– Lyngby skal ringe til David Nielsen nu

David Nielsen er et oplagt valg som Lyngby i den aktuelle situation, lyder det fra Tipsbladets fodboldekspert David Boysen, der har en fortid som spiller hos De Kongeblå.



Hvor i alverden kom den lige fra?

Blot 50 dage efter, at Lyngby Boldklub ansatte Magne Hoseth som cheftræner, har nordmanden fået sparket og er dermed fortid i Superliga-klubben. Lyngby-ledelsen tager det fulde ansvar og kalder det et "fejlskøn" fra deres side at anæstte Hoseth, der blev hentet i KA Klaksvik, hvor han skabte mirakler.

Meldingen om Magne Hoseths fyring har ramt Superligaen som en tidlig weekendbombe, og det kommer da også voldsomt bag på Tipsbladets fodboldekspert David Boysen, der har en fortid i netop Lyngby Boldklub.

– Jeg er dybt forbavset. De personer, jeg har talt med i Lyngby, har ikke sagt noget om, at noget er under opsejling, siger Boysen.

Han påpeger, at der må være gået noget helt skævt i relationen mellem Magne Hoseth og spillertruppen.

– Umiddelbart er mit indtryk af Magne, at han er spillernes mand, men jeg kan læse, at det blandt andet handler om manglende involvering, og det er noget, der betyder ekstremt meget i Lyngby. Det er en klub, hvor man kommer hinanden ved, og man taler sammen om alt. Hvis han ikke har involveret sig i det, bliver det hurtigt opdaget i en klub som Lyngby, siger Boysen og kommer med en bredside til Lyngbys ledelse:

– Hvis man efter mindre end to måneder har fundet ud af, at det ikke er den rigtige træner, er der jo blevet begået en kæmpe fejl. Ledelsen tager ansvaret, og det er klogt i forhold til at beskytte spillertruppen, men det er selvfølgelig også det rigtige at gøre, for det er ledelsen, der er ansvarlig for, hvem der skal være træner. 

Ring til David Nielsen
Nu skal Lyngby Boldklub på jagt efter en ny cheftræner. I første omgang vil assistenttrænerne Mikkel Beckmann og Mads Kristensen lede holdet, og David Boysen tror ikke, det er utænkeligt, at duoen bliver resten af sæsonen. 

Hvis ikke det bliver tilfældet, er det, fordi der dukker en plug and play-løsning op, og sådan én findes på markedet netop nu.

– David Nielsen har været i huset før, og de skal ikke tage chancer nu. Hvis det handler om mandskabspleje, involvering og tydelighed, stikker David jo ud, for det er noget af det, han er bedst til. Han vil være en fantastisk løsning på papiret, men jeg ved ikke, om den nuværende spillertrup matcher den type, han er.

– Men hvis der er én, der tør tage sådan en opgave, er det David Nielsen, og jeg håber, han kommer hurtigt i gang efter sit ophold i Grækenland, fastslår Boysen. 

Tipsbladet dækker trænerfyringen i Lyngby Boldklub tæt resten af dagen. 





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Satme godt set, Jacob Neestrup!

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

“Har set ham fra OB få karantæne”

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Superliga-legende stråler som 41-årig

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

‘Tæt på ren elendighed’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FC Midtjylland kan score gode penge

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Slut: FC København vinder intenst derby

FC København – Brøndby IF

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF