Han var syg mod AaB og ikke med, og mod Silkeborg IF senest måtte vikarierende anfører Nicolai Boilesen tage plads på bænken.
Det var han overrasket over og sagde efter opgøret til Discovery+:
– Der er ikke meget andet at gøre end at træne. Jeg vil ikke snakke mig på holdet, men jeg synes, det er en hård skæbne lige nu i forhold til, at man er syg én kamp – kampen mod AaB – og med det in mente, hvad vi havde gjort inden da, og hvordan jeg havde spillet. Men ja, træneren bestemmer, hvem der spiller, og det må jeg acceptere, selv om jeg ikke er enig, sagde han.
Men igen mandag er Boilesen at finde på bænken, hvor træner Jess Thorup i midterforsvaret har valgt at starte med Khocholava og Vavro, der også har spillet de seneste kampe.
Holdkammerat og kollega Denis Vavro er kendt som en kontant stopper på banen. Og uden for kridstregerne er han heller ikke bange for at sige sin mening. Og han er ikke helt tilfreds med Boilesens kommentar.
– Det er jo normalt. Jeg har også haft tre kampe i træk, hvor jeg ikke har spillet. Sådan er det i Italien. Jeg forstår det men måske han næste gang ikke skal tale om det i tv’et. Det er et spørgsmål for træneren at svare på, ikke mig, siger Denis Vavro til 3+ og forklarer:
– Nicolai Jørgensen har ikke været i truppen to gange, og han siger ikke noget. Han respekterer holdet. Måske Boilesen ikke respekterer holdet. Det er et spørgsmål til ham eller træneren.
Også Jess Thorup kommenterede Boilesens situation inden opgøret – han konstaterer, at de to andre har gjort det godt, og at Thorup derfor har vurderet, at han ikke ville skifte ud i midterforsvaret.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
LIVE: Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Brøndby henter keeper – her er planen
TransferLIVE: Koster 900 millioner
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Portugal – DR Congo
Vilde Messi tangerer VM-rekord
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
