Efter en lang og intens jagt efter en afløser for Mads Hermansen, lader Brøndby nu til at have fundet ham.
Således lader det til at være et spørgsmål om tid, før Bayer Leverkusen-reserven Patrick Pentz bliver præsenteret på Vestegnen på en lejeaftale, der løber for resten af sæsonen.
Ganske som med mange andre lejeaftaler har Brøndby ifølge B.T en købsoption, men den er angiveligt urealistisk høj, da Leverkusen fortsat har store forventninger til den østrigske landsholdsmålmand.
Det er da også nødvendigt for Brøndby at lukke den aftale, selv om problemet blot udskydes, vurderer Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.
– Vi må jo se, om der sker mere, men det dufter da af, at man sparker målmands-debatten til hjørne indtil næste transfervindue. Det kan jo også være nødvendigt efterhånden, når der skal ske så meget andet i de sidste 15-16 døgn i transfervinduet, siger han.
Klubben fodboldchef Carsten V. Jensen har fået en masse røg på de sociale medier af Brøndbys fans for klubbens bøvlede vej mod at hente en ny målmand.
Man skal dog passe på med at pege for meget på Brøndby-bossen, som ifølge Troels Bager Thøgersen har været decideret uheldig.
– Det har altså ikke været CV’s sommer, når det kommer til målmandsposten. Jeg ved godt, han får vildt mange skældud for ikke at have en keeper på plads, men det er altså også uheldigt, når førstevalget hopper fra i sidste sekund.
– CV kan jo trods alt ikke have 3, 5, 23 målmænd linet op, og så bare trykke på knappen på den næste i køen, forklarer han.
Tidligere har Brøndby også været ude efter Lucas Lund og Leopold Wahlstedt uden held.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
Jess Thorup indlagt
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
