Anders K. Jacobsen bankede 12 mål ind i 24 Superliga-kampe for OB i sidste sæson, og dermed holdte den 27-årige angriber et meget fornemt målsnit i Danmarks bedste fodboldrække. I denne sæson har “AK” dog været en skygge af sig selv.
I 19 Superliga-kampe har OB-angriberen blot scoret et enkelt mål. Det var ganske vist et vigtigt et af slagsen, da han blev matchvinder i fynboernes hjemmesejr over Brøndby i november, men det ændrer ikke på, at Anders K. Jacobsen har leveret den måske mest skuffende angrebspræstation i Superligaen i denne sæson.
Og han ved det godt. Der er formentlig ingen, der er mere skuffet over Anders K. Jacobsen end Anders K. Jacobsen selv.
– Hvis man som angriber ikke laver sine mål, bliver man også hakket ned for det, og det er jeg også blevet. Og det har været helt på sin plads. Jeg har ledt rigtig meget efter mit niveau i den her sæson, og det gør jeg fortsat, men jeg er helt sikker på, det nok skal vende. Hvornår det bliver er uvist, men jeg arbejder hårdt for det. I foråret er det holdet, der er det vigtigste, og så må personlige målsætninger komme i anden række, siger “AK” til tipsbladet.dk.
Hvis jeg inden sæsonen havde sagt til dig, at du efter 23. spillerunder stod noteret for et mål, hvad havde du så sagt?
– Så ville jeg have troet, jeg havde været ude med en længerevarende skade. Det havde været svært at forestille sig, og det er også derfor, jeg er blevet skudt sådan på. Jeg har scoret noget mindre, end omgivelserne havde forventet, og det gælder også internt i klubben. Det er selvfølgelig også markant lavere, end jeg havde forventet af mig selv, siger Anders K. Jacobsen og fastslår, at marginalerne heller ikke har været hans bedste venner i denne sæson:
– Jeg synes, jeg kan komme i tanke om mange marginaler, der har været imod mig, men sådan er det at være angriber. Det er sort/hvid på mange måder. Man kan godt se på de angribere, der har tur i den, at det går deres vej, og det har jeg bøvlet med. Det gælder både mine afslutninger og mit generelle spil. Det skal jeg arbejde på, for lige nu har jeg gang i min dårligste sæson nogenside, og det er ikke tilsvarende mit niveau.
Mandag aften møder OB og Anders K. Jacobsen angriberens tidligere klub AaB, og han håber at få bugt med måltørken mod nordjyderne.
– Det tror jeg helt sikkert kommer til at ske, lyder det fra Anders K. Jacobsen, der stadig har selvtilliden i orden trods en sæson langt under niveau.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
