– Jeg var klar til at løbe op på tribunen i jubel

Lyngby-træner Freyr Alexandersson mener, at Lyngby skulle have vundet over FC Midtjylland til sidst.



Selv om Lyngby var i store vanskeligheder og bagud med 0-3 burde mod FC Midtjylland, burde Lyngby have vundet have stået med de tre point, da fredagens superligakamp var ovre.

Det mener Lyngby-cheftræner Freyr Alexandersson, hvis mandskab fik 3-3 efter et stærkt comeback.

– De første 30 minutter var klart det værste, vi har præsteret i denne sæson. Udgangspunktet taget i betragtning så er anden halvleg nok også den bedste præstation, vi har haft i denne sæson.

– Det var os, der skulle vinde den her fodboldkamp. Det var os, der havde fortjent det, og det var os, der trykkede dem langt tilbage, siger Lyngby-træneren.

I pausen gjorde han det klart over for sit hold, at han var meget skuffet over præstationen, og dundertalen fik vendt op og ned på kampen.

– Som altid var jeg ærlig. Jeg var skuffet over vores præstation, og jeg var skuffet over vores udtryk. Vi blev bange, og vi stod på hælene, og det må man ikke mod FC Midtjylland.

– Det handlede om at få folk til at tage ansvar for sit hold og sine holdkammerater, og det ændrede vores spil, siger træneren.

"Vores egen fejl"
Indskiftede Sævar Magnusson var en af de spillere, der gjorde en stor forskel for Lyngby i anden halvleg.

Den 22-årige islænding fik tilkæmpet sig straffesparket til 2-3, og så sendte han selv bolden i kassen til 3-3.

– Det ville have været fedt at få alle tre point, for til sidst i kampen havde vi meget mere energi end FC Midtjylland.

– Det var dejligt at score. Vi havde to store drenge inde i feltet, så jeg forsøgte at lægge mig bag dem, og så landede den perfekt foran mig. Jeg ramte bolden helt perfekt, og det var et virkelig dejligt mål.

– Det er så dejligt at juble foran fansene. Vi troede også på, at vi ville vinde kampen, men så skulle vi have udlignet lidt tidligere.

– Men det er vores egen fejl, at vi ikke vandt, når vi kom bagud 0-3 så hurtigt. Men vi viste fantastisk karakter på holdet, da vi kom tilbage, siger Lyngby-helten.

Tæt på til sidst
Freyr Alexandersson og Sævar Magnusson så begge til med åben mund, da Lyngby-kanten Magnus Kaastrup via FCM-keeper Elias Olafssons hånd sendte bolden på overliggeren få minutter før slutfløjt.

– Jeg havde set bolden inde, men hold kæft Elias er en lang dreng med lange fingre. Jeg var klar til at løbe op på tribunen for at juble. Det var en virkelig sjov kamp, og det var en fantastisk fredag aften, siger Freyr Alexandersson.

– Elias Olafsson er en af de bedste målmænd i ligaen. Jeg tror ikke, der var mange i ligaen, der havde reddet den til sidst, tilføjer Sævar Magnusson.

Fredagens resultat betyder, at Lyngby står noteret for beskedne to point efter fire spillerunder.

/ritzau/





De må have mareridt om ham i nat!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Vild spådom om FC Midtjylland

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

AGF-fans raser over Superliga-klub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

United overvejer disse fem managers

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

AGF smider sejren i de døende sekunder

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Barcelona i kæmpesejr

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

AaB-krisen fortsætter

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Markant transfermelding om Højlund

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham