Målkonges søn slutter som 1. divisions topscorer

Sønderjyskes Emil Frederiksen scorede sit 16. sæsonmål i sidste spillerunde og blev divisionens topscorer.



Det lykkedes ikke for Sønderjyske at indfri målsætningen om oprykning til Superligaen. Men for Emil Frederiksen slutter sæsonen dog med personlig succes.

Den 22-årige angriber stod for et af målene, da Sønderjyske afsluttede sæsonen med en 3-2-hjemmesejr over Helsingør.

Det betyder, at han slutter som 1. divisions topscorer med 16 fuldtræffere – en mere end HB Køges Yousef Salech.

Emil Frederiksen har ikke målfarligheden fra fremmede. Hans far, Søren Frederiksen, scorede hele 139 superligamål for Viborg, Silkeborg og AaB og er ligaens næstmest scorende gennem tiderne.

Unge Frederiksens topscorermål blev sat ind 12 minutter efter pausen. Han satte hovedet på et indlæg fra Mads Albæk og headede bolden i en bue over Hjalte Petersen i Helsingør-målet.

Kuglen ramte undersiden af overliggeren og sneg sig akkurat over målstregen, og så kunne den glade topscorer ellers kaste sig ud i en euforisk jubelscene, der sluttede i en klump af holdkammerater ved udskiftningsbænken.

Titlen som topscorer sætter streg under en glimrende sæson for offensivspilleren. Lørdag blev han af Spillerforeningen kåret som sæsonens profil i den næstbedste række.

Dagens detalje på stadion i Haderslev blev dog skabt af en anden Sønderjyske-angriber. Søren Andreasen imponerede med en akrobatisk flugter, da han i første halvleg bragte hjemmeholdet foran med 2-1.

Allerede inden kampen stod det klart, at Sønderjyske ville slutte sæsonen på tredjepladsen lige uden for oprykningspladserne.

Her finder man Vejle og Hvidovre, der bliver forfremmet til topdivisionen.

/ritzau/





Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen




LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Holland – Sverige

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tyskland – Elfenbenskysten

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dame N’Doye scorer nyt job

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for