Kan ikke gå på gaden i fred for vilde fans

Andreas Cornelius er populær på gaden og på internettet efter sin succesfulde start i Trabzonspor.



Den danske landsholdsangriber Andreas Cornelius er omgående blevet et hit efter sommerens skifte fra italienske Parma til tyrkiske Trabzonspor.

Danskeren har lavet tre mål på 435 minutters spilletid for den aktuelle nummer to i den tyrkiske liga, og han er hurtigt blevet et kendt og elsket ansigt i sortehavsbyen Trabzon. De fanatiske tyrkiske fans gjorde et stort indtryk, allerede da de modtog ham i lufthavnen.

– Jeg har ikke prøvet før at lande i lufthavnen, og der så stod så utrolig mange mennesker. Det var en forrygende oplevelse. Det er sgu egentlig meget sjovt at prøve at være fodboldspiller i Tyrkiet. Der er knald på fansene, for de er fanatiske dernede.

– Alle er kæmpe fans af klubben dernede, og jeg kan ikke rigtig bevæge mig rundt i byen, uden at der står en kæmpe kø af mennesker, der vil have billeder. Det er på et vildere niveau, end jeg har været vant til.

– Alle er søde og rare, så det er ikke noget problem, at de kommer hen til mig, men man overvejer da lige en ekstra gang, om man nu skal ned og handle ind eller en tur i byen. Nogle gange orker man det ikke, siger Cornelius.

Selv hvis han bliver hjemme i sofaen, mærker han opbakningen online. Det samme gør hans venner og familie.

– Jeg bliver bombarderet på sociale medier, og alle, jeg følger på sociale medier, er også blevet bombarderet med tyrkiske fans, der skriver til dem og liker deres billeder. Det er lidt voldsomt. Alle, som jeg følger, har fået en masse tyrkiske følgere, siger Cornelius.

På banen er han hurtigt faldet til. Det skyldes blandt andet, at han er ovre de fiberskader, der jævnligt har drillet ham de seneste år.

Samtidig passer det ham godt, at der bliver spillet tju-bang-fodbold i Süper Lig med masser af plads at boltre sig på.

– Jeg passer godt ind dernede. Vi er et tophold og skaber en del chancer og spiller med om mesterskabet, og derfor er det også lettere for mig at komme til chancer og score mål.

– Jeg tror generelt, at spillestilen i ligaen passer mig meget godt. Jeg er en stor, stærk og bevægelig spiller, og der er et meget højt tempo, og det er meget frem og tilbage, og det giver meget plads på banen, siger Cornelius.

Aktuelt er han samlet med det danske landshold, der lørdag møder Moldova, mens det gælder Østrig på tirsdag. Med to sejre kan Danmark sikre en VM-billet.

/ritzau/




Helt vild med Oscar Schwartau

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Fælder hård Schmeichel-dom

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rangerer Eriksen over superstjerner

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Erstatter han Andreas Christensen?

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’