Målmandstalent siger farvel til Brøndby IF

19-årige Lucas Ziegler siger farvel til Brøndby IF om en måneds tid, når aftalen med de blå-gule løber ud.



Der kommer til at ske noget på transferfronten i Brøndby IF denne sommer, hvor de blå-gule blandt andet skal have styr på målmandsposten.

Her er Mads Hermansen det klare førstevalg, men spørgsmålet er, hvad der kommer til at ske bag Hermansen.

Reservekeeper Thomas Mikkelsen har kontraktudløb, og så siger 19-årige Lucas Ziegler farvel til BIF.

Det oplyser han til 3point.dk.

Målmandens aftale med de blå-gule løber ud, og han søger nu et sted, hvor han kan fortsætte sin udvikling. Det sted er altså ikke Brøndby IF.

– Jeg tænker, at næste skridt for mig er at finde en klub, hvor der er et godt projekt og mulighed for at jeg kan fortsætte min udvikling, siger keeperen til 3point.dk.

Brøndby IF har 21-årige Jonathan Ægidius, der er vendt retur efter et lejeophold i Hellerup IK. Det er spørgsmålet, om han er klar til at tage en tjans som reservekeeper for Mads Hermansen, eller om de blå-gule skal ud og hente en ny målmand til truppen, hvis man da ikke vælger at forlænge med Mikkelsen.

Der er naturligvis også spørgsmålstegn omkring Mads Hermansen, fordi den danske U21-landsholdskeeper har gjort det godt. Det kan ende med et skifte, hvis en klub sende et stort beløb til Brøndby.

Ziegler har stået 15 kampe i denne sæson for Brøndbys U19-hold – det er blevet til 36 scoringer imod. Det blev aldrig til debut på Brøndby IF's førstehold.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Tæt på kæmpetransfer

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skifter til Rangers

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

FC København jagter Romane Amane

Afslører vilde kontraktdetaljer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen