Jess Thorup erkender: Vi har et kæmpe issue

Jess Thorup erkender, at FCK har en alvorlig udfordring med defensiven, der har lukket et hav af mål ind.



FC København italesatte op til søndagens hjemmekamp mod AGF et defensivt fokus, men defensiven dumpede på ny.

Tre gange fik AGF lov at score i den dramatiske 3-3-kamp, og aarhusianerne havde store chancer til at score endnu flere mål.

FCK har lukket hele ni mål ind i forårets første fem kampe i 3F Superligaen, og cheftræner Jess Thorup giver udtryk for bekymring over tendensen.

– Vi har et kæmpe issue. Det lægger jeg ikke skjul på. Vi er nødt til at tale om problemerne, for hvis vi ikke gør det, får vi dem aldrig løst, og vi har et problem defensivt, må vi sige.

– Jeg skyder ikke på målmanden og forsvarerne – jeg skyder på hele holdet, for vi angriber og forsvarer sammen, og hvis vi ikke er gode nok til det, så er der noget, vi skal have ændret. Vi kommer ikke til at vinde noget som helst, hvis vi ikke får ændret på tilgangen til at forsvare, siger Thorup.

FCK stillede mod AGF med et navnkundigt forsvar bestående af Karlo Bartolec, Victor Nelsson, Mathias Zanka og Nicolai Boilesen, mens Karl-Johan Johnsson, der i 2020 blev kåret til årets målmand i Superligaen, vogtede målet.

Jess Thorup lægger dog ikke skjul på, at han overvejer at lave ændringer, når målene bliver ved med at vælte ind.

– Selvfølgelig gør jeg det. Jeg er jo nødt til at kigge på det, for vi har en bred trup med mange dygtige spillere, så jeg er nødt til at kigge på alle facetter, og jeg er også nødt til at kigge på mig selv i forhold til de ting. Jeg skal være den, der tager det største ansvar, og lige nu har vi et issue rent defensivt.

– Jeg er glad for vores offensiv, men vi kan jo ikke forvente at score så mange mål i hver eneste kamp, så vi skal have gjort noget ved det, siger Thorup.

Nicolai Boilesen er heller ikke imponeret over den defensive indsats mod AGF.

– De scorede på personlige fejl, miskommunikation og alle sådan nogle ting. Det var nogle fejl og nogle hjerneblødninger, der var unødvendige, siger Boilesen.

Forsvarsspilleren pointerer dog også, at FCK var oppe mod en god angriber i form af Patrick Mortensen, der scorede to af AGF’s mål.

– Det er jo ikke for sjov, at Patrick Mortensen har været højt oppe på topscorerlisten de seneste år. Han er en rigtig dygtig angriber, der ikke skal bruge meget plads, konstaterer Nicolai Boilesen.

FC Københavns næste opgave er hjemme mod Vejle på onsdag, inden lokalbraget mod topholdet Brøndby venter fire dage senere.

/ritzau/





Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Verdensstjernes søn landet i København

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil undgå Bendtner-stunt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– Vi er pressede

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Topscorer færdig

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

På blokken i danskerklub

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul