Lyngby-talent er ombejlet: Vi har lagt en karriereplan

Frederik Winther har mange bejlere, og det er ikke udelukket, at man ser Lyngby-spilleren i en anden dansk klub.



Lyngby Boldklub har fostret mange store spillere gennem tiden, og den næste i rækken kan meget vel være Frederik Winther.

Den 19-årige forsvarsspiller var på banen i 30 Superliga-kampe i den forgangne sæson, og dermed har han allerede etableret sig på trods af sin unge alder. Det er ikke gået ubemærket hen.

Der har flere gange været skrevet om massiv interesse for Frederik Winther, og spillerens agent, Niclas Jensen, bekræfter, at han får mange opkald vedrørende Lyngby-talentet.

Læs også:Færdig i Hobro: Sidste aktion var et rødt kort

– Der er mange klubber, der viser interesse for Frederik. Han er en ung, venstrebenet stopper, og så skal man huske, at han i princippet kun lige er blevet seniorspiller. Alligevel har han spillet 41 førsteholdskampe for Lyngby, og det bliver der bidt mærke i. Jeg får mange opkald fra klubber i både de store og lidt mindre ligaer, siger Niclas Jensen til tipsbladet.dk

Frederik Winther har kontrakt med Lyngby frem til udgangen af 2023, og et skifte denne sommer ligger ikke i kortene.

– Vi tager det helt stille og roligt, og det er på mange måder den vigtigste kunst, når man har med en ung spiller at gøre. Det er logisk, at Frederik bliver solgt på et tidspunkt, men han er glad for at være i Lyngby, han har en lang kontrakt, og han sagtens forestille sig at blive længere tid i Danmark, siger agenten og tilføjer:

Læs også:Rykker ikke med ned: Stor profil er færdig i Hobro IK

– Lige nu har Frederik fokus på at træne godt og hele tiden tage skridt i den rigtige retning. Så tager jeg mig af alt det andet, og det fungerer fint.

På et tidspunkt er det planen, at Frederik Winther skal til udlandet, men det er ikke udelukket, at han bruger en større dansk klub som springbræt. Der er dog ikke noget på tegnebrættet nu og her.

– Vi har en plan for, hvad der skal ske med Frederik, men vi ved også, at det kan gå så hurtigt i fodboldens verden, at vi må smide den i skraldespanden. Ét af scenarierne er også, at han måske skal tage et skridt til en større klub i Danmark, inden han tager til udlandet, men det er der ingen grund til at bruge tid på, før det er aktuelt. Lige nu er han rigtig glad for at være Lyngby-spiller, og det er en meget fin klub for ham at være i, siger Niclas Jensen.

Lyngby Boldklub og Frederik Winther sikrede sig lige akkurat overlevelse i Superligaen i den forgangne sæson efter to højdramatiske playoff-kampe mod Hobro IK.

Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson
Læs også:SJE-boss om ny spiller: Det er som med hende flammen, man ikke kan slippe
Læs også:‘Greko’ om klubskifte: Det var, hvad jeg havde håbet på


Målfattigt lokalderby i Afrika

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Fælder dom over Højlund

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Knæopereret Neymar håber på VM

Dansker trukket ind i skandalesag

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

– Et frygteligt scenarie

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon