Topper Superligaen: Det problem har vi ikke haft

Randers-profilen Simon Graves var overrasket over Lyngbys tilgang til søndagens kamp.



Et lidt mere defensivt Lyngby-udtryk kom som en overraskelse for Randers, der dog alligevel vandt søndagens superligakamp 2-0.

Meget af initiativet blev lagt over på Randers, og det kom som lidt af en overraskelse for forsvarsspilleren Simon Graves.

– Vi regnede med, at de ville komme ud med fuld gas, som de plejer på hjemmebane, men de havde valgt en lidt anderledes tilgang, og vi havde faktisk ikke trænet så meget på, at vi skulle have bolden så meget, som vi havde.

– Vi ville gerne have blevet ved med at dominere, som vi gjorde i første halvleg. Det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende, at de fik tre eller fire store muligheder.

– De står med otte mand nede foran eget felt, så der var ikke meget plads at spille på. Vi er lidt overraskede over, at de overlod så meget af initiativet til os, siger Simon Graves.

Randers har nu vundet fem gange på stribe i Superligaen, og Thomas Thomasbergs tropper topper også Danmarks bedste fodboldrække for tiden.

Stabilitet i truppen er ifølge Tosin Kehinde den helt store grund til, at det går så godt i Kronjylland.

– Vi har været meget konsistente. Mange hold har hentet en masse spillere, og det tager lang tid at spille dem ind på holdet, og det problem har vi slet ikke haft.

– Mange af os har spillet sammen længe, og de, der er kommet, er nogle meget dejlige drenge, og de passer perfekt ind, siger Tosin Kehinde.

Tosin Kehinde er en af de Randers-spillere, der denne sommer har været rygtet væk fra klubben, og Simon Graves er meget glad for, at Randers har formået at holde på profilerne.

– Det er dejligt, at vi ikke har sagt farvel til flere af vores profiler. Især når vi ligger, som vi gør, for så kan vi forhåbentlig fortsætte det, som vi har gang i.

– Vi har en stamme, der har spillet sammen i to-tre år efterhånden. Selvfølgelig har vi fået nogle nye spillere ind til den her sæson, men stammen er stadig den samme.

– Vi kender hinanden godt, og det har helt sikkert en betydning for, at vi hviler i os selv, når vi spiller kampe, siger Simon Graves.

Randers ligger på førstepladsen i Superligaen, men formår FC Nordsjælland at vinde over AGF mandag, er førstepladsen tilbage på nordsjællandske hænder.

/ritzau/





Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Wolfsburg – Bayern

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Peter Schmeichel lander stort job

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Liverpool – Chelsea