LYNGBY STADION (Tipsbladet): FC København har hentet Nathan Trott denne sommer, og lige nu er det ham, som fører målmandskampen foran Runar Alex Runarsson.
Trott stod i hvert fald i FC Københavns Superliga-åbner mod Lyngby, selv om Runar Alex Runarsson også har fået sine chancer pre season. Derfor var der lidt tvivl om inden kampen, hvem Jacob Neestrup egentlig ville vælge, men han gik i sidste ende med den nu tidligere Vejle-målmand.
Derfor måtte Runar Alex Runarsson følge kampen fra bænken, og Jacob Neestrup kunne efterfølgende sige til pressen, at det var en hård en at skulle fortælle islændingen, at han ikke ville spille.
– Det, jeg har sagt til dem, og det vil jeg være helt ærlig omkring, er, at Nathan er i pole position, og han leverede en fremragende præstation i dag. Alex har presset vanvittigt på, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Alex har også spillet sin chance. Han har været fremragende i opstarten, og det var helt forfærdeligt at skulle give den besked til ham om, at han ikke skulle stå første kamp. Men der er ikke nogen, der har fået at vide, at de er første- og andenkeeper. Målmandssituationen er speciel, men det pres skal de kunne spille under.
Hvordan er det at give den besked?
– Det er en del af det jo. Det har jeg gjort mange gange, når jeg skulle sige, at folk ikke skal spille fodboldkampe. Det kunne være fedt, hvis vi kunne starte med 16, men det må vi desværre ikke, siger Jacob Neestrup.

Et spark over skinnebenet
Der er stor konkurrence i FC København-truppen, og en anden position, hvor der var noget at tale om efter er på højrebacken, hvor Rodrigo Huescas blev foretrukket foran Elias Jelert, som Galatasaray har budt på.
Jacob Neestrup siger efter kampen, at det havde været "et spark over skinnebenet", hvis han havde valgt Elias Jelert foran mexicaneren.
– Der har været nogle meget rolige vinduer under mig, og i det her kommer der nok til at være lidt mere aktivitet. Ellers skulle jeg stå om tre uger og spille med nogle nye spillere. Så er det bedre at få det… Havde det så været lort og lagkage i dag, så havde det været det. Men det er jo bedre, at det havde gjort det i dag end om tre uger, siger han på spørgsmålet om, hvorvidt Jelert blev fravalgt på grund af det fysiske, eller hvorvidt han skal væk.
– Jeg spiller med Rodrigo i dag, fordi han har set godt ud i de sidste 14 dage. Han så god ud mod Plzen og god mod Sønderjyske. Elias har spillet 28 minutter i vores træningskampe.
– Det havde været et spark over skinnebenet, hvis jeg havde gjort det omvendt. Det må jeg bare sige, konstaterer Neestrup.
FC København møder FCB Magpies i Conference League-kvalifikationen på torsdag. Så må tiden vise, om Neestrup vælger Elias Jelert til den kamp eller fortsætter med at bruge Huescas.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
MEDIE