Kan ikke gå på gaden i fred for vilde fans

Andreas Cornelius er populær på gaden og på internettet efter sin succesfulde start i Trabzonspor.



Den danske landsholdsangriber Andreas Cornelius er omgående blevet et hit efter sommerens skifte fra italienske Parma til tyrkiske Trabzonspor.

Danskeren har lavet tre mål på 435 minutters spilletid for den aktuelle nummer to i den tyrkiske liga, og han er hurtigt blevet et kendt og elsket ansigt i sortehavsbyen Trabzon. De fanatiske tyrkiske fans gjorde et stort indtryk, allerede da de modtog ham i lufthavnen.

– Jeg har ikke prøvet før at lande i lufthavnen, og der så stod så utrolig mange mennesker. Det var en forrygende oplevelse. Det er sgu egentlig meget sjovt at prøve at være fodboldspiller i Tyrkiet. Der er knald på fansene, for de er fanatiske dernede.

– Alle er kæmpe fans af klubben dernede, og jeg kan ikke rigtig bevæge mig rundt i byen, uden at der står en kæmpe kø af mennesker, der vil have billeder. Det er på et vildere niveau, end jeg har været vant til.

– Alle er søde og rare, så det er ikke noget problem, at de kommer hen til mig, men man overvejer da lige en ekstra gang, om man nu skal ned og handle ind eller en tur i byen. Nogle gange orker man det ikke, siger Cornelius.

Selv hvis han bliver hjemme i sofaen, mærker han opbakningen online. Det samme gør hans venner og familie.

– Jeg bliver bombarderet på sociale medier, og alle, jeg følger på sociale medier, er også blevet bombarderet med tyrkiske fans, der skriver til dem og liker deres billeder. Det er lidt voldsomt. Alle, som jeg følger, har fået en masse tyrkiske følgere, siger Cornelius.

På banen er han hurtigt faldet til. Det skyldes blandt andet, at han er ovre de fiberskader, der jævnligt har drillet ham de seneste år.

Samtidig passer det ham godt, at der bliver spillet tju-bang-fodbold i Süper Lig med masser af plads at boltre sig på.

– Jeg passer godt ind dernede. Vi er et tophold og skaber en del chancer og spiller med om mesterskabet, og derfor er det også lettere for mig at komme til chancer og score mål.

– Jeg tror generelt, at spillestilen i ligaen passer mig meget godt. Jeg er en stor, stærk og bevægelig spiller, og der er et meget højt tempo, og det er meget frem og tilbage, og det giver meget plads på banen, siger Cornelius.

Aktuelt er han samlet med det danske landshold, der lørdag møder Moldova, mens det gælder Østrig på tirsdag. Med to sejre kan Danmark sikre en VM-billet.

/ritzau/





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Tullberg tror på overraskelsen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Fem bud på David Nielsens afløser

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Store spillersalg sikrer AaB overskud



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Neestrups svar: Hvem så?

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

I forhandlinger med Nartey

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Brian Riemer giver klar besked

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Sænker prisen mod Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen