget i Lyngby. Det er en klub, hvor man kommer hinanden ved, og man taler sammen om alt. Hvis han ikke har involveret sig i det, bliver det hurtigt opdaget i en klub som Lyngby, siger Boysen og kommer med en bredside til Lyngbys ledelse:

– Hvis man efter mindre end to måneder har fundet ud af, at det ikke er den rigtige træner, er der jo blevet begået en kæmpe fejl. Ledelsen tager ansvaret, og det er klogt i forhold til at beskytte spillertruppen, men det er selvfølgelig også det rigtige at gøre, for det er ledelsen, der er ansvarlig for, hvem der skal være træner. 

Ring til David Nielsen
Nu skal Lyngby Boldklub på jagt efter en ny cheftræner. I første omgang vil assistenttrænerne Mikkel Beckmann og Mads Kristensen lede holdet, og David Boysen tror ikke, det er utænkeligt, at duoen bliver resten af sæsonen. 

Hvis ikke det bliver tilfældet, er det, fordi der dukker en plug and play-løsning op, og sådan én findes på markedet netop nu.

– David Nielsen har været i huset før, og de skal ikke tage chancer nu. Hvis det handler om mandskabspleje, involvering og tydelighed, stikker David jo ud, for det er noget af det, han er bedst til. Han vil være en fantastisk løsning på papiret, men jeg ved ikke, om den nuværende spillertrup matcher den type, han er.

– Men hvis der er én, der tør tage sådan en opgave, er det David Nielsen, og jeg håber, han kommer hurtigt i gang efter sit ophold i Grækenland, fastslår Boysen. 

Tipsbladet dækker trænerfyringen i Lyngby Boldklub tæt resten af dagen. 







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De køber ham for 740 mio.

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Brøndby med transferscoop?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Dansk landsholdsspiller er topprioritet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026