Det var onsdag eftermiddag. Patrick da Silva havde været til træning og havde fire ubesvarede opkald på sin telefon fra Thomas Kahlenberg og sin træner, Christian Nielsen. Det var så usædvanligt, at han godt kunne fornemme, at der var noget galt.
Da han ringede tilbage, fik han at vide, at Kahlenberg var smittet med corona-virus, og fordi da Silva havde været i kontakt med ham, skulle han forvente et opkald fra Styrelsen for Patientsikkerhed. Styrelsen var i gang med at få fat på alle, som Kahlenberg havde været i kontakt med de seneste dage.
Da Styrelsen kort efter ringede, fik Patrick da Silva at vide, at han skulle i hjemmekarantæne i 14 dage. Han måtte ikke forlade sin lejlighed. Hverken for at træne eller for at gå ned med skraldet.
– Jeg forstår det ikke helt. For mig giver det ikke mening. Jeg fik at vide, at alle kommer til at få virussen, og man kan ikke stoppe den. Så sagde jeg: ”Kan jeg ikke bare tage til træning? Jeg har ikke nogen sympotomer.” Men de vil gerne holde smitten nede, så den først spreder sig til sommer, hvor der er mindre sygdom i omløb, siger Patrick da Silva til tipsbladet.dk.
Forklaringen er, at corona-virussen som udgangspunkt er ufarlig for de fleste raske mennesker. Den er primært farlig for ældre eller for folk, der i forvejen er svækkede af for eksempel sygdom.
Da Silva er i risikozonen, fordi han gav hånd til og talte i to minutter med sin gamle holdkammerat Thomas Kahlenberg i forbindelse med Lyngbys kamp mod Brøndby IF i den seneste Superliga-runde. Også de nuværende holdkammerater Martin Ørnskov og Kasper Jørgensen havde kontakt til Kahlenberg.
Derfor er de alle sendt i karantæne derhjemme og kan ikke spille de kommende kampe for deres klub.
– Der er ikke noget at gøre, men jeg håber, Superligaen bliver sat på standby, eller kampene bliver rykket, siger Patrick da Silva til udsigten til, at Lyngby må undvære sine spillere i de kommende to runder.
Her venter først AaB og siden FC København i to runder, der får afgørende betydning for, om Lyngby kan snige sig med i top 6.
– Det er nogle vigtige kampe især for os lige nu. Det er helt vildt. Vi har heller ikke nogen åbenlys gardering på min position, fordi et par af de andre er halvskadet. Lige pt. er det kritisk for os ad helvede til, siger Patrick da Silva.
Divisionsforeningen, som driver Superligaen, har meldt ud, at den kommende runde som udgangspunkt afvikles som planlagt. Det sker efter anbefaling fra myndighederne.
Men én ting er det sundhedsmæssige perspektiv. Et andet er det sportslige. Patrick da Silva forudser en situation, hvor man får svært ved at afgøre, hvor mange spillere et hold skal undvære, før dets kampe må udsættes.
– Hvad med næste uge? Hvis hele FCK’s hold er smittet i næste uge, hvor vi skal møde dem, skal de så bare stille med et U19-hold, eller har de lov til at rykke kampen? Man kan komme i en situation, hvor det bliver unfair, siger han.
– Den er svær, synes jeg. Jeg ved ikke lige, hvad løsningen er. Men det er kritisk for mig, for jeg kan ikke træne eller gøre noget i 14 dage. Jeg er i gang med en god sæson, som jeg gerne vil gøre færdig.
Patrick da Silva var selvsagt ikke til træning i Lyngby i dag. Han har overvejet at få en kondicykel op i lejligheden, så han kan holde formen ved lige, men det gør næppe den store forskel, mener han. Det bliver man ikke en bedre fodboldspiller af.
I stedet for træning har han brugt dagen derhjemme. Det er allerede ved at være trivielt.
– Jeg har snakket med min mor og far om, hvad der kunne komme til at ske. Og ellers bare set nogle serier, slappet af. Der har ikke været noget at lave. Det er ikke sjovt, hvis det kommer til at fortsætte sådan, siger han.
– Lige nu kan jeg slet ikke forestille mig 14 dage på den måde. Jeg må ikke engang gå ud at handle. Jeg må ikke gå ned med skraldet. Det er helt grotesk.
Læs også:Retov sendt i hjemmekarantæne: Jeg har det godt på nuværende tidspunkt
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
AVIS Jagter Christian Nørgaard
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
FCK-bænken var rasende!
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
OPTAKT
