Der stod nærmest Lyngby på det hele i afslutningen af kampen mod AaB, men alligevel var det nordjyderne, som i sidste ende vandt tre point.
Det gjorde de, fordi Mads Bomholt scorede til 2-1 dybt inde i tillægstiden stik imod spil og chancer i anden halvleg, hvor Lyngby dominerede kampen.
Derfor var det en flok Lyngby-spillere, som hang med mulerne efter slutfløjt, og til Viaplay sagde Frederik Gytkjær, at han nærmest aldrig har oplevet noget lignende.
– Jeg skal lige suge luft ind. Det er godt nok voldsomt, det der sker. Fuldstændig utilgiveligt. Vi sidder på det hele til slut, og målet kommer ud af ingenting. Det er en forfærdelig følelse.
– Vi får trykket godt på og kæmper som hold. Vi fortjener sejren, det må jeg være ærlig og sige. Vi har store chancer. Det er en forfærdelig følelse. Forfærdelig. Det er noget af det vildeste, jeg har været med til, siger en dybt skuffet Gytkjær.
Lyngby havde flere store chancer i kampens afsluttende fase, og flere AaB-spillere lignede nogle, som ikke havde mere energi. Derfor er skuffelsen ekstra stor, mener Gytkjær.
– Vi havde en følelse af, at de var knækket. De så trætte ud, og vi satte friske folk ind. Så er det typisk, sådan noget sker. Forfærdeligt.
– Vi skulle have nået med herfra. Vi er det bedre hold i dag, og det er skuffende, at vi ikke er mere kyniske.
Lyngby er tredjesidste i Superligaen med fem point for otte kampe. Hvis Sønderjyske får point mod Brøndby, så ryger man ned under stregen.
LIVE
TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
‘Spanien var det bedste hold’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Klar for FC København
VM-vækkeuret kommer med surt opstød
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER