Målmandsafklaring i BIF? CV er også uheldig

Brøndby lader til at have styr på målmandssituationen – i hvert fald for nu, for den åbnes op igen i en nær fremtid.



Efter en lang og intens jagt efter en afløser for Mads Hermansen, lader Brøndby nu til at have fundet ham.

Således lader det til at være et spørgsmål om tid, før Bayer Leverkusen-reserven Patrick Pentz bliver præsenteret på Vestegnen på en lejeaftale, der løber for resten af sæsonen.

Ganske som med mange andre lejeaftaler har Brøndby ifølge B.T en købsoption, men den er angiveligt urealistisk høj, da Leverkusen fortsat har store forventninger til den østrigske landsholdsmålmand. 

Det er da også nødvendigt for Brøndby at lukke den aftale, selv om problemet blot udskydes, vurderer Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.

– Vi må jo se, om der sker mere, men det dufter da af, at man sparker målmands-debatten til hjørne indtil næste transfervindue. Det kan jo også være nødvendigt efterhånden, når der skal ske så meget andet i de sidste 15-16 døgn i transfervinduet, siger han. 

Klubben fodboldchef Carsten V. Jensen har fået en masse røg på de sociale medier af Brøndbys fans for klubbens bøvlede vej mod at hente en ny målmand. 

Man skal dog passe på med at pege for meget på Brøndby-bossen, som ifølge Troels Bager Thøgersen har været decideret uheldig.

– Det har altså ikke været CV’s sommer, når det kommer til målmandsposten. Jeg ved godt, han får vildt mange skældud for ikke at have en keeper på plads, men det er altså også uheldigt, når førstevalget hopper fra i sidste sekund.

– CV kan jo trods alt ikke have 3, 5, 23 målmænd linet op, og så bare trykke på knappen på den næste i køen, forklarer han.

Tidligere har Brøndby også været ude efter Lucas Lund og Leopold Wahlstedt uden held.





LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chelsea henter back til 375 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Spanien – Østrig

England – DR Congo

‘Det er en interessant spiller’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby med transferscoop?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

USA – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub