Anders K. Jacobsen bankede 12 mål ind i 24 Superliga-kampe for OB i sidste sæson, og dermed holdte den 27-årige angriber et meget fornemt målsnit i Danmarks bedste fodboldrække. I denne sæson har “AK” dog været en skygge af sig selv.
I 19 Superliga-kampe har OB-angriberen blot scoret et enkelt mål. Det var ganske vist et vigtigt et af slagsen, da han blev matchvinder i fynboernes hjemmesejr over Brøndby i november, men det ændrer ikke på, at Anders K. Jacobsen har leveret den måske mest skuffende angrebspræstation i Superligaen i denne sæson.
Og han ved det godt. Der er formentlig ingen, der er mere skuffet over Anders K. Jacobsen end Anders K. Jacobsen selv.
– Hvis man som angriber ikke laver sine mål, bliver man også hakket ned for det, og det er jeg også blevet. Og det har været helt på sin plads. Jeg har ledt rigtig meget efter mit niveau i den her sæson, og det gør jeg fortsat, men jeg er helt sikker på, det nok skal vende. Hvornår det bliver er uvist, men jeg arbejder hårdt for det. I foråret er det holdet, der er det vigtigste, og så må personlige målsætninger komme i anden række, siger “AK” til tipsbladet.dk.
Hvis jeg inden sæsonen havde sagt til dig, at du efter 23. spillerunder stod noteret for et mål, hvad havde du så sagt?
– Så ville jeg have troet, jeg havde været ude med en længerevarende skade. Det havde været svært at forestille sig, og det er også derfor, jeg er blevet skudt sådan på. Jeg har scoret noget mindre, end omgivelserne havde forventet, og det gælder også internt i klubben. Det er selvfølgelig også markant lavere, end jeg havde forventet af mig selv, siger Anders K. Jacobsen og fastslår, at marginalerne heller ikke har været hans bedste venner i denne sæson:
– Jeg synes, jeg kan komme i tanke om mange marginaler, der har været imod mig, men sådan er det at være angriber. Det er sort/hvid på mange måder. Man kan godt se på de angribere, der har tur i den, at det går deres vej, og det har jeg bøvlet med. Det gælder både mine afslutninger og mit generelle spil. Det skal jeg arbejde på, for lige nu har jeg gang i min dårligste sæson nogenside, og det er ikke tilsvarende mit niveau.
Mandag aften møder OB og Anders K. Jacobsen angriberens tidligere klub AaB, og han håber at få bugt med måltørken mod nordjyderne.
– Det tror jeg helt sikkert kommer til at ske, lyder det fra Anders K. Jacobsen, der stadig har selvtilliden i orden trods en sæson langt under niveau.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
OPTAKT
OB – Randers FC
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Legende scorer landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
