Lyngby tager stor skalp i topbrag mod Fredericia

Effektiviteten blev afgørende, da Lyngby trak sig sejrrigt ud af topopgøret mod FC Fredericia i 1. division.



Lyngby Boldklub holder snor i den absolutte top i landets næstbedste fodboldrække.

På udebane vandt klubben fredag aften med 2-0 over FC Fredericia, der også har blandet sig i topstriden i sæsonstarten.

Angriber Frederik Gytkjær stod for begge Lyngbys scoringer. Han er nu oppe på ni sæsonscoringer og ligger alene i spidsen af topscorerlisten i 1. division.

Med sejren over Fredericia har Lyngby nu skrabet 23 point sammen. Det er ét færre end FC Helsingør på førstepladsen.

Efter en formidabel begyndelse på sæsonen er FC Fredericia kommet ned på jorden. Klubben har nu tabt tre kampe i streg, men indtager fortsat tredjepladsen.

Som ventet var opgøret ganske tæt, men Lyngby havde skarpheden med sig i første halvleg.

Den pivfarlige angriber Frederik Gytkjær bragte gæsterne i front efter 41 minutter, da han krøllede bolden over Fredericia-muren direkte på et frispark fra kanten af feltet.

Kort før pausefløjt sparkede Kristian Kirkegaard bolden i mål for Fredericia efter en opspilsfejl i Lyngby-defensiven, men den formstærke offensivspiller var i offside, og målet blev annulleret.

I anden halvleg var der en smule drama, da Fredericias Valance Nambishi gik hårdt ind i en hovedstødsduel med Magnus Westergaard, som røg i græsset og modtog behandling i flere minutter.

Han var kortvarigt oppe at stå, men måtte lægge sig igen og blev båret fra banen.

Fredericia forsøgte derefter at skubbe spillet frem på banen for at få det mål, der kunne sikre klubben et enkelt point. Men det gav bagslag.

Lyngby opsnappede bolden og igangsatte et kontraangreb. Fredericias defensiv var ude af balance, da Frederik Gytkjær fik bolden i feltet og lynede til 2-0.

I Nordjylland var der lidt senere på aftenen målfest, da Hobro IK slog Fremad Amager med hele 5-0. Den tidligere AaB-spiller Oliver Klitten udmærkede sig med to scoringer.

Nordjyderne er fortsat næstsidst i tabellen, mens Fremad Amager er tredjesidst.

/ritzau/





Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Optakt: Mexico – Sydafrika

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM