Eriksen fik startplads: Nu fører Inter Serie A

Romelu Lukaku stod for to mål og en assist, da Inter med Christian Eriksen fra start udnyttede Milans flop.



AC Milan tabte lørdag overraskende 0-2 ude mod oprykkeren Spezia, og den bommert udnyttede ærkerivalerne fra Inter til at snuppe førstepladsen i Serie A.

Med fødselaren Christian Eriksen i startopstillingen vandt Inter hjemme 3-1 over Lazio, i en kamp hvor Romelu Lukaku var den altafgørende spiller.

Det sender Inter til tops med 50 point efterfulgt af Milan med 49. Roma og Juventus indtager de næste pladser med henholdsvis 43 og 42 point.

Inter fik chancen for at tage føringen efter 20 minutters spil, da Wesley Hoedt nedlagde Lautaro Martinez i feltet.

Fra pletten var Inter-topscorer Romelu Lukaku sikker, og han sendte hjemmeholdet i retning af ligaens dukseplads.

Mod halvlegens slutning var 29-årige Eriksen tæt på at notere sig for en assist, men Lautaro Martinez manglede en enkelt skostørrelse for at kunne prikke danskerens tværpasning ind tæt under mål.

Kort før pausen kom Inter også på 2-0, da en tackling lidt uden for feltet noget heldigt landede for fødderne af en helt fri Lukaku inde i boksen.

Den store angriber vendte rundt, og hamrede resolut sin 16. ligatræffer i sæsonen ind. Det bringer ham op på siden af Cristiano Ronaldo på topscorerlistens førsteplads.

Et afrettet frispark gjorde efter en times spil Gonzalo Escalante til Lazio-målscorer. Men den genskabte spænding i opgøret var en stakket frist.

Tre minutter senere slog Inter kontra, og kampens spiller, Lukaku, viste overlegen fysik og fart over for Lazio-forsvaret.

Han rykkede forbi sin oppasser og lagde bolden på tværs i feltet til en helt fri Lautaro Martinez, som var fulgt med. En simpel inderside fra ham sørgede for 3-1 på Lukakus strålende forarbejde.

Eriksen forlod banen små 20 minutter før tid, mens Lukaku jagtede sit hattrick og en plads alene i toppen af topscorerlisten.

Han var tæt på et par gange, men det blev ved de 3-1.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jagter stor Liverpool-stjerne

Her kan man se La Liga fremover

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub