Trods nul sejre efter seks kampe: Lyngby-træner har fuld opbakning

Lyngby-træner Christian Nielsen behøver ikke frygte at blive fyret trods en skidt sæsonstart.



På Lyngby Stadion led Lyngby fredag aften et 0-3-nederlag til OB i Superligaens sjette runde.

Nederlaget efterlader Lyngby på næstsidstepladsen efter seks runder, hvor det endnu ikke er blevet til sejr, mens kun to point er hentet.

Men i Lyngby er der fortsat fuld opbakning til cheftræner Christian Nielsen, fortæller administrerende direktør i Lyngby, Andreas Byder.

– Vi har fuld tiltro til, at spillertruppen og Christian Nielsen kan løfte opgaven, og vi er overbeviste om, at stimen nok skal vende for os, siger Lyngby-direktøren og tilføjer:

– Vores projekt er langt større end at skulle vinde lige denne kamp. Vi har reddet klubben fra en konkurs for to og et halvt år siden, og vores mål er at gøre klubben bæredygtig over de næste år, samtidig med at vi har fokus på talentudvikling og overlevelse på det laveste budget i Superligaen.

– Så selvfølgelig vil vi gerne vinde, og vi skal til at have noget stolpe ind, men det sker med de små skridt hver dag, og dem ser vi stadig gå fremad.

Cheftræner Christian Nielsen mærker også opbakningen, og han føler selv, at han er den rette mand til at vende tingene i Lyngby.

– Ja, det synes jeg. Vi overholder det budget, vi har, og jeg synes stadig, vi lykkes med talentudviklingen, siger han og tilføjer:

– Men det er klart, at vi skal have flere point, selv om det egentlig ikke kommer bag på os, at det er hårdt i år. Men jeg mærker ikke andet end opbakning.

Nielsen understreger, at Lyngby ikke kommer til at ændre noget radikalt i jagten på point, men i stedet skal arbejde hårdt og klø på til træning.

Lyngby-profilen Lasse Fosgaard fortæller, at også truppen bakker fuldt op om cheftræneren.

– Generelt har vi stadig håb omkring, at vi nok skal få det vendt. Der er 100 procent opbakning til Christian. Der er ikke nogen, som peger fingre af hinanden, og vi spillere må også kigge indad, når vi ikke har præsteret bedre, siger Fosgaard.

Christian Nielsen har været cheftræner i Lyngby siden november 2018, hvor han blev midlertidig cheftræner, før han blev fastansat i maj 2019.

Lyngby rykkede op i Superligaen i 2019 og i sidste sæson overlevede klubben efter nedrykningsplayoff mod Hobro IK.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Vildt Superliga-rygte afvises

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF i Europa: De venter i næste runde

De vil have Jelert

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Hvor er I vilde, AGF!

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FC København er videre i Conference League

Ny FC København-stjerne imponerer

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur