Det var onsdag eftermiddag. Patrick da Silva havde været til træning og havde fire ubesvarede opkald på sin telefon fra Thomas Kahlenberg og sin træner, Christian Nielsen. Det var så usædvanligt, at han godt kunne fornemme, at der var noget galt.
Da han ringede tilbage, fik han at vide, at Kahlenberg var smittet med corona-virus, og fordi da Silva havde været i kontakt med ham, skulle han forvente et opkald fra Styrelsen for Patientsikkerhed. Styrelsen var i gang med at få fat på alle, som Kahlenberg havde været i kontakt med de seneste dage.
Da Styrelsen kort efter ringede, fik Patrick da Silva at vide, at han skulle i hjemmekarantæne i 14 dage. Han måtte ikke forlade sin lejlighed. Hverken for at træne eller for at gå ned med skraldet.
– Jeg forstår det ikke helt. For mig giver det ikke mening. Jeg fik at vide, at alle kommer til at få virussen, og man kan ikke stoppe den. Så sagde jeg: ”Kan jeg ikke bare tage til træning? Jeg har ikke nogen sympotomer." Men de vil gerne holde smitten nede, så den først spreder sig til sommer, hvor der er mindre sygdom i omløb, siger Patrick da Silva til tipsbladet.dk.
Forklaringen er, at corona-virussen som udgangspunkt er ufarlig for de fleste raske mennesker. Den er primært farlig for ældre eller for folk, der i forvejen er svækkede af for eksempel sygdom.
Da Silva er i risikozonen, fordi han gav hånd til og talte i to minutter med sin gamle holdkammerat Thomas Kahlenberg i forbindelse med Lyngbys kamp mod Brøndby IF i den seneste Superliga-runde. Også de nuværende holdkammerater Martin Ørnskov og Kasper Jørgensen havde kontakt til Kahlenberg.
Derfor er de alle sendt i karantæne derhjemme og kan ikke spille de kommende kampe for deres klub.
– Der er ikke noget at gøre, men jeg håber, Superligaen bliver sat på standby, eller kampene bliver rykket, siger Patrick da Silva til udsigten til, at Lyngby må undvære sine spillere i de kommende to runder.
Her venter først AaB og siden FC København i to runder, der får afgørende betydning for, om Lyngby kan snige sig med i top 6.
– Det er nogle vigtige kampe især for os lige nu. Det er helt vildt. Vi har heller ikke nogen åbenlys gardering på min position, fordi et par af de andre er halvskadet. Lige pt. er det kritisk for os ad helvede til, siger Patrick da Silva.
Divisionsforeningen, som driver Superligaen, har meldt ud, at den kommende runde som udgangspunkt afvikles som planlagt. Det sker efter anbefaling fra myndighederne.
Men én ting er det sundhedsmæssige perspektiv. Et andet er det sportslige. Patrick da Silva forudser en situation, hvor man får svært ved at afgøre, hvor mange spillere et hold skal undvære, før dets kampe må udsættes.
– Hvad med næste uge? Hvis hele FCK’s hold er smittet i næste uge, hvor vi skal møde dem, skal de så bare stille med et U19-hold, eller har de lov til at rykke kampen? Man kan komme i en situation, hvor det bliver unfair, siger han.
– Den er svær, synes jeg. Jeg ved ikke lige, hvad løsningen er. Men det er kritisk for mig, for jeg kan ikke træne eller gøre noget i 14 dage. Jeg er i gang med en god sæson, som jeg gerne vil gøre færdig.
Patrick da Silva var selvsagt ikke til træning i Lyngby i dag. Han har overvejet at få en kondicykel op i lejligheden, så han kan holde formen ved lige, men det gør næppe den store forskel, mener han. Det bliver man ikke en bedre fodboldspiller af.
I stedet for træning har han brugt dagen derhjemme. Det er allerede ved at være trivielt.
– Jeg har snakket med min mor og far om, hvad der kunne komme til at ske. Og ellers bare set nogle serier, slappet af. Der har ikke været noget at lave. Det er ikke sjovt, hvis det kommer til at fortsætte sådan, siger han.
– Lige nu kan jeg slet ikke forestille mig 14 dage på den måde. Jeg må ikke engang gå ud at handle. Jeg må ikke gå ned med skraldet. Det er helt grotesk.
Læs også:Retov sendt i hjemmekarantæne: Jeg har det godt på nuværende tidspunkt

Sådan stemte SL-trænerne til Forårets Profil

Jess Thorup fyret

Hollændere køber dansk forsvarsspiller

Silkeborg – Viborg

Lyngby – AaB

Talte med Thomas Frank om det

Brøndby-boss jubler

Brøndby henter Köhlert – så lang er kontrakten

Afsløring: Afviste AaB – Prelec ny cheftræner i VB

Frederik Birk vild med ny Brøndby-profil

Real Madrid bekræfter Ancelotti-stop

Forbereder kæmpe transfer

Prelec til VB er totalt oplagt

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Dansker til Barca? Nu får han besøg af landstræner

Dansker stopper i Bundesliga-klub – klar på mere

Her er forårets hold i Superligaen

Hylder AGF’er: Burde være årets spiller

– Så kan vi ikke pibe over FCM

‘En skændsel for engelsk fodbold’

Afsløring: Ikonet Witt forlænger med Hillerød

Superliga-chok: ‘Jeg er enormt overrasket’

Barcelona lurer på dansk komet

Transferguru: Kun én af de tre henter Frendrup

Bekræfter: ‘Jeg skal til Brøndby nu’

Målfattigt lokalderby i Lombardiet

AaB-fans i sort: Klubben bliver misligholdt

– Kan jeg jo kun give Midtjylland kredit for

FCM-bossens FCN-appel: – Vi kan hjælpe dem

– Jeg var blevet bortvist i Superligaen

Nu sætter de alle til salg

Reagerer på AGF-tumult: – Der er en grænse

Dansk Spurs-boss jubler: – For resten af livet

Ny aftale? Skal mødes med Helenius’ agent

Superliga-bombe: ‘Det mest vanvittige!’

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Afsløring: Vejle tæt på at hente dansker i Tyrkiet

Nu bekræfter politiet

Flokkes om dansk Bayern-stjerneskud

Dansker stopper karrieren efter skadeshelvede

Har skrevet under med FCK

Chokexit? ‘Så kan vi virkelig tale om et galehus’

FCM-profil: Det er CL-kval her eller et andet sted

FC København-profil har et stort transferønske

Steffen Kielstrup er skuffet over Vejle-beslutning

Kielstrup og Mølby er færdige i Vejle

Rasmus Højlund spøger i kæmpeklub

Nicolai Boilesens nye job? ‘Jeg har holdt møder’

Jess Thorup meldes færdig i Augsburg

Afsløring: Svenn Crone forlænger med FC Fredericia

Nicolai Boilesen stopper karrieren

Han kan blive FCKs dyreste nogensinde

Vilde Victor vil ikke se sin egen video igen

Kæmpe triumf – han vinder Forårets Profil

Millioner til dansk klub? Kræver kassen for profil