Svingende Brøndby smed sejren til sidst

Brøndby mistede to point, da Lyngbys Sævar Magnusson udlignede til 3-3 få minutter før tid.



En udligning til 3-3 to minutter før tid af Sævar Magnusson sikrede Lyngby sæsonens fjerde point og ødelagde humøret i Brøndby, der ellers tilspillede sig chancer nok til at vinde.

Pointdeleren betyder, at Brøndby ligger på tiendepladsen i Superligaen, og Lyngby fortsat er alene i bunden uden sejre i sæsonen.

Brøndbys offensiv var godt kørende, og med en større skarphed i feltet, havde Niels Frederiksens tropper scoret mange flere mål søndag eftermiddag.

Lyngby var til gengæld meget effektiv foran målet. Gæsterne fik scoret tre mål på trods af, at der ellers ikke var mange muligheder i kampen.

Brøndby fik fra start lagt et kæmpe pres på Lyngby, men alligevel var det gæsterne, der bragte sig foran efter syv minutters spil.

Efter et godt kontraangreb havnede bolden lidt tilfældigt for fødderne af en helt fri Frederik Gytkjær, der sikkert sparkede den i kassen.

Den overraskende scoring tændte en ild i Brøndby, der kort efter slog igen med to mål med få minutters mellemrum.

Det var Anis Slimane og Nicolai Vallys, der stod for de to Brøndby-kasser, og især Vallys’ mål var en fryd for øjet.

I anden halvleg havde Brøndby større udfordringer med at spille sig frem til store chancer. Det gjorde samtidigt, at Lyngby fik spillet sig bedre med i kampen.

En time inde i kampen fik Lyngby udlignet til 2-2, da Kasper Jørgensen fik for meget plads på kanten af feltet og kunne sende bolden i nettet.

16-årige Oscar Schwartau lignede helten for Brøndby, da han efter 75 minutter bragte sit hold foran 3-2 efter en flot omstilling.

Lyngby fik dog igen scoret på en af de få chancer, da Sævar Magnusson få minutter før slutfløjt sendte bolden i kassen til 3-3 på Brøndby Stadion.

/ritzau/






Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

FC Midtjylland – AC Horsens

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager