Lyngby-træner: OB er reddet – nu er det os og SønderjyskE

Lyngbys træner Christian Nielsen mener, at OB har reddet sig i Superligaen og retter nu fokus mod Sønderjyske.



OB vandt mandag aften med 2-1 ude over Lyngby i 3F Superligaen og har dermed seks point ned til netop Lyngby og Sønderjyske med tre runder tilbage af nedrykningsspillets pulje 1.

Dermed behøver OB ikke længere at bekymre sig om nedrykning, vurderer Lyngbys træner Christian Nielsen.

– Der er ingen tvivl om, at OB er ude af nedrykningskampen. Vi skulle have slået dem i denne kamp, hvis de skulle være en del af det, så nu er det os og Sønderjyske, det handler om, siger Lyngby-træneren.

– Det eneste, vi skal sørge for nu, er at stå i en situation i sidste kamp hjemme mod Sønderjyske og selv kunne afgøre det.

– Vi skal sørge for, at de ikke løber fra os i de næste kampe. Drømmescenariet er nu at stå med en finale på hjemmebane i sidste runde.

Læs også:LIVE: Sådan gik det, da Lyngby fik besøg af OB

OB-træner Jakob Michelsen er modsat sin kollega i Lyngby ikke klar til at erklære overlevelse som en sikret målsætning.

Michelsen, hvis OB-hold møder Lyngby igen i næste runde og med en sejr endegyldigt kan sikre sig overlevelse, ved dog godt, at mandagens sejr var uhyre vigtig.

– Det ser rigtig godt ud, men vi tager én kamp ad gangen, og jeg vil ikke sælge skindet, før bjørnen er skudt.

– Det er stærkt at tage herover og vinde i Lyngby for første gang i 12 år, og det skal være muligt også at slå dem på hjemmebane.

OB tog sejren på trods af, at holdet måtte undvære en lang række profiler.

Læs også:OB slår Lyngby og tager et stort skridt mod overlevelse

Michelsen roser sit mandskab for at løfte opgaven uden flere bærende kræfter og dermed at have rejst sig bare en uge efter, at OB led et pinligt 0-6-nederlag til bundproppen Silkeborg.

– Det er stærkt at slå tilbage efter sidste mandags grimme oplevelse. Det er i modgang, man skal vise sit sande jeg, og jeg har kæmpe respekt for truppen efter det nederlag, hvor vi fik en masse fortjente tæsk.

– Jeg må rose de spillere, som nu har spillet tre kampe på en uge, for jeg har trukket store veksler på mange af de samme spillere.

– Det viser lidt om det sammenhold, der er i truppen. Der er ingen, der har kastet håndklædet i ringen. Alle arbejder stenhårdt, siger Michelsen.

/ritzau/

Læs også:Bedst og værst: Fenger fortsatte imponerende takter i Lyngby
Læs også:Ærgerlig Ørnskov: Det er møgirriterende
Læs også:Lettet Michelsen: Det er i modgang, man skal vise sit sande jeg






LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Liverpool – Chelsea

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Frygter Christian Eriksen-problem

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..