Lyngby-træner: OB er reddet – nu er det os og SønderjyskE

Lyngbys træner Christian Nielsen mener, at OB har reddet sig i Superligaen og retter nu fokus mod Sønderjyske.



OB vandt mandag aften med 2-1 ude over Lyngby i 3F Superligaen og har dermed seks point ned til netop Lyngby og Sønderjyske med tre runder tilbage af nedrykningsspillets pulje 1.

Dermed behøver OB ikke længere at bekymre sig om nedrykning, vurderer Lyngbys træner Christian Nielsen.

– Der er ingen tvivl om, at OB er ude af nedrykningskampen. Vi skulle have slået dem i denne kamp, hvis de skulle være en del af det, så nu er det os og Sønderjyske, det handler om, siger Lyngby-træneren.

– Det eneste, vi skal sørge for nu, er at stå i en situation i sidste kamp hjemme mod Sønderjyske og selv kunne afgøre det.

– Vi skal sørge for, at de ikke løber fra os i de næste kampe. Drømmescenariet er nu at stå med en finale på hjemmebane i sidste runde.

Læs også:LIVE: Sådan gik det, da Lyngby fik besøg af OB

OB-træner Jakob Michelsen er modsat sin kollega i Lyngby ikke klar til at erklære overlevelse som en sikret målsætning.

Michelsen, hvis OB-hold møder Lyngby igen i næste runde og med en sejr endegyldigt kan sikre sig overlevelse, ved dog godt, at mandagens sejr var uhyre vigtig.

– Det ser rigtig godt ud, men vi tager én kamp ad gangen, og jeg vil ikke sælge skindet, før bjørnen er skudt.

– Det er stærkt at tage herover og vinde i Lyngby for første gang i 12 år, og det skal være muligt også at slå dem på hjemmebane.

OB tog sejren på trods af, at holdet måtte undvære en lang række profiler.

Læs også:OB slår Lyngby og tager et stort skridt mod overlevelse

Michelsen roser sit mandskab for at løfte opgaven uden flere bærende kræfter og dermed at have rejst sig bare en uge efter, at OB led et pinligt 0-6-nederlag til bundproppen Silkeborg.

– Det er stærkt at slå tilbage efter sidste mandags grimme oplevelse. Det er i modgang, man skal vise sit sande jeg, og jeg har kæmpe respekt for truppen efter det nederlag, hvor vi fik en masse fortjente tæsk.

– Jeg må rose de spillere, som nu har spillet tre kampe på en uge, for jeg har trukket store veksler på mange af de samme spillere.

– Det viser lidt om det sammenhold, der er i truppen. Der er ingen, der har kastet håndklædet i ringen. Alle arbejder stenhårdt, siger Michelsen.

/ritzau/

Læs også:Bedst og værst: Fenger fortsatte imponerende takter i Lyngby
Læs også:Ærgerlig Ørnskov: Det er møgirriterende
Læs også:Lettet Michelsen: Det er i modgang, man skal vise sit sande jeg




LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Østrig – Jordan

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Vil hente tysk landsholdsstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig