AC Milan tabte lørdag overraskende 0-2 ude mod oprykkeren Spezia, og den bommert udnyttede ærkerivalerne fra Inter til at snuppe førstepladsen i Serie A.
Med fødselaren Christian Eriksen i startopstillingen vandt Inter hjemme 3-1 over Lazio, i en kamp hvor Romelu Lukaku var den altafgørende spiller.
Det sender Inter til tops med 50 point efterfulgt af Milan med 49. Roma og Juventus indtager de næste pladser med henholdsvis 43 og 42 point.
Inter fik chancen for at tage føringen efter 20 minutters spil, da Wesley Hoedt nedlagde Lautaro Martinez i feltet.
Fra pletten var Inter-topscorer Romelu Lukaku sikker, og han sendte hjemmeholdet i retning af ligaens dukseplads.
Mod halvlegens slutning var 29-årige Eriksen tæt på at notere sig for en assist, men Lautaro Martinez manglede en enkelt skostørrelse for at kunne prikke danskerens tværpasning ind tæt under mål.
Kort før pausen kom Inter også på 2-0, da en tackling lidt uden for feltet noget heldigt landede for fødderne af en helt fri Lukaku inde i boksen.
Den store angriber vendte rundt, og hamrede resolut sin 16. ligatræffer i sæsonen ind. Det bringer ham op på siden af Cristiano Ronaldo på topscorerlistens førsteplads.
Et afrettet frispark gjorde efter en times spil Gonzalo Escalante til Lazio-målscorer. Men den genskabte spænding i opgøret var en stakket frist.
Tre minutter senere slog Inter kontra, og kampens spiller, Lukaku, viste overlegen fysik og fart over for Lazio-forsvaret.
Han rykkede forbi sin oppasser og lagde bolden på tværs i feltet til en helt fri Lautaro Martinez, som var fulgt med. En simpel inderside fra ham sørgede for 3-1 på Lukakus strålende forarbejde.
Eriksen forlod banen små 20 minutter før tid, mens Lukaku jagtede sit hattrick og en plads alene i toppen af topscorerlisten.
Han var tæt på et par gange, men det blev ved de 3-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
