Kun fire spillere har i denne sæson scoret flere mål end German Onugkha i Superligaen, selvom den russiske angriber spiller for et hold, der ligger under nedrykningsstregen.
Vejle-angriberen har med andre ord udviklet sig til en profil i den bedste danske række, men han er ikke selv overrasket over, at han nu har scoret seks gange i de første 15 spillerunder.
– Vi havde en god pre-season, og jeg havde allerede dér en fornemmelse af, at jeg ville komme til at score mange mål. Vi har et godt hold med gode forbindelser, og vi har en god træner. Jeg havde forventet det.
– Jeg prøver bare at gøre mit arbejde og knokle for holdet. Det vigtigste er, at vi henter point. Det er ligegyldigt, hvem der scorer, siger German Onugkha til Tipsbladet.
Du blev matchvinder i jeres seneste kamp mod Lyngby. Nu venter Hvidovre på fredag. Hvor vigtig er den kamp for jer?
– Det er selvfølgelig en vigtig kamp for os, for vi møder det hold, der ligger sidst i tabellen. Vi forventer, at de vil kæmpe hårdt mod os, for vi kender hinanden fra sidste sæson, hvor begge hold var i 1. division.
– Jeg kan huske kampene mod dem, de var virkelig svære, men vi har haft 12 dage til at forberede os til den her kamp. Vi er klar, siger German Onugkha.
Hvordan var det for jer i begyndelsen af sæsonen, hvor I tabte de første seks kampe?
– På det tidspunkt var tingene, som de var. Vi tabte seks kampe i træk, men der var ingen, der gav op. Træneren vidste, hvad han skulle sige til os, og vi havde en masse møder om, hvad vi skulle gøre.
– Derefter begyndte vi at arbejde hårdere og klogere, og vi begyndte at høste point.
Handlede det mest om, at I lige skulle vænne jer lidt til Superligaen?
– Ja, selvfølgelig, men vi mødte også nogle stærke modstandere i de første seks kampe. Brøndby, FC København og AGF. Men vi spillede godt. Vi tabte aldrig med mere end ét mål. Det var altid 1-2 eller 0-1. Vi spillede godt, men vi fik ikke pointene.
Hvem synes du er den bedste spiller i Superligaen?
– Nathan Trott, vores målmand.
Kan du fortælle lidt om, hvorfor du i januar 2021 valgte at rykke fra Rusland til Vejle?
– Jeg var udlejet fra Krasnodar til en anden klub (Tambov, red.), der spillede i den russiske Premier Liga, men klubben rykkede ud, og der var nogle pengeproblemer.
– Så jeg talte med mine agenter, og vi besluttede, at jeg skulle tage til Danmark, fordi det er en liga, der passer til mig. Det er en liga, hvor man kan bruge sin styrke og sin fart.
Efter dit skifte til Vejle har du ad to omgange forladt klubben på lejeaftaler, først til Rubin Kazan og derefter til Sakhnin i Israel. Hvorfor tog du væk to gange?
– Mine agenter og jeg forstod ikke hinanden. Det var deres beslutning, at jeg skulle tage af sted. Hvis det havde været op til mig, var jeg måske blevet i Vejle.
– Men det var ikke min beslutning. Jeg arbejder med nogle agenter, som tager beslutningerne.
German Onugkha bragte Vejle foran, da oprykkerne i slutningen af oktober var på besøg i Parken. FC København endte dog med at vinde 2-1 (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
German Onugkha peger på Hamza Barry og Oliver Provstgaard som nogle af de spillere, han taler meget med i Vejle, men den russiske målræv understreger, at der generelt er et rigtigt stærkt sammenhold i truppen, hvor der er et fladt hierarki.
Onugkha taler konstant med holdkammeraterne om, hvad der kan forbedres, og angriberen sender ofte klip af sekvenser fra andre kampe til sine holdkammerater, så de kan få en bedre idé om, hvordan han foretrækker at blive sat i scene.
– Saeid (Ezatolahi, red.) og jeg har en god forbindelse. Hvis jeg finder noget på Tiktok, Instagram eller Youtube, så sender jeg det til vores midtbanespillere, så de kan se, hvordan vi kan spille. Vi leder hele tiden efter nye idéer, så vores forbindelse kan blive bedre, siger German Onugkha.
Er Ezatolahi glad for de ting, du sender ham?
– Ja, selvfølgelig. Det er ikke kun Saeid, jeg sender det til, det er også Hamza og endda Oliver (Provstgaard, red.), selvom han er forsvarsspiller. Vi har en god forbindelse.
B.T. havde en historie om, at der var en tysk klub, der var interesseret i dig i sommer. Hvorfor røg du ikke til Tyskland?
– Ja, jeg hørte, at der var en klub, der talte med Vejle om mig. De spurgte, hvor meget Vejle ville have for mig. Men for mig var den bedste beslutning at blive her. Jeg ønsker at hjælpe det her hold med at blive i Superligaen. Jeg ønsker at vise mig frem i Superligaen, siger German Onugkha.
Drømmer du om at blive topscorer i Superligaen, eller er overlevelse for Vejle det eneste, du har fokus på?
– Jeg har fokus på begge ting. Vi skal blive i ligaen, og jeg vil gerne score i hver eneste kamp.
German Onugkha ligger inden weekendens spillerunde på en delt femteplads på Superligaens topscorerliste, hvor kun Alexander Lind, Nicolai Vallys, Roony Bardghji og Patrick Mortensen har fundet vej til netmaskerne flere gange end den den 27-årige russer.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Alexander Lind revser Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
OPTAKT
OB – FC København
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
TOPNYHED