– Jeg var klar til at løbe op på tribunen i jubel

Lyngby-træner Freyr Alexandersson mener, at Lyngby skulle have vundet over FC Midtjylland til sidst.



Selv om Lyngby var i store vanskeligheder og bagud med 0-3 burde mod FC Midtjylland, burde Lyngby have vundet have stået med de tre point, da fredagens superligakamp var ovre.

Det mener Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson, hvis mandskab fik 3-3 efter et stærkt comeback.

– De første 30 minutter var klart det værste, vi har præsteret i denne sæson. Udgangspunktet taget i betragtning så er anden halvleg nok også den bedste præstation, vi har haft i denne sæson.

– Det var os, der skulle vinde den her fodboldkamp. Det var os, der havde fortjent det, og det var os, der trykkede dem langt tilbage, siger Lyngby-træneren.

I pausen gjorde han det klart over for sit hold, at han var meget skuffet over præstationen, og dundertalen fik vendt op og ned på kampen.

– Som altid var jeg ærlig. Jeg var skuffet over vores præstation, og jeg var skuffet over vores udtryk. Vi blev bange, og vi stod på hælene, og det må man ikke mod FC Midtjylland.

– Det handlede om at få folk til at tage ansvar for sit hold og sine holdkammerater, og det ændrede vores spil, siger træneren.

"Vores egen fejl"
Indskiftede Sævar Magnusson var en af de spillere, der gjorde en stor forskel for Lyngby i anden halvleg.

Den 22-årige islænding fik tilkæmpet sig straffesparket til 2-3, og så sendte han selv bolden i kassen til 3-3.

– Det ville have været fedt at få alle tre point, for til sidst i kampen havde vi meget mere energi end FC Midtjylland.

– Det var dejligt at score. Vi havde to store drenge inde i feltet, så jeg forsøgte at lægge mig bag dem, og så landede den perfekt foran mig. Jeg ramte bolden helt perfekt, og det var et virkelig dejligt mål.

– Det er så dejligt at juble foran fansene. Vi troede også på, at vi ville vinde kampen, men så skulle vi have udlignet lidt tidligere.

– Men det er vores egen fejl, at vi ikke vandt, når vi kom bagud 0-3 så hurtigt. Men vi viste fantastisk karakter på holdet, da vi kom tilbage, siger Lyngby-helten.

Tæt på til sidst
Freyr Alexandersson og Sævar Magnusson så begge til med åben mund, da Lyngby-kanten Magnus Kaastrup via FCM-keeper Elias Olafssons hånd sendte bolden på overliggeren få minutter før slutfløjt.

– Jeg havde set bolden inde, men hold kæft Elias er en lang dreng med lange fingre. Jeg var klar til at løbe op på tribunen for at juble. Det var en virkelig sjov kamp, og det var en fantastisk fredag aften, siger Freyr Alexandersson.

– Elias Olafsson er en af de bedste målmænd i ligaen. Jeg tror ikke, der var mange i ligaen, der havde reddet den til sidst, tilføjer Sævar Magnusson.

Fredagens resultat betyder, at Lyngby står noteret for beskedne to point efter fire spillerunder.

/ritzau/





Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Danske klubber efter Thomas Delaney

Napoli jagter Superliga-profil

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Vild optur for Jens Berthel Askou 

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

– Jeg brænder indvendigt

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Sergio Ramos i chokskifte?

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Mainz tog point mod Bayern München

Forhandler med Pione Sisto

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Nyt tophold i Serie A

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona