Målsulten OB-angriber: Jeg har fortjent at blive hakket ned

Anders K. Jacobsen har scoret et Superliga-mål i denne sæson. Det er markant under lavmålet, og OB-angriberen fastslår, at han har fortjent den kritik, han får.



Anders K. Jacobsen bankede 12 mål ind i 24 Superliga-kampe for OB i sidste sæson, og dermed holdte den 27-årige angriber et meget fornemt målsnit i Danmarks bedste fodboldrække. I denne sæson har “AK” dog været en skygge af sig selv.

I 19 Superliga-kampe har OB-angriberen blot scoret et enkelt mål. Det var ganske vist et vigtigt et af slagsen, da han blev matchvinder i fynboernes hjemmesejr over Brøndby i november, men det ændrer ikke på, at Anders K. Jacobsen har leveret den måske mest skuffende angrebspræstation i Superligaen i denne sæson.

Og han ved det godt. Der er formentlig ingen, der er mere skuffet over Anders K. Jacobsen end Anders K. Jacobsen selv.

– Hvis man som angriber ikke laver sine mål, bliver man også hakket ned for det, og det er jeg også blevet. Og det har været helt på sin plads. Jeg har ledt rigtig meget efter mit niveau i den her sæson, og det gør jeg fortsat, men jeg er helt sikker på, det nok skal vende. Hvornår det bliver er uvist, men jeg arbejder hårdt for det. I foråret er det holdet, der er det vigtigste, og så må personlige målsætninger komme i anden række, siger “AK” til tipsbladet.dk.

Hvis jeg inden sæsonen havde sagt til dig, at du efter 23. spillerunder stod noteret for et mål, hvad havde du så sagt?

– Så ville jeg have troet, jeg havde været ude med en længerevarende skade. Det havde været svært at forestille sig, og det er også derfor, jeg er blevet skudt sådan på. Jeg har scoret noget mindre, end omgivelserne havde forventet, og det gælder også internt i klubben. Det er selvfølgelig også markant lavere, end jeg havde forventet af mig selv, siger Anders K. Jacobsen og fastslår, at marginalerne heller ikke har været hans bedste venner i denne sæson:

– Jeg synes, jeg kan komme i tanke om mange marginaler, der har været imod mig, men sådan er det at være angriber. Det er sort/hvid på mange måder. Man kan godt se på de angribere, der har tur i den, at det går deres vej, og det har jeg bøvlet med. Det gælder både mine afslutninger og mit generelle spil. Det skal jeg arbejde på, for lige nu har jeg gang i min dårligste sæson nogenside, og det er ikke tilsvarende mit niveau.

Mandag aften møder OB og Anders K. Jacobsen angriberens tidligere klub AaB, og han håber at få bugt med måltørken mod nordjyderne.

– Det tror jeg helt sikkert kommer til at ske, lyder det fra Anders K. Jacobsen, der stadig har selvtilliden i orden trods en sæson langt under niveau. 





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

‘Jeg hadede verden’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Stor overraskelse til FCM-træning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Første gang nogensinde for Eriksen

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Her skal Sepp Piontek begraves

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

‘Han er tilgivet’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Liverpool – West Ham United

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Endelig er der godt nyt

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Officielt: Sønderjyske sælger profil