Målmandstalent siger farvel til Brøndby IF

19-årige Lucas Ziegler siger farvel til Brøndby IF om en måneds tid, når aftalen med de blå-gule løber ud.



Der kommer til at ske noget på transferfronten i Brøndby IF denne sommer, hvor de blå-gule blandt andet skal have styr på målmandsposten.

Her er Mads Hermansen det klare førstevalg, men spørgsmålet er, hvad der kommer til at ske bag Hermansen.

Reservekeeper Thomas Mikkelsen har kontraktudløb, og så siger 19-årige Lucas Ziegler farvel til BIF.

Det oplyser han til 3point.dk.

Målmandens aftale med de blå-gule løber ud, og han søger nu et sted, hvor han kan fortsætte sin udvikling. Det sted er altså ikke Brøndby IF.

– Jeg tænker, at næste skridt for mig er at finde en klub, hvor der er et godt projekt og mulighed for at jeg kan fortsætte min udvikling, siger keeperen til 3point.dk.

Brøndby IF har 21-årige Jonathan Ægidius, der er vendt retur efter et lejeophold i Hellerup IK. Det er spørgsmålet, om han er klar til at tage en tjans som reservekeeper for Mads Hermansen, eller om de blå-gule skal ud og hente en ny målmand til truppen, hvis man da ikke vælger at forlænge med Mikkelsen.

Der er naturligvis også spørgsmålstegn omkring Mads Hermansen, fordi den danske U21-landsholdskeeper har gjort det godt. Det kan ende med et skifte, hvis en klub sende et stort beløb til Brøndby.

Ziegler har stået 15 kampe i denne sæson for Brøndbys U19-hold – det er blevet til 36 scoringer imod. Det blev aldrig til debut på Brøndby IF's førstehold.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Han er VM’s bedste spiller

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’