LYNGBY STADION (Tipsbladet): FC København har hentet Nathan Trott denne sommer, og lige nu er det ham, som fører målmandskampen foran Runar Alex Runarsson.
Trott stod i hvert fald i FC Københavns Superliga-åbner mod Lyngby, selv om Runar Alex Runarsson også har fået sine chancer pre season. Derfor var der lidt tvivl om inden kampen, hvem Jacob Neestrup egentlig ville vælge, men han gik i sidste ende med den nu tidligere Vejle-målmand.
Derfor måtte Runar Alex Runarsson følge kampen fra bænken, og Jacob Neestrup kunne efterfølgende sige til pressen, at det var en hård en at skulle fortælle islændingen, at han ikke ville spille.
– Det, jeg har sagt til dem, og det vil jeg være helt ærlig omkring, er, at Nathan er i pole position, og han leverede en fremragende præstation i dag. Alex har presset vanvittigt på, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Alex har også spillet sin chance. Han har været fremragende i opstarten, og det var helt forfærdeligt at skulle give den besked til ham om, at han ikke skulle stå første kamp. Men der er ikke nogen, der har fået at vide, at de er første- og andenkeeper. Målmandssituationen er speciel, men det pres skal de kunne spille under.
Hvordan er det at give den besked?
– Det er en del af det jo. Det har jeg gjort mange gange, når jeg skulle sige, at folk ikke skal spille fodboldkampe. Det kunne være fedt, hvis vi kunne starte med 16, men det må vi desværre ikke, siger Jacob Neestrup.

Et spark over skinnebenet
Der er stor konkurrence i FC København-truppen, og en anden position, hvor der var noget at tale om efter er på højrebacken, hvor Rodrigo Huescas blev foretrukket foran Elias Jelert, som Galatasaray har budt på.
Jacob Neestrup siger efter kampen, at det havde været "et spark over skinnebenet", hvis han havde valgt Elias Jelert foran mexicaneren.
– Der har været nogle meget rolige vinduer under mig, og i det her kommer der nok til at være lidt mere aktivitet. Ellers skulle jeg stå om tre uger og spille med nogle nye spillere. Så er det bedre at få det… Havde det så været lort og lagkage i dag, så havde det været det. Men det er jo bedre, at det havde gjort det i dag end om tre uger, siger han på spørgsmålet om, hvorvidt Jelert blev fravalgt på grund af det fysiske, eller hvorvidt han skal væk.
– Jeg spiller med Rodrigo i dag, fordi han har set godt ud i de sidste 14 dage. Han så god ud mod Plzen og god mod Sønderjyske. Elias har spillet 28 minutter i vores træningskampe.
– Det havde været et spark over skinnebenet, hvis jeg havde gjort det omvendt. Det må jeg bare sige, konstaterer Neestrup.
FC København møder FCB Magpies i Conference League-kvalifikationen på torsdag. Så må tiden vise, om Neestrup vælger Elias Jelert til den kamp eller fortsætter med at bruge Huescas.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Vild udtalelse om Nathan Trott
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER