Der stod nærmest Lyngby på det hele i afslutningen af kampen mod AaB, men alligevel var det nordjyderne, som i sidste ende vandt tre point.
Det gjorde de, fordi Mads Bomholt scorede til 2-1 dybt inde i tillægstiden stik imod spil og chancer i anden halvleg, hvor Lyngby dominerede kampen.
Derfor var det en flok Lyngby-spillere, som hang med mulerne efter slutfløjt, og til Viaplay sagde Frederik Gytkjær, at han nærmest aldrig har oplevet noget lignende.
– Jeg skal lige suge luft ind. Det er godt nok voldsomt, det der sker. Fuldstændig utilgiveligt. Vi sidder på det hele til slut, og målet kommer ud af ingenting. Det er en forfærdelig følelse.
– Vi får trykket godt på og kæmper som hold. Vi fortjener sejren, det må jeg være ærlig og sige. Vi har store chancer. Det er en forfærdelig følelse. Forfærdelig. Det er noget af det vildeste, jeg har været med til, siger en dybt skuffet Gytkjær.
Lyngby havde flere store chancer i kampens afsluttende fase, og flere AaB-spillere lignede nogle, som ikke havde mere energi. Derfor er skuffelsen ekstra stor, mener Gytkjær.
– Vi havde en følelse af, at de var knækket. De så trætte ud, og vi satte friske folk ind. Så er det typisk, sådan noget sker. Forfærdeligt.
– Vi skulle have nået med herfra. Vi er det bedre hold i dag, og det er skuffende, at vi ikke er mere kyniske.
Lyngby er tredjesidste i Superligaen med fem point for otte kampe. Hvis Sønderjyske får point mod Brøndby, så ryger man ned under stregen.
LIVE
Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Henter Mads Junker
LIVE
TransferLIVE: Salah går viralt
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
MEDIE