Kun fire spillere har i denne sæson scoret flere mål end German Onugkha i Superligaen, selvom den russiske angriber spiller for et hold, der ligger under nedrykningsstregen.
Vejle-angriberen har med andre ord udviklet sig til en profil i den bedste danske række, men han er ikke selv overrasket over, at han nu har scoret seks gange i de første 15 spillerunder.
– Vi havde en god pre-season, og jeg havde allerede dér en fornemmelse af, at jeg ville komme til at score mange mål. Vi har et godt hold med gode forbindelser, og vi har en god træner. Jeg havde forventet det.
– Jeg prøver bare at gøre mit arbejde og knokle for holdet. Det vigtigste er, at vi henter point. Det er ligegyldigt, hvem der scorer, siger German Onugkha til Tipsbladet.
Du blev matchvinder i jeres seneste kamp mod Lyngby. Nu venter Hvidovre på fredag. Hvor vigtig er den kamp for jer?
– Det er selvfølgelig en vigtig kamp for os, for vi møder det hold, der ligger sidst i tabellen. Vi forventer, at de vil kæmpe hårdt mod os, for vi kender hinanden fra sidste sæson, hvor begge hold var i 1. division.
– Jeg kan huske kampene mod dem, de var virkelig svære, men vi har haft 12 dage til at forberede os til den her kamp. Vi er klar, siger German Onugkha.
Hvordan var det for jer i begyndelsen af sæsonen, hvor I tabte de første seks kampe?
– På det tidspunkt var tingene, som de var. Vi tabte seks kampe i træk, men der var ingen, der gav op. Træneren vidste, hvad han skulle sige til os, og vi havde en masse møder om, hvad vi skulle gøre.
– Derefter begyndte vi at arbejde hårdere og klogere, og vi begyndte at høste point.
Handlede det mest om, at I lige skulle vænne jer lidt til Superligaen?
– Ja, selvfølgelig, men vi mødte også nogle stærke modstandere i de første seks kampe. Brøndby, FC København og AGF. Men vi spillede godt. Vi tabte aldrig med mere end ét mål. Det var altid 1-2 eller 0-1. Vi spillede godt, men vi fik ikke pointene.
Hvem synes du er den bedste spiller i Superligaen?
– Nathan Trott, vores målmand.
Kan du fortælle lidt om, hvorfor du i januar 2021 valgte at rykke fra Rusland til Vejle?
– Jeg var udlejet fra Krasnodar til en anden klub (Tambov, red.), der spillede i den russiske Premier Liga, men klubben rykkede ud, og der var nogle pengeproblemer.
– Så jeg talte med mine agenter, og vi besluttede, at jeg skulle tage til Danmark, fordi det er en liga, der passer til mig. Det er en liga, hvor man kan bruge sin styrke og sin fart.
Efter dit skifte til Vejle har du ad to omgange forladt klubben på lejeaftaler, først til Rubin Kazan og derefter til Sakhnin i Israel. Hvorfor tog du væk to gange?
– Mine agenter og jeg forstod ikke hinanden. Det var deres beslutning, at jeg skulle tage af sted. Hvis det havde været op til mig, var jeg måske blevet i Vejle.
– Men det var ikke min beslutning. Jeg arbejder med nogle agenter, som tager beslutningerne.
German Onugkha bragte Vejle foran, da oprykkerne i slutningen af oktober var på besøg i Parken. FC København endte dog med at vinde 2-1 (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
German Onugkha peger på Hamza Barry og Oliver Provstgaard som nogle af de spillere, han taler meget med i Vejle, men den russiske målræv understreger, at der generelt er et rigtigt stærkt sammenhold i truppen, hvor der er et fladt hierarki.
Onugkha taler konstant med holdkammeraterne om, hvad der kan forbedres, og angriberen sender ofte klip af sekvenser fra andre kampe til sine holdkammerater, så de kan få en bedre idé om, hvordan han foretrækker at blive sat i scene.
– Saeid (Ezatolahi, red.) og jeg har en god forbindelse. Hvis jeg finder noget på Tiktok, Instagram eller Youtube, så sender jeg det til vores midtbanespillere, så de kan se, hvordan vi kan spille. Vi leder hele tiden efter nye idéer, så vores forbindelse kan blive bedre, siger German Onugkha.
Er Ezatolahi glad for de ting, du sender ham?
– Ja, selvfølgelig. Det er ikke kun Saeid, jeg sender det til, det er også Hamza og endda Oliver (Provstgaard, red.), selvom han er forsvarsspiller. Vi har en god forbindelse.
B.T. havde en historie om, at der var en tysk klub, der var interesseret i dig i sommer. Hvorfor røg du ikke til Tyskland?
– Ja, jeg hørte, at der var en klub, der talte med Vejle om mig. De spurgte, hvor meget Vejle ville have for mig. Men for mig var den bedste beslutning at blive her. Jeg ønsker at hjælpe det her hold med at blive i Superligaen. Jeg ønsker at vise mig frem i Superligaen, siger German Onugkha.
Drømmer du om at blive topscorer i Superligaen, eller er overlevelse for Vejle det eneste, du har fokus på?
– Jeg har fokus på begge ting. Vi skal blive i ligaen, og jeg vil gerne score i hver eneste kamp.
German Onugkha ligger inden weekendens spillerunde på en delt femteplads på Superligaens topscorerliste, hvor kun Alexander Lind, Nicolai Vallys, Roony Bardghji og Patrick Mortensen har fundet vej til netmaskerne flere gange end den den 27-årige russer.
LIVE
LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Henter FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER