Efter en lang og intens jagt efter en afløser for Mads Hermansen, lader Brøndby nu til at have fundet ham.
Således lader det til at være et spørgsmål om tid, før Bayer Leverkusen-reserven Patrick Pentz bliver præsenteret på Vestegnen på en lejeaftale, der løber for resten af sæsonen.
Ganske som med mange andre lejeaftaler har Brøndby ifølge B.T en købsoption, men den er angiveligt urealistisk høj, da Leverkusen fortsat har store forventninger til den østrigske landsholdsmålmand.
Det er da også nødvendigt for Brøndby at lukke den aftale, selv om problemet blot udskydes, vurderer Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen.
– Vi må jo se, om der sker mere, men det dufter da af, at man sparker målmands-debatten til hjørne indtil næste transfervindue. Det kan jo også være nødvendigt efterhånden, når der skal ske så meget andet i de sidste 15-16 døgn i transfervinduet, siger han.
Klubben fodboldchef Carsten V. Jensen har fået en masse røg på de sociale medier af Brøndbys fans for klubbens bøvlede vej mod at hente en ny målmand.
Man skal dog passe på med at pege for meget på Brøndby-bossen, som ifølge Troels Bager Thøgersen har været decideret uheldig.
– Det har altså ikke været CV’s sommer, når det kommer til målmandsposten. Jeg ved godt, han får vildt mange skældud for ikke at have en keeper på plads, men det er altså også uheldigt, når førstevalget hopper fra i sidste sekund.
– CV kan jo trods alt ikke have 3, 5, 23 målmænd linet op, og så bare trykke på knappen på den næste i køen, forklarer han.
Tidligere har Brøndby også været ude efter Lucas Lund og Leopold Wahlstedt uden held.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Så er det officielt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Lewandowski forlader FC Barcelona
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
NYHEDER
