Jess Thorup erkender: Vi har et kæmpe issue

Jess Thorup erkender, at FCK har en alvorlig udfordring med defensiven, der har lukket et hav af mål ind.



FC København italesatte op til søndagens hjemmekamp mod AGF et defensivt fokus, men defensiven dumpede på ny.

Tre gange fik AGF lov at score i den dramatiske 3-3-kamp, og aarhusianerne havde store chancer til at score endnu flere mål.

FCK har lukket hele ni mål ind i forårets første fem kampe i 3F Superligaen, og cheftræner Jess Thorup giver udtryk for bekymring over tendensen.

– Vi har et kæmpe issue. Det lægger jeg ikke skjul på. Vi er nødt til at tale om problemerne, for hvis vi ikke gør det, får vi dem aldrig løst, og vi har et problem defensivt, må vi sige.

– Jeg skyder ikke på målmanden og forsvarerne – jeg skyder på hele holdet, for vi angriber og forsvarer sammen, og hvis vi ikke er gode nok til det, så er der noget, vi skal have ændret. Vi kommer ikke til at vinde noget som helst, hvis vi ikke får ændret på tilgangen til at forsvare, siger Thorup.

FCK stillede mod AGF med et navnkundigt forsvar bestående af Karlo Bartolec, Victor Nelsson, Mathias Zanka og Nicolai Boilesen, mens Karl-Johan Johnsson, der i 2020 blev kåret til årets målmand i Superligaen, vogtede målet.

Jess Thorup lægger dog ikke skjul på, at han overvejer at lave ændringer, når målene bliver ved med at vælte ind.

– Selvfølgelig gør jeg det. Jeg er jo nødt til at kigge på det, for vi har en bred trup med mange dygtige spillere, så jeg er nødt til at kigge på alle facetter, og jeg er også nødt til at kigge på mig selv i forhold til de ting. Jeg skal være den, der tager det største ansvar, og lige nu har vi et issue rent defensivt.

– Jeg er glad for vores offensiv, men vi kan jo ikke forvente at score så mange mål i hver eneste kamp, så vi skal have gjort noget ved det, siger Thorup.

Nicolai Boilesen er heller ikke imponeret over den defensive indsats mod AGF.

– De scorede på personlige fejl, miskommunikation og alle sådan nogle ting. Det var nogle fejl og nogle hjerneblødninger, der var unødvendige, siger Boilesen.

Forsvarsspilleren pointerer dog også, at FCK var oppe mod en god angriber i form af Patrick Mortensen, der scorede to af AGF’s mål.

– Det er jo ikke for sjov, at Patrick Mortensen har været højt oppe på topscorerlisten de seneste år. Han er en rigtig dygtig angriber, der ikke skal bruge meget plads, konstaterer Nicolai Boilesen.

FC Københavns næste opgave er hjemme mod Vejle på onsdag, inden lokalbraget mod topholdet Brøndby venter fire dage senere.

/ritzau/





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Verdensstjernes søn landet i København

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Topscorer færdig

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Vil undgå Bendtner-stunt

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

– Vi er pressede

Sportschef griner af penge-spørgsmål



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

På blokken i danskerklub

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Bliver det Chido Obis store chance?

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Stort medie fremhæver FCM-flop

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal