Kan ikke gå på gaden i fred for vilde fans

Andreas Cornelius er populær på gaden og på internettet efter sin succesfulde start i Trabzonspor.



Den danske landsholdsangriber Andreas Cornelius er omgående blevet et hit efter sommerens skifte fra italienske Parma til tyrkiske Trabzonspor.

Danskeren har lavet tre mål på 435 minutters spilletid for den aktuelle nummer to i den tyrkiske liga, og han er hurtigt blevet et kendt og elsket ansigt i sortehavsbyen Trabzon. De fanatiske tyrkiske fans gjorde et stort indtryk, allerede da de modtog ham i lufthavnen.

– Jeg har ikke prøvet før at lande i lufthavnen, og der så stod så utrolig mange mennesker. Det var en forrygende oplevelse. Det er sgu egentlig meget sjovt at prøve at være fodboldspiller i Tyrkiet. Der er knald på fansene, for de er fanatiske dernede.

– Alle er kæmpe fans af klubben dernede, og jeg kan ikke rigtig bevæge mig rundt i byen, uden at der står en kæmpe kø af mennesker, der vil have billeder. Det er på et vildere niveau, end jeg har været vant til.

– Alle er søde og rare, så det er ikke noget problem, at de kommer hen til mig, men man overvejer da lige en ekstra gang, om man nu skal ned og handle ind eller en tur i byen. Nogle gange orker man det ikke, siger Cornelius.

Selv hvis han bliver hjemme i sofaen, mærker han opbakningen online. Det samme gør hans venner og familie.

– Jeg bliver bombarderet på sociale medier, og alle, jeg følger på sociale medier, er også blevet bombarderet med tyrkiske fans, der skriver til dem og liker deres billeder. Det er lidt voldsomt. Alle, som jeg følger, har fået en masse tyrkiske følgere, siger Cornelius.

På banen er han hurtigt faldet til. Det skyldes blandt andet, at han er ovre de fiberskader, der jævnligt har drillet ham de seneste år.

Samtidig passer det ham godt, at der bliver spillet tju-bang-fodbold i Süper Lig med masser af plads at boltre sig på.

– Jeg passer godt ind dernede. Vi er et tophold og skaber en del chancer og spiller med om mesterskabet, og derfor er det også lettere for mig at komme til chancer og score mål.

– Jeg tror generelt, at spillestilen i ligaen passer mig meget godt. Jeg er en stor, stærk og bevægelig spiller, og der er et meget højt tempo, og det er meget frem og tilbage, og det giver meget plads på banen, siger Cornelius.

Aktuelt er han samlet med det danske landshold, der lørdag møder Moldova, mens det gælder Østrig på tirsdag. Med to sejre kan Danmark sikre en VM-billet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Udtaler sig om dyr Superliga-spiller

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

AGF var klar med rekordbeløb

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Lerager overrasket over én ting efter skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Danskerklub fyrer træneren

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Froholdt med klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

– En sindssygt fed følelse

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

David Moyes griner over gult kort for jubel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’