Lyon-dansker før Bayern München: Hvorfor skulle det ikke gå vores vej?

Joachim Andersen peger på hårdt arbejde og effektivitet som Lyons nøgler til succes mod Bayern München.



Lyon-spilleren Joachim Andersen er optimist før onsdagens semifinale i Champions League mod Bayern München.

Godt nok så han sydtyskernes magtdemonstration, da Barcelona blev besejret med 8-2 i kvartfinalen, men han kan ikke se, hvorfor Thomas Müller, Robert Lewandowski og Bayerns øvrige stjerner skulle være en for stor mundfuld.

– Hvorfor skulle det ikke kunne gå vores vej igen? Nu har vi slået to af verdens bedste hold i Juventus og Manchester City, så hvorfor skulle vi ikke kunne slå Bayern? Det er der ingen grund til, at vi ikke kan, siger Joachim Andersen.

Et kig ned over truppen med danskerens holdkammerater viser stærke offensive spillere som kreatøren Houssem Aouar, den hollandske landsholdsbomber Memphis Depay og kvartfinalehelten Moussa Dembélé.

Holdånden og arbejdsmoralen er dog Lyons største stjerne, mener danskeren.

– I Champions League har vi vist, at vi har en god organisation. Vi har stået godt på banen, og vi har slået nogle farlige kontraangreb. Vi har ikke haft bolden så meget, men vi har egentlig gjort de ting, vi har øvet os på.

– Vi har været gode til at være kompakte, og så har vi scoret på vores chancer, hvilket er rimelig vigtigt i fodbold. Vi har også haft lidt held, men det har man brug for, hvis man vil nå langt i Champions League.

– Vi skal bringe de samme ting i spil igen for at slå Bayern München, for jeg forventer, at kampen vil minde om den mod Manchester City, siger Joachim Andersen.

Den 24-årige forsvarsspiller blev Danmarks dyreste spiller nogensinde, da han sidste år skiftede fra italienske Sampdoria for cirka 224 millioner kroner.

Opholdet i Lyon er ikke en entydig succes. Periodevis har danskeren været bænket, og det har også været tilfældet i Champions League-kampene de seneste uger. Han kom ind mod Juventus, men ikke mod Manchester City.

– Lige nu har vi vundet i Champions League med det hold, træneren har stillet med, og når en træner vinder de vigtige kampe, så er det ikke altid, at han skifter på holdet, siger Joachim Andersen, der håber på spilletid i semifinalen.

– Jeg er egentlig positiv, og jeg vil gerne spille de her kampe. Jeg har også en chance for at spille semifinalen, og jeg har gjort alt for at komme i betragtning, siger han.

Onsdagens semifinale begynder klokken 21 i Lissabon.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

FC København tjente millioner tirsdag aften

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Brøndby-transfer glippet

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Højlund roser FC Københavns fans

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Angriber meldes tæt på

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub har ham på radaren

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Brøndby præsenterer stor profil

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Reagerer på katastrofalt rødt kort

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering