– Jeg var klar til at løbe op på tribunen i jubel

Lyngby-træner Freyr Alexandersson mener, at Lyngby skulle have vundet over FC Midtjylland til sidst.



Selv om Lyngby var i store vanskeligheder og bagud med 0-3 burde mod FC Midtjylland, burde Lyngby have vundet have stået med de tre point, da fredagens superligakamp var ovre.

Det mener Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson, hvis mandskab fik 3-3 efter et stærkt comeback.

– De første 30 minutter var klart det værste, vi har præsteret i denne sæson. Udgangspunktet taget i betragtning så er anden halvleg nok også den bedste præstation, vi har haft i denne sæson.

– Det var os, der skulle vinde den her fodboldkamp. Det var os, der havde fortjent det, og det var os, der trykkede dem langt tilbage, siger Lyngby-træneren.

I pausen gjorde han det klart over for sit hold, at han var meget skuffet over præstationen, og dundertalen fik vendt op og ned på kampen.

– Som altid var jeg ærlig. Jeg var skuffet over vores præstation, og jeg var skuffet over vores udtryk. Vi blev bange, og vi stod på hælene, og det må man ikke mod FC Midtjylland.

– Det handlede om at få folk til at tage ansvar for sit hold og sine holdkammerater, og det ændrede vores spil, siger træneren.

"Vores egen fejl"
Indskiftede Sævar Magnusson var en af de spillere, der gjorde en stor forskel for Lyngby i anden halvleg.

Den 22-årige islænding fik tilkæmpet sig straffesparket til 2-3, og så sendte han selv bolden i kassen til 3-3.

– Det ville have været fedt at få alle tre point, for til sidst i kampen havde vi meget mere energi end FC Midtjylland.

– Det var dejligt at score. Vi havde to store drenge inde i feltet, så jeg forsøgte at lægge mig bag dem, og så landede den perfekt foran mig. Jeg ramte bolden helt perfekt, og det var et virkelig dejligt mål.

– Det er så dejligt at juble foran fansene. Vi troede også på, at vi ville vinde kampen, men så skulle vi have udlignet lidt tidligere.

– Men det er vores egen fejl, at vi ikke vandt, når vi kom bagud 0-3 så hurtigt. Men vi viste fantastisk karakter på holdet, da vi kom tilbage, siger Lyngby-helten.

Tæt på til sidst
Freyr Alexandersson og Sævar Magnusson så begge til med åben mund, da Lyngby-kanten Magnus Kaastrup via FCM-keeper Elias Olafssons hånd sendte bolden på overliggeren få minutter før slutfløjt.

– Jeg havde set bolden inde, men hold kæft Elias er en lang dreng med lange fingre. Jeg var klar til at løbe op på tribunen for at juble. Det var en virkelig sjov kamp, og det var en fantastisk fredag aften, siger Freyr Alexandersson.

– Elias Olafsson er en af de bedste målmænd i ligaen. Jeg tror ikke, der var mange i ligaen, der havde reddet den til sidst, tilføjer Sævar Magnusson.

Fredagens resultat betyder, at Lyngby står noteret for beskedne to point efter fire spillerunder.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK sender brev til fans – noget er på vej

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Langer ud efter Superliga-stjerne

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Viborg FF – AGF

Simeone fatter det ikke



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund stjæler overskrifter

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Blandt dette årtusindes bedste

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Roser Superliga-træners søn

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Medie: Alt peger på, at han er færdig



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Spotpris – så billig er Højbjerg

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Vejle Boldklub – Randers FC

Jakob Poulsen med dyster melding

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

OB – FC Fredericia

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Han fik et lortetilbud fra OB

‘Der er ingen undskyldninger’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad