Målkonges søn slutter som 1. divisions topscorer

Sønderjyskes Emil Frederiksen scorede sit 16. sæsonmål i sidste spillerunde og blev divisionens topscorer.



Det lykkedes ikke for Sønderjyske at indfri målsætningen om oprykning til Superligaen. Men for Emil Frederiksen slutter sæsonen dog med personlig succes.

Den 22-årige angriber stod for et af målene, da Sønderjyske afsluttede sæsonen med en 3-2-hjemmesejr over Helsingør.

Det betyder, at han slutter som 1. divisions topscorer med 16 fuldtræffere – en mere end HB Køges Yousef Salech.

Emil Frederiksen har ikke målfarligheden fra fremmede. Hans far, Søren Frederiksen, scorede hele 139 superligamål for Viborg, Silkeborg og AaB og er ligaens næstmest scorende gennem tiderne.

Unge Frederiksens topscorermål blev sat ind 12 minutter efter pausen. Han satte hovedet på et indlæg fra Mads Albæk og headede bolden i en bue over Hjalte Petersen i Helsingør-målet.

Kuglen ramte undersiden af overliggeren og sneg sig akkurat over målstregen, og så kunne den glade topscorer ellers kaste sig ud i en euforisk jubelscene, der sluttede i en klump af holdkammerater ved udskiftningsbænken.

Titlen som topscorer sætter streg under en glimrende sæson for offensivspilleren. Lørdag blev han af Spillerforeningen kåret som sæsonens profil i den næstbedste række.

Dagens detalje på stadion i Haderslev blev dog skabt af en anden Sønderjyske-angriber. Søren Andreasen imponerede med en akrobatisk flugter, da han i første halvleg bragte hjemmeholdet foran med 2-1.

Allerede inden kampen stod det klart, at Sønderjyske ville slutte sæsonen på tredjepladsen lige uden for oprykningspladserne.

Her finder man Vejle og Hvidovre, der bliver forfremmet til topdivisionen.

/ritzau/





INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Forhandler om Albert Grønbæk

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kan få store konsekvenser for Eriksen

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er årets træner i Premier League

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood