Hvis Hvidovre IF skal lave et mirakel og sikre overlevelse i Superligaen, får klubben brug for at holde målmand Filip Djukic kampklar.
Søndag eftermiddag var han tilbage i mål for første gang siden efteråret, og trods en lang skadesperiode viste Djukic sin klasse på stregen.
Opgøret endte 1-1, men var det ikke for plankeværket Djukic, havde de kongeblå formentlig taget sejren. Det lykkedes først at passere ham, da Lyngby fik sit andet straffespark i kampen.
Med pointdelingen har Lyngby nu to point ned til Vejle under nedrykningsstregen.
Filip Djukic blev sat på arbejde fra start, og midtvejs i første halvleg lignede han allerede et solidt bud på kampens spiller.
Efter fem minutter havde han reddet Kolbeinn Finnssons store chance, og ti minutter senere gjorde han vinklen så spids, at Jonathan Amon vippede bolden forbi mål på sin friløber.
Da Matti Olsen i det 19. minut blokerede et skud med armen, fik Djukic også lov til at stråle i en straffesparksduel med Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen. Djukic dykkede ned til sin egen højre side og pillede straffesparket.
Også i Lyngby-buret var der udskiftning. Førstemålmand David Jensen var ukampdygtig, og i hans fravær vogtede Jannich Storch buret.
Lyngby-keeperen ventede længe på sin første prøve, og han så en anelse rusten ud, da den kom fem minutter før pausen. Her var han ved at tabe bolden for fødderne for en Hvidovre-spiller, men rettede op på sin halvkiksede redning og afværgede situationen.
Straks efter pausen blev Storch så rundet af Lirim Qamili, men Hvidovre-angriberen fik ikke afsluttet på det tomme mål, inden to Lyngby-spillere tacklede ham.
I pausen af opgøret var rutinerede Andreas Bjelland og Simon Makienok udgået for hvert sit hold. I Hvidovres tilfælde kom Tobias Thomsen på banen i stedet, og det var en klog disposition, for han scorede til 1-0 i det 64. minut.
Magnus Fredslund fik god tid til at smide et indlæg ind i det lille felt, og her kæmpede Tobias Thomsen sig let foran Willy Kumado og stangede bolden i mål.
Modsvaret kom hurtigt i den anden ende. Assistmager Fredslund begik et dumt straffespark, og Gudjohnsen steppede på ny op for at tage.
Islændingen sparkede i samme side som i første halvleg, og Djukic valgte også samme side, men denne gang var afslutningen så hård og yderlig, at kampens store profil ikke kunne nå den.
Lyngby pressede på for et sejrsmål, men Djukic og Hvidovre-forsvaret holdt stand og sikrede et enkelt point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Det bliver spektakulært’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
FCM ansætter ny topboss
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Deler nyt om fremtiden
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Nu svarer David Nielsen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Celta Vigo – Real Madrid
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Dansk træner storroses
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Reagerer på Brøndby-bombe
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER