Målmaskine i 1. division: Interesse fra Brøndby

Det lader til, at der bliver holdt øje med FC Fredericia-profilen.



Fredericia har tidligt i denne sæson vist sig meget målfarlige med seks scoringer i de to første kampe i 1. division. Her har tre af kasserne været med Samson Iyede som målscorer, og han er et navn, som er nået ind på Brøndbys radar.

I et interview med Fredericia Dagblad fortæller angriberen om interessen fra den københavnske vestegn.

– Jeg er topscorer i 1.division, og jeg er faldet godt til i Fredericia. Jeg har fået en forespørgsel fra Brøndby, men indtil videre bliver jeg her og forsøger at hjælpe kammeraterne til flere sejre med mine mål, lyder det fra Samson Iyede.

I Brøndby har man i dette transfervindue primært solgt godt ud af sidste sæsons mesterhold, mens der ikke er kommet så mange erstatninger ind. Det lader altså heller ikke til, at det i første omgang bliver Fredericia-spilleren.

Iyede kom til Fredericia i midten af sidste sæson fra Fremad Amager. I sin tid i den sidstnævnte klub var han da også med til at slå Brøndby ud af pokalturneringen i sidste sæson, hvor han tilmed satte en scoring ind i noget, som skulle vise sig at blive en af de sidste kampe for ham i Amager-trøjen.

Brøndby har i denne sæson lagt ud med at stå alle de tre første Superliga-kampe uafgjort, hvoraf den sidste var mod Vejle. 

Herefter var BIF-cheftræner Niels Frederiksen ude med et klart signal om at få nye spillere ind. Læs mere om det her.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Arsenal vinder Premier League

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: De er færdige i Randers

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Thomas Delaney teaser

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Snart sker det

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Napoli-chok på vej

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

AGF jagter hollandsk talent

Neestrup jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Færdig: Nu er han rejst til København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jess Thorup indlagt

Kovending? Han kan blive i Brøndby