– Måske ikke tal om det i tv’et næste gang

FCK-stopper Denis Vavro er kontant – på og uden for banen – og han giver ikke meget for Nicolai Boilesens udtalelser om at være skuffet over at være på bænken senest.



Han var syg mod AaB og ikke med, og mod Silkeborg IF senest måtte vikarierende anfører Nicolai Boilesen tage plads på bænken.

Det var han overrasket over og sagde efter opgøret til Discovery+:

– Der er ikke meget andet at gøre end at træne. Jeg vil ikke snakke mig på holdet, men jeg synes, det er en hård skæbne lige nu i forhold til, at man er syg én kamp – kampen mod AaB – og med det in mente, hvad vi havde gjort inden da, og hvordan jeg havde spillet. Men ja, træneren bestemmer, hvem der spiller, og det må jeg acceptere, selv om jeg ikke er enig, sagde han.

Men igen mandag er Boilesen at finde på bænken, hvor træner Jess Thorup i midterforsvaret har valgt at starte med Khocholava og Vavro, der også har spillet de seneste kampe.

Holdkammerat og kollega Denis Vavro er kendt som en kontant stopper på banen. Og uden for kridstregerne er han heller ikke bange for at sige sin mening. Og han er ikke helt tilfreds med Boilesens kommentar.

– Det er jo normalt. Jeg har også haft tre kampe i træk, hvor jeg ikke har spillet. Sådan er det i Italien. Jeg forstår det men måske han næste gang ikke skal tale om det i tv’et. Det er et spørgsmål for træneren at svare på, ikke mig, siger Denis Vavro til 3+ og forklarer:

– Nicolai Jørgensen har ikke været i truppen to gange, og han siger ikke noget. Han respekterer holdet. Måske Boilesen ikke respekterer holdet. Det er et spørgsmål til ham eller træneren.

Også Jess Thorup kommenterede Boilesens situation inden opgøret – han konstaterer, at de to andre har gjort det godt, og at Thorup derfor har vurderet, at han ikke ville skifte ud i midterforsvaret.





LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Massiv kritik efter skandaløse scener

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner