Der stod nærmest Lyngby på det hele i afslutningen af kampen mod AaB, men alligevel var det nordjyderne, som i sidste ende vandt tre point.
Det gjorde de, fordi Mads Bomholt scorede til 2-1 dybt inde i tillægstiden stik imod spil og chancer i anden halvleg, hvor Lyngby dominerede kampen.
Derfor var det en flok Lyngby-spillere, som hang med mulerne efter slutfløjt, og til Viaplay sagde Frederik Gytkjær, at han nærmest aldrig har oplevet noget lignende.
– Jeg skal lige suge luft ind. Det er godt nok voldsomt, det der sker. Fuldstændig utilgiveligt. Vi sidder på det hele til slut, og målet kommer ud af ingenting. Det er en forfærdelig følelse.
– Vi får trykket godt på og kæmper som hold. Vi fortjener sejren, det må jeg være ærlig og sige. Vi har store chancer. Det er en forfærdelig følelse. Forfærdelig. Det er noget af det vildeste, jeg har været med til, siger en dybt skuffet Gytkjær.
Lyngby havde flere store chancer i kampens afsluttende fase, og flere AaB-spillere lignede nogle, som ikke havde mere energi. Derfor er skuffelsen ekstra stor, mener Gytkjær.
– Vi havde en følelse af, at de var knækket. De så trætte ud, og vi satte friske folk ind. Så er det typisk, sådan noget sker. Forfærdeligt.
– Vi skulle have nået med herfra. Vi er det bedre hold i dag, og det er skuffende, at vi ikke er mere kyniske.
Lyngby er tredjesidste i Superligaen med fem point for otte kampe. Hvis Sønderjyske får point mod Brøndby, så ryger man ned under stregen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER