AC Milan tabte lørdag overraskende 0-2 ude mod oprykkeren Spezia, og den bommert udnyttede ærkerivalerne fra Inter til at snuppe førstepladsen i Serie A.
Med fødselaren Christian Eriksen i startopstillingen vandt Inter hjemme 3-1 over Lazio, i en kamp hvor Romelu Lukaku var den altafgørende spiller.
Det sender Inter til tops med 50 point efterfulgt af Milan med 49. Roma og Juventus indtager de næste pladser med henholdsvis 43 og 42 point.
Inter fik chancen for at tage føringen efter 20 minutters spil, da Wesley Hoedt nedlagde Lautaro Martinez i feltet.
Fra pletten var Inter-topscorer Romelu Lukaku sikker, og han sendte hjemmeholdet i retning af ligaens dukseplads.
Mod halvlegens slutning var 29-årige Eriksen tæt på at notere sig for en assist, men Lautaro Martinez manglede en enkelt skostørrelse for at kunne prikke danskerens tværpasning ind tæt under mål.
Kort før pausen kom Inter også på 2-0, da en tackling lidt uden for feltet noget heldigt landede for fødderne af en helt fri Lukaku inde i boksen.
Den store angriber vendte rundt, og hamrede resolut sin 16. ligatræffer i sæsonen ind. Det bringer ham op på siden af Cristiano Ronaldo på topscorerlistens førsteplads.
Et afrettet frispark gjorde efter en times spil Gonzalo Escalante til Lazio-målscorer. Men den genskabte spænding i opgøret var en stakket frist.
Tre minutter senere slog Inter kontra, og kampens spiller, Lukaku, viste overlegen fysik og fart over for Lazio-forsvaret.
Han rykkede forbi sin oppasser og lagde bolden på tværs i feltet til en helt fri Lautaro Martinez, som var fulgt med. En simpel inderside fra ham sørgede for 3-1 på Lukakus strålende forarbejde.
Eriksen forlod banen små 20 minutter før tid, mens Lukaku jagtede sit hattrick og en plads alene i toppen af topscorerlisten.
Han var tæt på et par gange, men det blev ved de 3-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
OPTAKT
