Lyngby-spiller i chok: Fuldstændig utilgiveligt

Frederik Gytkjær var decideret chokeret over, at Lyngby tabte til AaB fredag aften.



Der stod nærmest Lyngby på det hele i afslutningen af kampen mod AaB, men alligevel var det nordjyderne, som i sidste ende vandt tre point.

Det gjorde de, fordi Mads Bomholt scorede til 2-1 dybt inde i tillægstiden stik imod spil og chancer i anden halvleg, hvor Lyngby dominerede kampen.

Derfor var det en flok Lyngby-spillere, som hang med mulerne efter slutfløjt, og til Viaplay sagde Frederik Gytkjær, at han nærmest aldrig har oplevet noget lignende.

– Jeg skal lige suge luft ind. Det er godt nok voldsomt, det der sker. Fuldstændig utilgiveligt. Vi sidder på det hele til slut, og målet kommer ud af ingenting. Det er en forfærdelig følelse.

– Vi får trykket godt på og kæmper som hold. Vi fortjener sejren, det må jeg være ærlig og sige. Vi har store chancer. Det er en forfærdelig følelse. Forfærdelig. Det er noget af det vildeste, jeg har været med til, siger en dybt skuffet Gytkjær.

Lyngby havde flere store chancer i kampens afsluttende fase, og flere AaB-spillere lignede nogle, som ikke havde mere energi. Derfor er skuffelsen ekstra stor, mener Gytkjær.

– Vi havde en følelse af, at de var knækket. De så trætte ud, og vi satte friske folk ind. Så er det typisk, sådan noget sker. Forfærdeligt. 

– Vi skulle have nået med herfra. Vi er det bedre hold i dag, og det er skuffende, at vi ikke er mere kyniske. 

Lyngby er tredjesidste i Superligaen med fem point for otte kampe. Hvis Sønderjyske får point mod Brøndby, så ryger man ned under stregen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

AGF jagter hollandsk talent

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Chelsea – Tottenham

Neestrup jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Salah sender særlig besked

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt