Topper Superligaen: Det problem har vi ikke haft

Randers-profilen Simon Graves var overrasket over Lyngbys tilgang til søndagens kamp.



Et lidt mere defensivt Lyngby-udtryk kom som en overraskelse for Randers, der dog alligevel vandt søndagens superligakamp 2-0.

Meget af initiativet blev lagt over på Randers, og det kom som lidt af en overraskelse for forsvarsspilleren Simon Graves.

– Vi regnede med, at de ville komme ud med fuld gas, som de plejer på hjemmebane, men de havde valgt en lidt anderledes tilgang, og vi havde faktisk ikke trænet så meget på, at vi skulle have bolden så meget, som vi havde.

– Vi ville gerne have blevet ved med at dominere, som vi gjorde i første halvleg. Det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende, at de fik tre eller fire store muligheder.

– De står med otte mand nede foran eget felt, så der var ikke meget plads at spille på. Vi er lidt overraskede over, at de overlod så meget af initiativet til os, siger Simon Graves.

Randers har nu vundet fem gange på stribe i Superligaen, og Thomas Thomasbergs tropper topper også Danmarks bedste fodboldrække for tiden.

Stabilitet i truppen er ifølge Tosin Kehinde den helt store grund til, at det går så godt i Kronjylland.

– Vi har været meget konsistente. Mange hold har hentet en masse spillere, og det tager lang tid at spille dem ind på holdet, og det problem har vi slet ikke haft.

– Mange af os har spillet sammen længe, og de, der er kommet, er nogle meget dejlige drenge, og de passer perfekt ind, siger Tosin Kehinde.

Tosin Kehinde er en af de Randers-spillere, der denne sommer har været rygtet væk fra klubben, og Simon Graves er meget glad for, at Randers har formået at holde på profilerne.

– Det er dejligt, at vi ikke har sagt farvel til flere af vores profiler. Især når vi ligger, som vi gør, for så kan vi forhåbentlig fortsætte det, som vi har gang i.

– Vi har en stamme, der har spillet sammen i to-tre år efterhånden. Selvfølgelig har vi fået nogle nye spillere ind til den her sæson, men stammen er stadig den samme.

– Vi kender hinanden godt, og det har helt sikkert en betydning for, at vi hviler i os selv, når vi spiller kampe, siger Simon Graves.

Randers ligger på førstepladsen i Superligaen, men formår FC Nordsjælland at vinde over AGF mandag, er førstepladsen tilbage på nordsjællandske hænder.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Rasmus Højlund har ikke set det før

Kæmpe stjerne besøger København



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

FC København vil bruge mere data i transfers

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tjekkiet – Danmark

Sverige skal til VM

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Tottenham præsenterer ny træner

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster

Han er også færdig i FC København

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

FC København afviser konspirationsteori

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job