Målmandsafklaring i BIF? CV er også uheldig

Brøndby lader til at have styr på målmandssituationen – i hvert fald for nu, for den åbnes op igen i en nær fremtid.



Efter en lang og intens jagt efter en afløser for Mads Hermansen, lader Brøndby nu til at have fundet ham.

Således lader det til at være et spørgsmål om tid, før Bayer Leverkusen-reserven Patrick Pentz bliver præsenteret på Vestegnen på en lejeaftale, der løber for resten af sæsonen.

Ganske som med mange andre lejeaftaler har Brøndby ifølge B.T en købsoption, men den er angiveligt urealistisk høj, da Leverkusen fortsat har store forventninger til den østrigske landsholdsmålmand. 

Det er da også nødvendigt for Brøndby at lukke den aftale, selv om problemet blot udskydes, vurderer Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.

– Vi må jo se, om der sker mere, men det dufter da af, at man sparker målmands-debatten til hjørne indtil næste transfervindue. Det kan jo også være nødvendigt efterhånden, når der skal ske så meget andet i de sidste 15-16 døgn i transfervinduet, siger han. 

Klubben fodboldchef Carsten V. Jensen har fået en masse røg på de sociale medier af Brøndbys fans for klubbens bøvlede vej mod at hente en ny målmand. 

Man skal dog passe på med at pege for meget på Brøndby-bossen, som ifølge Troels Bager Thøgersen har været decideret uheldig.

– Det har altså ikke været CV’s sommer, når det kommer til målmandsposten. Jeg ved godt, han får vildt mange skældud for ikke at have en keeper på plads, men det er altså også uheldigt, når førstevalget hopper fra i sidste sekund.

– CV kan jo trods alt ikke have 3, 5, 23 målmænd linet op, og så bare trykke på knappen på den næste i køen, forklarer han.

Tidligere har Brøndby også været ude efter Lucas Lund og Leopold Wahlstedt uden held.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Succestræner forlader Premier League-klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.