Hvis Hvidovre IF skal lave et mirakel og sikre overlevelse i Superligaen, får klubben brug for at holde målmand Filip Djukic kampklar.
Søndag eftermiddag var han tilbage i mål for første gang siden efteråret, og trods en lang skadesperiode viste Djukic sin klasse på stregen.
Opgøret endte 1-1, men var det ikke for plankeværket Djukic, havde de kongeblå formentlig taget sejren. Det lykkedes først at passere ham, da Lyngby fik sit andet straffespark i kampen.
Med pointdelingen har Lyngby nu to point ned til Vejle under nedrykningsstregen.
Filip Djukic blev sat på arbejde fra start, og midtvejs i første halvleg lignede han allerede et solidt bud på kampens spiller.
Efter fem minutter havde han reddet Kolbeinn Finnssons store chance, og ti minutter senere gjorde han vinklen så spids, at Jonathan Amon vippede bolden forbi mål på sin friløber.
Da Matti Olsen i det 19. minut blokerede et skud med armen, fik Djukic også lov til at stråle i en straffesparksduel med Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen. Djukic dykkede ned til sin egen højre side og pillede straffesparket.
Også i Lyngby-buret var der udskiftning. Førstemålmand David Jensen var ukampdygtig, og i hans fravær vogtede Jannich Storch buret.
Lyngby-keeperen ventede længe på sin første prøve, og han så en anelse rusten ud, da den kom fem minutter før pausen. Her var han ved at tabe bolden for fødderne for en Hvidovre-spiller, men rettede op på sin halvkiksede redning og afværgede situationen.
Straks efter pausen blev Storch så rundet af Lirim Qamili, men Hvidovre-angriberen fik ikke afsluttet på det tomme mål, inden to Lyngby-spillere tacklede ham.
I pausen af opgøret var rutinerede Andreas Bjelland og Simon Makienok udgået for hvert sit hold. I Hvidovres tilfælde kom Tobias Thomsen på banen i stedet, og det var en klog disposition, for han scorede til 1-0 i det 64. minut.
Magnus Fredslund fik god tid til at smide et indlæg ind i det lille felt, og her kæmpede Tobias Thomsen sig let foran Willy Kumado og stangede bolden i mål.
Modsvaret kom hurtigt i den anden ende. Assistmager Fredslund begik et dumt straffespark, og Gudjohnsen steppede på ny op for at tage.
Islændingen sparkede i samme side som i første halvleg, og Djukic valgte også samme side, men denne gang var afslutningen så hård og yderlig, at kampens store profil ikke kunne nå den.
Lyngby pressede på for et sejrsmål, men Djukic og Hvidovre-forsvaret holdt stand og sikrede et enkelt point.
/ritzau/
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT