Eriksen fik startplads: Nu fører Inter Serie A

Romelu Lukaku stod for to mål og en assist, da Inter med Christian Eriksen fra start udnyttede Milans flop.



AC Milan tabte lørdag overraskende 0-2 ude mod oprykkeren Spezia, og den bommert udnyttede ærkerivalerne fra Inter til at snuppe førstepladsen i Serie A.

Med fødselaren Christian Eriksen i startopstillingen vandt Inter hjemme 3-1 over Lazio, i en kamp hvor Romelu Lukaku var den altafgørende spiller.

Det sender Inter til tops med 50 point efterfulgt af Milan med 49. Roma og Juventus indtager de næste pladser med henholdsvis 43 og 42 point.

Inter fik chancen for at tage føringen efter 20 minutters spil, da Wesley Hoedt nedlagde Lautaro Martinez i feltet.

Fra pletten var Inter-topscorer Romelu Lukaku sikker, og han sendte hjemmeholdet i retning af ligaens dukseplads.

Mod halvlegens slutning var 29-årige Eriksen tæt på at notere sig for en assist, men Lautaro Martinez manglede en enkelt skostørrelse for at kunne prikke danskerens tværpasning ind tæt under mål.

Kort før pausen kom Inter også på 2-0, da en tackling lidt uden for feltet noget heldigt landede for fødderne af en helt fri Lukaku inde i boksen.

Den store angriber vendte rundt, og hamrede resolut sin 16. ligatræffer i sæsonen ind. Det bringer ham op på siden af Cristiano Ronaldo på topscorerlistens førsteplads.

Et afrettet frispark gjorde efter en times spil Gonzalo Escalante til Lazio-målscorer. Men den genskabte spænding i opgøret var en stakket frist.

Tre minutter senere slog Inter kontra, og kampens spiller, Lukaku, viste overlegen fysik og fart over for Lazio-forsvaret.

Han rykkede forbi sin oppasser og lagde bolden på tværs i feltet til en helt fri Lautaro Martinez, som var fulgt med. En simpel inderside fra ham sørgede for 3-1 på Lukakus strålende forarbejde.

Eriksen forlod banen små 20 minutter før tid, mens Lukaku jagtede sit hattrick og en plads alene i toppen af topscorerlisten.

Han var tæt på et par gange, men det blev ved de 3-1.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

‘Det er et angreb på FCK’

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

Paraguay – Frankrig

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FCK-direktør får job i West Ham

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK tjener millioner på ung stopper

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub