Målmaskine i 1. division: Interesse fra Brøndby

Det lader til, at der bliver holdt øje med FC Fredericia-profilen.



Fredericia har tidligt i denne sæson vist sig meget målfarlige med seks scoringer i de to første kampe i 1. division. Her har tre af kasserne været med Samson Iyede som målscorer, og han er et navn, som er nået ind på Brøndbys radar.

I et interview med Fredericia Dagblad fortæller angriberen om interessen fra den københavnske vestegn.

– Jeg er topscorer i 1.division, og jeg er faldet godt til i Fredericia. Jeg har fået en forespørgsel fra Brøndby, men indtil videre bliver jeg her og forsøger at hjælpe kammeraterne til flere sejre med mine mål, lyder det fra Samson Iyede.

I Brøndby har man i dette transfervindue primært solgt godt ud af sidste sæsons mesterhold, mens der ikke er kommet så mange erstatninger ind. Det lader altså heller ikke til, at det i første omgang bliver Fredericia-spilleren.

Iyede kom til Fredericia i midten af sidste sæson fra Fremad Amager. I sin tid i den sidstnævnte klub var han da også med til at slå Brøndby ud af pokalturneringen i sidste sæson, hvor han tilmed satte en scoring ind i noget, som skulle vise sig at blive en af de sidste kampe for ham i Amager-trøjen.

Brøndby har i denne sæson lagt ud med at stå alle de tre første Superliga-kampe uafgjort, hvoraf den sidste var mod Vejle. 

Herefter var BIF-cheftræner Niels Frederiksen ude med et klart signal om at få nye spillere ind. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Åbner for flere Brøndby-salg

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Superligaen er knækket

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Argentina – Schweiz

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Pressede på for FC København-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Norsk ekspert håner Danmark

Uventet transferdrejning

‘Et kæmpestort skifte’