Målmandstalent siger farvel til Brøndby IF

19-årige Lucas Ziegler siger farvel til Brøndby IF om en måneds tid, når aftalen med de blå-gule løber ud.



Der kommer til at ske noget på transferfronten i Brøndby IF denne sommer, hvor de blå-gule blandt andet skal have styr på målmandsposten.

Her er Mads Hermansen det klare førstevalg, men spørgsmålet er, hvad der kommer til at ske bag Hermansen.

Reservekeeper Thomas Mikkelsen har kontraktudløb, og så siger 19-årige Lucas Ziegler farvel til BIF.

Det oplyser han til 3point.dk.

Målmandens aftale med de blå-gule løber ud, og han søger nu et sted, hvor han kan fortsætte sin udvikling. Det sted er altså ikke Brøndby IF.

– Jeg tænker, at næste skridt for mig er at finde en klub, hvor der er et godt projekt og mulighed for at jeg kan fortsætte min udvikling, siger keeperen til 3point.dk.

Brøndby IF har 21-årige Jonathan Ægidius, der er vendt retur efter et lejeophold i Hellerup IK. Det er spørgsmålet, om han er klar til at tage en tjans som reservekeeper for Mads Hermansen, eller om de blå-gule skal ud og hente en ny målmand til truppen, hvis man da ikke vælger at forlænge med Mikkelsen.

Der er naturligvis også spørgsmålstegn omkring Mads Hermansen, fordi den danske U21-landsholdskeeper har gjort det godt. Det kan ende med et skifte, hvis en klub sende et stort beløb til Brøndby.

Ziegler har stået 15 kampe i denne sæson for Brøndbys U19-hold – det er blevet til 36 scoringer imod. Det blev aldrig til debut på Brøndby IF's førstehold.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Lurer på varm VM-profil

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr