Topper Superligaen: Det problem har vi ikke haft

Randers-profilen Simon Graves var overrasket over Lyngbys tilgang til søndagens kamp.



Et lidt mere defensivt Lyngby-udtryk kom som en overraskelse for Randers, der dog alligevel vandt søndagens superligakamp 2-0.

Meget af initiativet blev lagt over på Randers, og det kom som lidt af en overraskelse for forsvarsspilleren Simon Graves.

– Vi regnede med, at de ville komme ud med fuld gas, som de plejer på hjemmebane, men de havde valgt en lidt anderledes tilgang, og vi havde faktisk ikke trænet så meget på, at vi skulle have bolden så meget, som vi havde.

– Vi ville gerne have blevet ved med at dominere, som vi gjorde i første halvleg. Det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende, at de fik tre eller fire store muligheder.

– De står med otte mand nede foran eget felt, så der var ikke meget plads at spille på. Vi er lidt overraskede over, at de overlod så meget af initiativet til os, siger Simon Graves.

Randers har nu vundet fem gange på stribe i Superligaen, og Thomas Thomasbergs tropper topper også Danmarks bedste fodboldrække for tiden.

Stabilitet i truppen er ifølge Tosin Kehinde den helt store grund til, at det går så godt i Kronjylland.

– Vi har været meget konsistente. Mange hold har hentet en masse spillere, og det tager lang tid at spille dem ind på holdet, og det problem har vi slet ikke haft.

– Mange af os har spillet sammen længe, og de, der er kommet, er nogle meget dejlige drenge, og de passer perfekt ind, siger Tosin Kehinde.

Tosin Kehinde er en af de Randers-spillere, der denne sommer har været rygtet væk fra klubben, og Simon Graves er meget glad for, at Randers har formået at holde på profilerne.

– Det er dejligt, at vi ikke har sagt farvel til flere af vores profiler. Især når vi ligger, som vi gør, for så kan vi forhåbentlig fortsætte det, som vi har gang i.

– Vi har en stamme, der har spillet sammen i to-tre år efterhånden. Selvfølgelig har vi fået nogle nye spillere ind til den her sæson, men stammen er stadig den samme.

– Vi kender hinanden godt, og det har helt sikkert en betydning for, at vi hviler i os selv, når vi spiller kampe, siger Simon Graves.

Randers ligger på førstepladsen i Superligaen, men formår FC Nordsjælland at vinde over AGF mandag, er førstepladsen tilbage på nordsjællandske hænder.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Arsenal skal til Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Randers kæmper sig tilbage to gange

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job