Lyngby-spiller i chok: Fuldstændig utilgiveligt

Frederik Gytkjær var decideret chokeret over, at Lyngby tabte til AaB fredag aften.



Der stod nærmest Lyngby på det hele i afslutningen af kampen mod AaB, men alligevel var det nordjyderne, som i sidste ende vandt tre point.

Det gjorde de, fordi Mads Bomholt scorede til 2-1 dybt inde i tillægstiden stik imod spil og chancer i anden halvleg, hvor Lyngby dominerede kampen.

Derfor var det en flok Lyngby-spillere, som hang med mulerne efter slutfløjt, og til Viaplay sagde Frederik Gytkjær, at han nærmest aldrig har oplevet noget lignende.

– Jeg skal lige suge luft ind. Det er godt nok voldsomt, det der sker. Fuldstændig utilgiveligt. Vi sidder på det hele til slut, og målet kommer ud af ingenting. Det er en forfærdelig følelse.

– Vi får trykket godt på og kæmper som hold. Vi fortjener sejren, det må jeg være ærlig og sige. Vi har store chancer. Det er en forfærdelig følelse. Forfærdelig. Det er noget af det vildeste, jeg har været med til, siger en dybt skuffet Gytkjær.

Lyngby havde flere store chancer i kampens afsluttende fase, og flere AaB-spillere lignede nogle, som ikke havde mere energi. Derfor er skuffelsen ekstra stor, mener Gytkjær.

– Vi havde en følelse af, at de var knækket. De så trætte ud, og vi satte friske folk ind. Så er det typisk, sådan noget sker. Forfærdeligt. 

– Vi skulle have nået med herfra. Vi er det bedre hold i dag, og det er skuffende, at vi ikke er mere kyniske. 

Lyngby er tredjesidste i Superligaen med fem point for otte kampe. Hvis Sønderjyske får point mod Brøndby, så ryger man ned under stregen.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Horsens kommer tættere på oprykning

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tottenham jagter choktransfer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’