Lyngby-træner om Adnan Mohammad-farvel: Der er junglelov i en spillertrup

Superliga-klubben Lyngby Boldklub ophævede i efteråret samarbejdet med Adnan Mohammad. Siden kom det frem, at offensivspilleren har problemer med spil. I Lyngby forklarer man, at det eneste rigtige var at sige farvel til spilleren.



Tidligere Superliga-spiller Adnan Mohammad er stået frem og har fortalt om de massive problemer, han har haft med spilafhængighed. Det gjorde den pakistanske landsholdsspiller i et interview med B.T.

Her blev det også forklaret, hvordan der nu er kommet styr på de problemer, der blandt andet har betydet, at den teknisk hurtige kantspiller skylder omkring en halv million kroner væk.

En af dem, der tidligere har lånt penge til 23-årige Adnan Mohammad, er Lyngby-træner Christian Nielsen. Det er fem år siden. Denne gang var det dele af truppen, der gjorde det. Derfor var det ifølge Lyngby-træneren ikke muligt at holde Mohammad i Lyngby Boldklub.

– Det fyldte i hvert fald meget i en kort periode. Der er junglelov i sådan en spillertrup, og så rotter man sig sammen som trup og beskytter dem, det går ud over, og skubber dem ud, som er syndere. Der er også grænser for, hvad en trup vil være en del af og stå på mål for, siger Christian Nielsen til B.T. og fortsætter:

Læs også:Tidligere Superliga-spiller: Mit liv er ødelagt

– Vi var nødt til at handle. Et hold er bedst, når det holder sammen, men hvis nogen overtræder de uskrevne regler, bliver det svært at komme tilbage i gruppen. Det var et kæmpe tillidsbrud fra Adnan.

Adnan Mohammad, der er klubløs for tiden, har også fortalt til B.T., hvordan spilafhængighed har givet mentale problemer. Han døjer med angst og går ikke uden for en dør uden en hætte over hovedet.

Den 23-årige kantspiller har tidligere spillet i FC Helsingør, FC Nordsjælland og Arendal.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2020




LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Østrig – Jordan

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Jeg er dum

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

AGF køber ham

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Belgien – Egypten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’