Målsulten OB-angriber: Jeg har fortjent at blive hakket ned

Anders K. Jacobsen har scoret et Superliga-mål i denne sæson. Det er markant under lavmålet, og OB-angriberen fastslår, at han har fortjent den kritik, han får.



Anders K. Jacobsen bankede 12 mål ind i 24 Superliga-kampe for OB i sidste sæson, og dermed holdte den 27-årige angriber et meget fornemt målsnit i Danmarks bedste fodboldrække. I denne sæson har “AK” dog været en skygge af sig selv.

I 19 Superliga-kampe har OB-angriberen blot scoret et enkelt mål. Det var ganske vist et vigtigt et af slagsen, da han blev matchvinder i fynboernes hjemmesejr over Brøndby i november, men det ændrer ikke på, at Anders K. Jacobsen har leveret den måske mest skuffende angrebspræstation i Superligaen i denne sæson.

Og han ved det godt. Der er formentlig ingen, der er mere skuffet over Anders K. Jacobsen end Anders K. Jacobsen selv.

– Hvis man som angriber ikke laver sine mål, bliver man også hakket ned for det, og det er jeg også blevet. Og det har været helt på sin plads. Jeg har ledt rigtig meget efter mit niveau i den her sæson, og det gør jeg fortsat, men jeg er helt sikker på, det nok skal vende. Hvornår det bliver er uvist, men jeg arbejder hårdt for det. I foråret er det holdet, der er det vigtigste, og så må personlige målsætninger komme i anden række, siger “AK” til tipsbladet.dk.

Hvis jeg inden sæsonen havde sagt til dig, at du efter 23. spillerunder stod noteret for et mål, hvad havde du så sagt?

– Så ville jeg have troet, jeg havde været ude med en længerevarende skade. Det havde været svært at forestille sig, og det er også derfor, jeg er blevet skudt sådan på. Jeg har scoret noget mindre, end omgivelserne havde forventet, og det gælder også internt i klubben. Det er selvfølgelig også markant lavere, end jeg havde forventet af mig selv, siger Anders K. Jacobsen og fastslår, at marginalerne heller ikke har været hans bedste venner i denne sæson:

– Jeg synes, jeg kan komme i tanke om mange marginaler, der har været imod mig, men sådan er det at være angriber. Det er sort/hvid på mange måder. Man kan godt se på de angribere, der har tur i den, at det går deres vej, og det har jeg bøvlet med. Det gælder både mine afslutninger og mit generelle spil. Det skal jeg arbejde på, for lige nu har jeg gang i min dårligste sæson nogenside, og det er ikke tilsvarende mit niveau.

Mandag aften møder OB og Anders K. Jacobsen angriberens tidligere klub AaB, og han håber at få bugt med måltørken mod nordjyderne.

– Det tror jeg helt sikkert kommer til at ske, lyder det fra Anders K. Jacobsen, der stadig har selvtilliden i orden trods en sæson langt under niveau. 





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Målfattigdom i mat mandagskamp

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Det var vanvittigt brutalt

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning