Målmandstalent siger farvel til Brøndby IF

19-årige Lucas Ziegler siger farvel til Brøndby IF om en måneds tid, når aftalen med de blå-gule løber ud.



Der kommer til at ske noget på transferfronten i Brøndby IF denne sommer, hvor de blå-gule blandt andet skal have styr på målmandsposten.

Her er Mads Hermansen det klare førstevalg, men spørgsmålet er, hvad der kommer til at ske bag Hermansen.

Reservekeeper Thomas Mikkelsen har kontraktudløb, og så siger 19-årige Lucas Ziegler farvel til BIF.

Det oplyser han til 3point.dk.

Målmandens aftale med de blå-gule løber ud, og han søger nu et sted, hvor han kan fortsætte sin udvikling. Det sted er altså ikke Brøndby IF.

– Jeg tænker, at næste skridt for mig er at finde en klub, hvor der er et godt projekt og mulighed for at jeg kan fortsætte min udvikling, siger keeperen til 3point.dk.

Brøndby IF har 21-årige Jonathan Ægidius, der er vendt retur efter et lejeophold i Hellerup IK. Det er spørgsmålet, om han er klar til at tage en tjans som reservekeeper for Mads Hermansen, eller om de blå-gule skal ud og hente en ny målmand til truppen, hvis man da ikke vælger at forlænge med Mikkelsen.

Der er naturligvis også spørgsmålstegn omkring Mads Hermansen, fordi den danske U21-landsholdskeeper har gjort det godt. Det kan ende med et skifte, hvis en klub sende et stort beløb til Brøndby.

Ziegler har stået 15 kampe i denne sæson for Brøndbys U19-hold – det er blevet til 36 scoringer imod. Det blev aldrig til debut på Brøndby IF's førstehold.





‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Her er danskers millionløn i Lazio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Forventer klubskifte

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Dybt forundret over Superliga-flop

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’