Målkonges søn slutter som 1. divisions topscorer

Sønderjyskes Emil Frederiksen scorede sit 16. sæsonmål i sidste spillerunde og blev divisionens topscorer.



Det lykkedes ikke for Sønderjyske at indfri målsætningen om oprykning til Superligaen. Men for Emil Frederiksen slutter sæsonen dog med personlig succes.

Den 22-årige angriber stod for et af målene, da Sønderjyske afsluttede sæsonen med en 3-2-hjemmesejr over Helsingør.

Det betyder, at han slutter som 1. divisions topscorer med 16 fuldtræffere – en mere end HB Køges Yousef Salech.

Emil Frederiksen har ikke målfarligheden fra fremmede. Hans far, Søren Frederiksen, scorede hele 139 superligamål for Viborg, Silkeborg og AaB og er ligaens næstmest scorende gennem tiderne.

Unge Frederiksens topscorermål blev sat ind 12 minutter efter pausen. Han satte hovedet på et indlæg fra Mads Albæk og headede bolden i en bue over Hjalte Petersen i Helsingør-målet.

Kuglen ramte undersiden af overliggeren og sneg sig akkurat over målstregen, og så kunne den glade topscorer ellers kaste sig ud i en euforisk jubelscene, der sluttede i en klump af holdkammerater ved udskiftningsbænken.

Titlen som topscorer sætter streg under en glimrende sæson for offensivspilleren. Lørdag blev han af Spillerforeningen kåret som sæsonens profil i den næstbedste række.

Dagens detalje på stadion i Haderslev blev dog skabt af en anden Sønderjyske-angriber. Søren Andreasen imponerede med en akrobatisk flugter, da han i første halvleg bragte hjemmeholdet foran med 2-1.

Allerede inden kampen stod det klart, at Sønderjyske ville slutte sæsonen på tredjepladsen lige uden for oprykningspladserne.

Her finder man Vejle og Hvidovre, der bliver forfremmet til topdivisionen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Dansker scorer mod Barcelona

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Midtjylland – AC Horsens

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Eriksen spottet – nu er der nyt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Det er Superligaens svar på en odder

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’