Målmaskine i 1. division: Interesse fra Brøndby

Det lader til, at der bliver holdt øje med FC Fredericia-profilen.



Fredericia har tidligt i denne sæson vist sig meget målfarlige med seks scoringer i de to første kampe i 1. division. Her har tre af kasserne været med Samson Iyede som målscorer, og han er et navn, som er nået ind på Brøndbys radar.

I et interview med Fredericia Dagblad fortæller angriberen om interessen fra den københavnske vestegn.

– Jeg er topscorer i 1.division, og jeg er faldet godt til i Fredericia. Jeg har fået en forespørgsel fra Brøndby, men indtil videre bliver jeg her og forsøger at hjælpe kammeraterne til flere sejre med mine mål, lyder det fra Samson Iyede.

I Brøndby har man i dette transfervindue primært solgt godt ud af sidste sæsons mesterhold, mens der ikke er kommet så mange erstatninger ind. Det lader altså heller ikke til, at det i første omgang bliver Fredericia-spilleren.

Iyede kom til Fredericia i midten af sidste sæson fra Fremad Amager. I sin tid i den sidstnævnte klub var han da også med til at slå Brøndby ud af pokalturneringen i sidste sæson, hvor han tilmed satte en scoring ind i noget, som skulle vise sig at blive en af de sidste kampe for ham i Amager-trøjen.

Brøndby har i denne sæson lagt ud med at stå alle de tre første Superliga-kampe uafgjort, hvoraf den sidste var mod Vejle. 

Herefter var BIF-cheftræner Niels Frederiksen ude med et klart signal om at få nye spillere ind. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten

Viaplay med stor AGF-nyhed

Dame N’Doye scorer nyt job

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Holland – Sverige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller