Lyngby-talent er ombejlet: Vi har lagt en karriereplan

Frederik Winther har mange bejlere, og det er ikke udelukket, at man ser Lyngby-spilleren i en anden dansk klub.



Lyngby Boldklub har fostret mange store spillere gennem tiden, og den næste i rækken kan meget vel være Frederik Winther.

Den 19-årige forsvarsspiller var på banen i 30 Superliga-kampe i den forgangne sæson, og dermed har han allerede etableret sig på trods af sin unge alder. Det er ikke gået ubemærket hen.

Der har flere gange været skrevet om massiv interesse for Frederik Winther, og spillerens agent, Niclas Jensen, bekræfter, at han får mange opkald vedrørende Lyngby-talentet.

Læs også:Færdig i Hobro: Sidste aktion var et rødt kort

– Der er mange klubber, der viser interesse for Frederik. Han er en ung, venstrebenet stopper, og så skal man huske, at han i princippet kun lige er blevet seniorspiller. Alligevel har han spillet 41 førsteholdskampe for Lyngby, og det bliver der bidt mærke i. Jeg får mange opkald fra klubber i både de store og lidt mindre ligaer, siger Niclas Jensen til tipsbladet.dk

Frederik Winther har kontrakt med Lyngby frem til udgangen af 2023, og et skifte denne sommer ligger ikke i kortene.

– Vi tager det helt stille og roligt, og det er på mange måder den vigtigste kunst, når man har med en ung spiller at gøre. Det er logisk, at Frederik bliver solgt på et tidspunkt, men han er glad for at være i Lyngby, han har en lang kontrakt, og han sagtens forestille sig at blive længere tid i Danmark, siger agenten og tilføjer:

Læs også:Rykker ikke med ned: Stor profil er færdig i Hobro IK

– Lige nu har Frederik fokus på at træne godt og hele tiden tage skridt i den rigtige retning. Så tager jeg mig af alt det andet, og det fungerer fint.

På et tidspunkt er det planen, at Frederik Winther skal til udlandet, men det er ikke udelukket, at han bruger en større dansk klub som springbræt. Der er dog ikke noget på tegnebrættet nu og her.

– Vi har en plan for, hvad der skal ske med Frederik, men vi ved også, at det kan gå så hurtigt i fodboldens verden, at vi må smide den i skraldespanden. Ét af scenarierne er også, at han måske skal tage et skridt til en større klub i Danmark, inden han tager til udlandet, men det er der ingen grund til at bruge tid på, før det er aktuelt. Lige nu er han rigtig glad for at være Lyngby-spiller, og det er en meget fin klub for ham at være i, siger Niclas Jensen.

Lyngby Boldklub og Frederik Winther sikrede sig lige akkurat overlevelse i Superligaen i den forgangne sæson efter to højdramatiske playoff-kampe mod Hobro IK.

Læs også:Her er de 22 bedste citater fra den forgangne Superliga-sæson
Læs også:SJE-boss om ny spiller: Det er som med hende flammen, man ikke kan slippe
Læs også:‘Greko’ om klubskifte: Det var, hvad jeg havde håbet på


Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Peter Schmeichel taget på sengen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Mareridt for FC Augsburg

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Dansk bomber med vildt mål i England

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Gigantisk nedslagtning

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Går langt ned i løn

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde