Anders K. Jacobsen bankede 12 mål ind i 24 Superliga-kampe for OB i sidste sæson, og dermed holdte den 27-årige angriber et meget fornemt målsnit i Danmarks bedste fodboldrække. I denne sæson har “AK” dog været en skygge af sig selv.
I 19 Superliga-kampe har OB-angriberen blot scoret et enkelt mål. Det var ganske vist et vigtigt et af slagsen, da han blev matchvinder i fynboernes hjemmesejr over Brøndby i november, men det ændrer ikke på, at Anders K. Jacobsen har leveret den måske mest skuffende angrebspræstation i Superligaen i denne sæson.
Og han ved det godt. Der er formentlig ingen, der er mere skuffet over Anders K. Jacobsen end Anders K. Jacobsen selv.
– Hvis man som angriber ikke laver sine mål, bliver man også hakket ned for det, og det er jeg også blevet. Og det har været helt på sin plads. Jeg har ledt rigtig meget efter mit niveau i den her sæson, og det gør jeg fortsat, men jeg er helt sikker på, det nok skal vende. Hvornår det bliver er uvist, men jeg arbejder hårdt for det. I foråret er det holdet, der er det vigtigste, og så må personlige målsætninger komme i anden række, siger “AK” til tipsbladet.dk.
Hvis jeg inden sæsonen havde sagt til dig, at du efter 23. spillerunder stod noteret for et mål, hvad havde du så sagt?
– Så ville jeg have troet, jeg havde været ude med en længerevarende skade. Det havde været svært at forestille sig, og det er også derfor, jeg er blevet skudt sådan på. Jeg har scoret noget mindre, end omgivelserne havde forventet, og det gælder også internt i klubben. Det er selvfølgelig også markant lavere, end jeg havde forventet af mig selv, siger Anders K. Jacobsen og fastslår, at marginalerne heller ikke har været hans bedste venner i denne sæson:
– Jeg synes, jeg kan komme i tanke om mange marginaler, der har været imod mig, men sådan er det at være angriber. Det er sort/hvid på mange måder. Man kan godt se på de angribere, der har tur i den, at det går deres vej, og det har jeg bøvlet med. Det gælder både mine afslutninger og mit generelle spil. Det skal jeg arbejde på, for lige nu har jeg gang i min dårligste sæson nogenside, og det er ikke tilsvarende mit niveau.
Mandag aften møder OB og Anders K. Jacobsen angriberens tidligere klub AaB, og han håber at få bugt med måltørken mod nordjyderne.
– Det tror jeg helt sikkert kommer til at ske, lyder det fra Anders K. Jacobsen, der stadig har selvtilliden i orden trods en sæson langt under niveau.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Henter FC København-spiller
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Joakim Mæhle åbner op
Skal han med Bo Svensson til FC København?
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
HELT VILDT
