Måtte give forfærdelig besked til FCK-spiller

Det var svært for Jacob Neestrup at sige til Runar Alex Runarsson, at han ikke ville stå mod Lyngby.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): FC København har hentet Nathan Trott denne sommer, og lige nu er det ham, som fører målmandskampen foran Runar Alex Runarsson.

Trott stod i hvert fald i FC Københavns Superliga-åbner mod Lyngby, selv om Runar Alex Runarsson også har fået sine chancer pre season. Derfor var der lidt tvivl om inden kampen, hvem Jacob Neestrup egentlig ville vælge, men han gik i sidste ende med den nu tidligere Vejle-målmand. 

Derfor måtte Runar Alex Runarsson følge kampen fra bænken, og Jacob Neestrup kunne efterfølgende sige til pressen, at det var en hård en at skulle fortælle islændingen, at han ikke ville spille. 

– Det, jeg har sagt til dem, og det vil jeg være helt ærlig omkring, er, at Nathan er i pole position, og han leverede en fremragende præstation i dag. Alex har presset vanvittigt på, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Alex har også spillet sin chance. Han har været fremragende i opstarten, og det var helt forfærdeligt at skulle give den besked til ham om, at han ikke skulle stå første kamp. Men der er ikke nogen, der har fået at vide, at de er første- og andenkeeper. Målmandssituationen er speciel, men det pres skal de kunne spille under. 

Hvordan er det at give den besked?

– Det er en del af det jo. Det har jeg gjort mange gange, når jeg skulle sige, at folk ikke skal spille fodboldkampe. Det kunne være fedt, hvis vi kunne starte med 16, men det må vi desværre ikke, siger Jacob Neestrup.

263207

Runar Alex Runarsson har presset godt på i målmandskampen, men ikke nok til spilletid i Superligaen. Foto: Alamy

Et spark over skinnebenet
Der er stor konkurrence i FC København-truppen, og en anden position, hvor der var noget at tale om efter er på højrebacken, hvor Rodrigo Huescas blev foretrukket foran Elias Jelert, som Galatasaray har budt på.

Jacob Neestrup siger efter kampen, at det havde været "et spark over skinnebenet", hvis han havde valgt Elias Jelert foran mexicaneren.

– Der har været nogle meget rolige vinduer under mig, og i det her kommer der nok til at være lidt mere aktivitet. Ellers skulle jeg stå om tre uger og spille med nogle nye spillere. Så er det bedre at få det… Havde det så været lort og lagkage i dag, så havde det været det. Men det er jo bedre, at det havde gjort det i dag end om tre uger, siger han på spørgsmålet om, hvorvidt Jelert blev fravalgt på grund af det fysiske, eller hvorvidt han skal væk.

– Jeg spiller med Rodrigo i dag, fordi han har set godt ud i de sidste 14 dage. Han så god ud mod Plzen og god mod Sønderjyske. Elias har spillet 28 minutter i vores træningskampe.

– Det havde været et spark over skinnebenet, hvis jeg havde gjort det omvendt. Det må jeg bare sige, konstaterer Neestrup.

FC København møder FCB Magpies i Conference League-kvalifikationen på torsdag. Så må tiden vise, om Neestrup vælger Elias Jelert til den kamp eller fortsætter med at bruge Huescas.





Skuffende! Og ham der har været en katastrofe




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

De er tilbage i Premier League

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Værste i 16 år

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte