Målsulten OB-angriber: Jeg har fortjent at blive hakket ned

Anders K. Jacobsen har scoret et Superliga-mål i denne sæson. Det er markant under lavmålet, og OB-angriberen fastslår, at han har fortjent den kritik, han får.



Anders K. Jacobsen bankede 12 mål ind i 24 Superliga-kampe for OB i sidste sæson, og dermed holdte den 27-årige angriber et meget fornemt målsnit i Danmarks bedste fodboldrække. I denne sæson har “AK” dog været en skygge af sig selv.

I 19 Superliga-kampe har OB-angriberen blot scoret et enkelt mål. Det var ganske vist et vigtigt et af slagsen, da han blev matchvinder i fynboernes hjemmesejr over Brøndby i november, men det ændrer ikke på, at Anders K. Jacobsen har leveret den måske mest skuffende angrebspræstation i Superligaen i denne sæson.

Og han ved det godt. Der er formentlig ingen, der er mere skuffet over Anders K. Jacobsen end Anders K. Jacobsen selv.

– Hvis man som angriber ikke laver sine mål, bliver man også hakket ned for det, og det er jeg også blevet. Og det har været helt på sin plads. Jeg har ledt rigtig meget efter mit niveau i den her sæson, og det gør jeg fortsat, men jeg er helt sikker på, det nok skal vende. Hvornår det bliver er uvist, men jeg arbejder hårdt for det. I foråret er det holdet, der er det vigtigste, og så må personlige målsætninger komme i anden række, siger “AK” til tipsbladet.dk.

Hvis jeg inden sæsonen havde sagt til dig, at du efter 23. spillerunder stod noteret for et mål, hvad havde du så sagt?

– Så ville jeg have troet, jeg havde været ude med en længerevarende skade. Det havde været svært at forestille sig, og det er også derfor, jeg er blevet skudt sådan på. Jeg har scoret noget mindre, end omgivelserne havde forventet, og det gælder også internt i klubben. Det er selvfølgelig også markant lavere, end jeg havde forventet af mig selv, siger Anders K. Jacobsen og fastslår, at marginalerne heller ikke har været hans bedste venner i denne sæson:

– Jeg synes, jeg kan komme i tanke om mange marginaler, der har været imod mig, men sådan er det at være angriber. Det er sort/hvid på mange måder. Man kan godt se på de angribere, der har tur i den, at det går deres vej, og det har jeg bøvlet med. Det gælder både mine afslutninger og mit generelle spil. Det skal jeg arbejde på, for lige nu har jeg gang i min dårligste sæson nogenside, og det er ikke tilsvarende mit niveau.

Mandag aften møder OB og Anders K. Jacobsen angriberens tidligere klub AaB, og han håber at få bugt med måltørken mod nordjyderne.

– Det tror jeg helt sikkert kommer til at ske, lyder det fra Anders K. Jacobsen, der stadig har selvtilliden i orden trods en sæson langt under niveau. 





Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Brian Riemer peger på tre årsager

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Atletico Madrid – Arsenal