– Måske ikke tal om det i tv’et næste gang

FCK-stopper Denis Vavro er kontant – på og uden for banen – og han giver ikke meget for Nicolai Boilesens udtalelser om at være skuffet over at være på bænken senest.



Han var syg mod AaB og ikke med, og mod Silkeborg IF senest måtte vikarierende anfører Nicolai Boilesen tage plads på bænken.

Det var han overrasket over og sagde efter opgøret til Discovery+:

– Der er ikke meget andet at gøre end at træne. Jeg vil ikke snakke mig på holdet, men jeg synes, det er en hård skæbne lige nu i forhold til, at man er syg én kamp – kampen mod AaB – og med det in mente, hvad vi havde gjort inden da, og hvordan jeg havde spillet. Men ja, træneren bestemmer, hvem der spiller, og det må jeg acceptere, selv om jeg ikke er enig, sagde han.

Men igen mandag er Boilesen at finde på bænken, hvor træner Jess Thorup i midterforsvaret har valgt at starte med Khocholava og Vavro, der også har spillet de seneste kampe.

Holdkammerat og kollega Denis Vavro er kendt som en kontant stopper på banen. Og uden for kridstregerne er han heller ikke bange for at sige sin mening. Og han er ikke helt tilfreds med Boilesens kommentar.

– Det er jo normalt. Jeg har også haft tre kampe i træk, hvor jeg ikke har spillet. Sådan er det i Italien. Jeg forstår det men måske han næste gang ikke skal tale om det i tv’et. Det er et spørgsmål for træneren at svare på, ikke mig, siger Denis Vavro til 3+ og forklarer:

– Nicolai Jørgensen har ikke været i truppen to gange, og han siger ikke noget. Han respekterer holdet. Måske Boilesen ikke respekterer holdet. Det er et spørgsmål til ham eller træneren.

Også Jess Thorup kommenterede Boilesens situation inden opgøret – han konstaterer, at de to andre har gjort det godt, og at Thorup derfor har vurderet, at han ikke ville skifte ud i midterforsvaret.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: FC København sælger Achouri

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

“Det går over i historien”

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Klar for FC København

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta