Fredericia har tidligt i denne sæson vist sig meget målfarlige med seks scoringer i de to første kampe i 1. division. Her har tre af kasserne været med Samson Iyede som målscorer, og han er et navn, som er nået ind på Brøndbys radar.
I et interview med Fredericia Dagblad fortæller angriberen om interessen fra den københavnske vestegn.
– Jeg er topscorer i 1.division, og jeg er faldet godt til i Fredericia. Jeg har fået en forespørgsel fra Brøndby, men indtil videre bliver jeg her og forsøger at hjælpe kammeraterne til flere sejre med mine mål, lyder det fra Samson Iyede.
I Brøndby har man i dette transfervindue primært solgt godt ud af sidste sæsons mesterhold, mens der ikke er kommet så mange erstatninger ind. Det lader altså heller ikke til, at det i første omgang bliver Fredericia-spilleren.
Iyede kom til Fredericia i midten af sidste sæson fra Fremad Amager. I sin tid i den sidstnævnte klub var han da også med til at slå Brøndby ud af pokalturneringen i sidste sæson, hvor han tilmed satte en scoring ind i noget, som skulle vise sig at blive en af de sidste kampe for ham i Amager-trøjen.
Brøndby har i denne sæson lagt ud med at stå alle de tre første Superliga-kampe uafgjort, hvoraf den sidste var mod Vejle.
Herefter var BIF-cheftræner Niels Frederiksen ude med et klart signal om at få nye spillere ind. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
