Hvis Hvidovre IF skal lave et mirakel og sikre overlevelse i Superligaen, får klubben brug for at holde målmand Filip Djukic kampklar.
Søndag eftermiddag var han tilbage i mål for første gang siden efteråret, og trods en lang skadesperiode viste Djukic sin klasse på stregen.
Opgøret endte 1-1, men var det ikke for plankeværket Djukic, havde de kongeblå formentlig taget sejren. Det lykkedes først at passere ham, da Lyngby fik sit andet straffespark i kampen.
Med pointdelingen har Lyngby nu to point ned til Vejle under nedrykningsstregen.
Filip Djukic blev sat på arbejde fra start, og midtvejs i første halvleg lignede han allerede et solidt bud på kampens spiller.
Efter fem minutter havde han reddet Kolbeinn Finnssons store chance, og ti minutter senere gjorde han vinklen så spids, at Jonathan Amon vippede bolden forbi mål på sin friløber.
Da Matti Olsen i det 19. minut blokerede et skud med armen, fik Djukic også lov til at stråle i en straffesparksduel med Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen. Djukic dykkede ned til sin egen højre side og pillede straffesparket.
Også i Lyngby-buret var der udskiftning. Førstemålmand David Jensen var ukampdygtig, og i hans fravær vogtede Jannich Storch buret.
Lyngby-keeperen ventede længe på sin første prøve, og han så en anelse rusten ud, da den kom fem minutter før pausen. Her var han ved at tabe bolden for fødderne for en Hvidovre-spiller, men rettede op på sin halvkiksede redning og afværgede situationen.
Straks efter pausen blev Storch så rundet af Lirim Qamili, men Hvidovre-angriberen fik ikke afsluttet på det tomme mål, inden to Lyngby-spillere tacklede ham.
I pausen af opgøret var rutinerede Andreas Bjelland og Simon Makienok udgået for hvert sit hold. I Hvidovres tilfælde kom Tobias Thomsen på banen i stedet, og det var en klog disposition, for han scorede til 1-0 i det 64. minut.
Magnus Fredslund fik god tid til at smide et indlæg ind i det lille felt, og her kæmpede Tobias Thomsen sig let foran Willy Kumado og stangede bolden i mål.
Modsvaret kom hurtigt i den anden ende. Assistmager Fredslund begik et dumt straffespark, og Gudjohnsen steppede på ny op for at tage.
Islændingen sparkede i samme side som i første halvleg, og Djukic valgte også samme side, men denne gang var afslutningen så hård og yderlig, at kampens store profil ikke kunne nå den.
Lyngby pressede på for et sejrsmål, men Djukic og Hvidovre-forsvaret holdt stand og sikrede et enkelt point.
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Henter FC København-spiller
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Joakim Mæhle åbner op
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Tottenham præsenterer ny træner
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Kæk Wass: Han filmede!
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER