Måtte give forfærdelig besked til FCK-spiller

Det var svært for Jacob Neestrup at sige til Runar Alex Runarsson, at han ikke ville stå mod Lyngby.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): FC København har hentet Nathan Trott denne sommer, og lige nu er det ham, som fører målmandskampen foran Runar Alex Runarsson.

Trott stod i hvert fald i FC Københavns Superliga-åbner mod Lyngby, selv om Runar Alex Runarsson også har fået sine chancer pre season. Derfor var der lidt tvivl om inden kampen, hvem Jacob Neestrup egentlig ville vælge, men han gik i sidste ende med den nu tidligere Vejle-målmand. 

Derfor måtte Runar Alex Runarsson følge kampen fra bænken, og Jacob Neestrup kunne efterfølgende sige til pressen, at det var en hård en at skulle fortælle islændingen, at han ikke ville spille. 

– Det, jeg har sagt til dem, og det vil jeg være helt ærlig omkring, er, at Nathan er i pole position, og han leverede en fremragende præstation i dag. Alex har presset vanvittigt på, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Alex har også spillet sin chance. Han har været fremragende i opstarten, og det var helt forfærdeligt at skulle give den besked til ham om, at han ikke skulle stå første kamp. Men der er ikke nogen, der har fået at vide, at de er første- og andenkeeper. Målmandssituationen er speciel, men det pres skal de kunne spille under. 

Hvordan er det at give den besked?

– Det er en del af det jo. Det har jeg gjort mange gange, når jeg skulle sige, at folk ikke skal spille fodboldkampe. Det kunne være fedt, hvis vi kunne starte med 16, men det må vi desværre ikke, siger Jacob Neestrup.

263207

Runar Alex Runarsson har presset godt på i målmandskampen, men ikke nok til spilletid i Superligaen. Foto: Alamy

Et spark over skinnebenet
Der er stor konkurrence i FC København-truppen, og en anden position, hvor der var noget at tale om efter er på højrebacken, hvor Rodrigo Huescas blev foretrukket foran Elias Jelert, som Galatasaray har budt på.

Jacob Neestrup siger efter kampen, at det havde været "et spark over skinnebenet", hvis han havde valgt Elias Jelert foran mexicaneren.

– Der har været nogle meget rolige vinduer under mig, og i det her kommer der nok til at være lidt mere aktivitet. Ellers skulle jeg stå om tre uger og spille med nogle nye spillere. Så er det bedre at få det… Havde det så været lort og lagkage i dag, så havde det været det. Men det er jo bedre, at det havde gjort det i dag end om tre uger, siger han på spørgsmålet om, hvorvidt Jelert blev fravalgt på grund af det fysiske, eller hvorvidt han skal væk.

– Jeg spiller med Rodrigo i dag, fordi han har set godt ud i de sidste 14 dage. Han så god ud mod Plzen og god mod Sønderjyske. Elias har spillet 28 minutter i vores træningskampe.

– Det havde været et spark over skinnebenet, hvis jeg havde gjort det omvendt. Det må jeg bare sige, konstaterer Neestrup.

FC København møder FCB Magpies i Conference League-kvalifikationen på torsdag. Så må tiden vise, om Neestrup vælger Elias Jelert til den kamp eller fortsætter med at bruge Huescas.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Arsenal skuffer mod bundprop

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Den første i næsten 40 år

Færdig i FC Midtjylland?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bo Svensson i spil til stort job

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

UEFA med ny stor FC København-straf

I svime over Højlund

Samler informationer om FCK’er

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

FC København-stjerne straffes af UEFA

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Choktransfer?

Superliga-stortalenter topper international liste

Vild udtalelse om Nathan Trott

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’