Et lidt mere defensivt Lyngby-udtryk kom som en overraskelse for Randers, der dog alligevel vandt søndagens superligakamp 2-0.
Meget af initiativet blev lagt over på Randers, og det kom som lidt af en overraskelse for forsvarsspilleren Simon Graves.
– Vi regnede med, at de ville komme ud med fuld gas, som de plejer på hjemmebane, men de havde valgt en lidt anderledes tilgang, og vi havde faktisk ikke trænet så meget på, at vi skulle have bolden så meget, som vi havde.
– Vi ville gerne have blevet ved med at dominere, som vi gjorde i første halvleg. Det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende, at de fik tre eller fire store muligheder.
– De står med otte mand nede foran eget felt, så der var ikke meget plads at spille på. Vi er lidt overraskede over, at de overlod så meget af initiativet til os, siger Simon Graves.
Randers har nu vundet fem gange på stribe i Superligaen, og Thomas Thomasbergs tropper topper også Danmarks bedste fodboldrække for tiden.
Stabilitet i truppen er ifølge Tosin Kehinde den helt store grund til, at det går så godt i Kronjylland.
– Vi har været meget konsistente. Mange hold har hentet en masse spillere, og det tager lang tid at spille dem ind på holdet, og det problem har vi slet ikke haft.
– Mange af os har spillet sammen længe, og de, der er kommet, er nogle meget dejlige drenge, og de passer perfekt ind, siger Tosin Kehinde.
Tosin Kehinde er en af de Randers-spillere, der denne sommer har været rygtet væk fra klubben, og Simon Graves er meget glad for, at Randers har formået at holde på profilerne.
– Det er dejligt, at vi ikke har sagt farvel til flere af vores profiler. Især når vi ligger, som vi gør, for så kan vi forhåbentlig fortsætte det, som vi har gang i.
– Vi har en stamme, der har spillet sammen i to-tre år efterhånden. Selvfølgelig har vi fået nogle nye spillere ind til den her sæson, men stammen er stadig den samme.
– Vi kender hinanden godt, og det har helt sikkert en betydning for, at vi hviler i os selv, når vi spiller kampe, siger Simon Graves.
Randers ligger på førstepladsen i Superligaen, men formår FC Nordsjælland at vinde over AGF mandag, er førstepladsen tilbage på nordsjællandske hænder.
/ritzau/
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Eriksen ude med hård kritik
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
