– Måske ikke tal om det i tv’et næste gang

FCK-stopper Denis Vavro er kontant – på og uden for banen – og han giver ikke meget for Nicolai Boilesens udtalelser om at være skuffet over at være på bænken senest.



Han var syg mod AaB og ikke med, og mod Silkeborg IF senest måtte vikarierende anfører Nicolai Boilesen tage plads på bænken.

Det var han overrasket over og sagde efter opgøret til Discovery+:

– Der er ikke meget andet at gøre end at træne. Jeg vil ikke snakke mig på holdet, men jeg synes, det er en hård skæbne lige nu i forhold til, at man er syg én kamp – kampen mod AaB – og med det in mente, hvad vi havde gjort inden da, og hvordan jeg havde spillet. Men ja, træneren bestemmer, hvem der spiller, og det må jeg acceptere, selv om jeg ikke er enig, sagde han.

Men igen mandag er Boilesen at finde på bænken, hvor træner Jess Thorup i midterforsvaret har valgt at starte med Khocholava og Vavro, der også har spillet de seneste kampe.

Holdkammerat og kollega Denis Vavro er kendt som en kontant stopper på banen. Og uden for kridstregerne er han heller ikke bange for at sige sin mening. Og han er ikke helt tilfreds med Boilesens kommentar.

– Det er jo normalt. Jeg har også haft tre kampe i træk, hvor jeg ikke har spillet. Sådan er det i Italien. Jeg forstår det men måske han næste gang ikke skal tale om det i tv’et. Det er et spørgsmål for træneren at svare på, ikke mig, siger Denis Vavro til 3+ og forklarer:

– Nicolai Jørgensen har ikke været i truppen to gange, og han siger ikke noget. Han respekterer holdet. Måske Boilesen ikke respekterer holdet. Det er et spørgsmål til ham eller træneren.

Også Jess Thorup kommenterede Boilesens situation inden opgøret – han konstaterer, at de to andre har gjort det godt, og at Thorup derfor har vurderet, at han ikke ville skifte ud i midterforsvaret.






LIVE: Klart svar om Amir Richardson




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Smider Salah-bombe

Det var vanvittigt brutalt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

FC København – Vejle Boldklub

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’