Jess Thorup erkender: Vi har et kæmpe issue

Jess Thorup erkender, at FCK har en alvorlig udfordring med defensiven, der har lukket et hav af mål ind.



FC København italesatte op til søndagens hjemmekamp mod AGF et defensivt fokus, men defensiven dumpede på ny.

Tre gange fik AGF lov at score i den dramatiske 3-3-kamp, og aarhusianerne havde store chancer til at score endnu flere mål.

FCK har lukket hele ni mål ind i forårets første fem kampe i 3F Superligaen, og cheftræner Jess Thorup giver udtryk for bekymring over tendensen.

– Vi har et kæmpe issue. Det lægger jeg ikke skjul på. Vi er nødt til at tale om problemerne, for hvis vi ikke gør det, får vi dem aldrig løst, og vi har et problem defensivt, må vi sige.

– Jeg skyder ikke på målmanden og forsvarerne – jeg skyder på hele holdet, for vi angriber og forsvarer sammen, og hvis vi ikke er gode nok til det, så er der noget, vi skal have ændret. Vi kommer ikke til at vinde noget som helst, hvis vi ikke får ændret på tilgangen til at forsvare, siger Thorup.

FCK stillede mod AGF med et navnkundigt forsvar bestående af Karlo Bartolec, Victor Nelsson, Mathias Zanka og Nicolai Boilesen, mens Karl-Johan Johnsson, der i 2020 blev kåret til årets målmand i Superligaen, vogtede målet.

Jess Thorup lægger dog ikke skjul på, at han overvejer at lave ændringer, når målene bliver ved med at vælte ind.

– Selvfølgelig gør jeg det. Jeg er jo nødt til at kigge på det, for vi har en bred trup med mange dygtige spillere, så jeg er nødt til at kigge på alle facetter, og jeg er også nødt til at kigge på mig selv i forhold til de ting. Jeg skal være den, der tager det største ansvar, og lige nu har vi et issue rent defensivt.

– Jeg er glad for vores offensiv, men vi kan jo ikke forvente at score så mange mål i hver eneste kamp, så vi skal have gjort noget ved det, siger Thorup.

Nicolai Boilesen er heller ikke imponeret over den defensive indsats mod AGF.

– De scorede på personlige fejl, miskommunikation og alle sådan nogle ting. Det var nogle fejl og nogle hjerneblødninger, der var unødvendige, siger Boilesen.

Forsvarsspilleren pointerer dog også, at FCK var oppe mod en god angriber i form af Patrick Mortensen, der scorede to af AGF’s mål.

– Det er jo ikke for sjov, at Patrick Mortensen har været højt oppe på topscorerlisten de seneste år. Han er en rigtig dygtig angriber, der ikke skal bruge meget plads, konstaterer Nicolai Boilesen.

FC Københavns næste opgave er hjemme mod Vejle på onsdag, inden lokalbraget mod topholdet Brøndby venter fire dage senere.

/ritzau/





100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Randers kæmper sig tilbage to gange

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

LIVE: Evander skriver MLS-historie



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis