Den danske landsholdsangriber Andreas Cornelius er omgående blevet et hit efter sommerens skifte fra italienske Parma til tyrkiske Trabzonspor.
Danskeren har lavet tre mål på 435 minutters spilletid for den aktuelle nummer to i den tyrkiske liga, og han er hurtigt blevet et kendt og elsket ansigt i sortehavsbyen Trabzon. De fanatiske tyrkiske fans gjorde et stort indtryk, allerede da de modtog ham i lufthavnen.
– Jeg har ikke prøvet før at lande i lufthavnen, og der så stod så utrolig mange mennesker. Det var en forrygende oplevelse. Det er sgu egentlig meget sjovt at prøve at være fodboldspiller i Tyrkiet. Der er knald på fansene, for de er fanatiske dernede.
– Alle er kæmpe fans af klubben dernede, og jeg kan ikke rigtig bevæge mig rundt i byen, uden at der står en kæmpe kø af mennesker, der vil have billeder. Det er på et vildere niveau, end jeg har været vant til.
– Alle er søde og rare, så det er ikke noget problem, at de kommer hen til mig, men man overvejer da lige en ekstra gang, om man nu skal ned og handle ind eller en tur i byen. Nogle gange orker man det ikke, siger Cornelius.
Selv hvis han bliver hjemme i sofaen, mærker han opbakningen online. Det samme gør hans venner og familie.
– Jeg bliver bombarderet på sociale medier, og alle, jeg følger på sociale medier, er også blevet bombarderet med tyrkiske fans, der skriver til dem og liker deres billeder. Det er lidt voldsomt. Alle, som jeg følger, har fået en masse tyrkiske følgere, siger Cornelius.
På banen er han hurtigt faldet til. Det skyldes blandt andet, at han er ovre de fiberskader, der jævnligt har drillet ham de seneste år.
Samtidig passer det ham godt, at der bliver spillet tju-bang-fodbold i Süper Lig med masser af plads at boltre sig på.
– Jeg passer godt ind dernede. Vi er et tophold og skaber en del chancer og spiller med om mesterskabet, og derfor er det også lettere for mig at komme til chancer og score mål.
– Jeg tror generelt, at spillestilen i ligaen passer mig meget godt. Jeg er en stor, stærk og bevægelig spiller, og der er et meget højt tempo, og det er meget frem og tilbage, og det giver meget plads på banen, siger Cornelius.
Aktuelt er han samlet med det danske landshold, der lørdag møder Moldova, mens det gælder Østrig på tirsdag. Med to sejre kan Danmark sikre en VM-billet.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Sænker prisen mod Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
FC København skriver kontrakt med juvel
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
David Nielsen har sagt op
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
