En udligning til 3-3 to minutter før tid af Sævar Magnusson sikrede Lyngby sæsonens fjerde point og ødelagde humøret i Brøndby, der ellers tilspillede sig chancer nok til at vinde.
Pointdeleren betyder, at Brøndby ligger på tiendepladsen i Superligaen, og Lyngby fortsat er alene i bunden uden sejre i sæsonen.
Brøndbys offensiv var godt kørende, og med en større skarphed i feltet, havde Niels Frederiksens tropper scoret mange flere mål søndag eftermiddag.
Lyngby var til gengæld meget effektiv foran målet. Gæsterne fik scoret tre mål på trods af, at der ellers ikke var mange muligheder i kampen.
Brøndby fik fra start lagt et kæmpe pres på Lyngby, men alligevel var det gæsterne, der bragte sig foran efter syv minutters spil.
Efter et godt kontraangreb havnede bolden lidt tilfældigt for fødderne af en helt fri Frederik Gytkjær, der sikkert sparkede den i kassen.
Den overraskende scoring tændte en ild i Brøndby, der kort efter slog igen med to mål med få minutters mellemrum.
Det var Anis Slimane og Nicolai Vallys, der stod for de to Brøndby-kasser, og især Vallys’ mål var en fryd for øjet.
I anden halvleg havde Brøndby større udfordringer med at spille sig frem til store chancer. Det gjorde samtidigt, at Lyngby fik spillet sig bedre med i kampen.
En time inde i kampen fik Lyngby udlignet til 2-2, da Kasper Jørgensen fik for meget plads på kanten af feltet og kunne sende bolden i nettet.
16-årige Oscar Schwartau lignede helten for Brøndby, da han efter 75 minutter bragte sit hold foran 3-2 efter en flot omstilling.
Lyngby fik dog igen scoret på en af de få chancer, da Sævar Magnusson få minutter før slutfløjt sendte bolden i kassen til 3-3 på Brøndby Stadion.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
USA – Bosnien-Hercegovina
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Belgien – Senegal
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
