LYNGBY STADION (Tipsbladet): FC København har hentet Nathan Trott denne sommer, og lige nu er det ham, som fører målmandskampen foran Runar Alex Runarsson.
Trott stod i hvert fald i FC Københavns Superliga-åbner mod Lyngby, selv om Runar Alex Runarsson også har fået sine chancer pre season. Derfor var der lidt tvivl om inden kampen, hvem Jacob Neestrup egentlig ville vælge, men han gik i sidste ende med den nu tidligere Vejle-målmand.
Derfor måtte Runar Alex Runarsson følge kampen fra bænken, og Jacob Neestrup kunne efterfølgende sige til pressen, at det var en hård en at skulle fortælle islændingen, at han ikke ville spille.
– Det, jeg har sagt til dem, og det vil jeg være helt ærlig omkring, er, at Nathan er i pole position, og han leverede en fremragende præstation i dag. Alex har presset vanvittigt på, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Alex har også spillet sin chance. Han har været fremragende i opstarten, og det var helt forfærdeligt at skulle give den besked til ham om, at han ikke skulle stå første kamp. Men der er ikke nogen, der har fået at vide, at de er første- og andenkeeper. Målmandssituationen er speciel, men det pres skal de kunne spille under.
Hvordan er det at give den besked?
– Det er en del af det jo. Det har jeg gjort mange gange, når jeg skulle sige, at folk ikke skal spille fodboldkampe. Det kunne være fedt, hvis vi kunne starte med 16, men det må vi desværre ikke, siger Jacob Neestrup.
Et spark over skinnebenet
Der er stor konkurrence i FC København-truppen, og en anden position, hvor der var noget at tale om efter er på højrebacken, hvor Rodrigo Huescas blev foretrukket foran Elias Jelert, som Galatasaray har budt på.
Jacob Neestrup siger efter kampen, at det havde været "et spark over skinnebenet", hvis han havde valgt Elias Jelert foran mexicaneren.
– Der har været nogle meget rolige vinduer under mig, og i det her kommer der nok til at være lidt mere aktivitet. Ellers skulle jeg stå om tre uger og spille med nogle nye spillere. Så er det bedre at få det… Havde det så været lort og lagkage i dag, så havde det været det. Men det er jo bedre, at det havde gjort det i dag end om tre uger, siger han på spørgsmålet om, hvorvidt Jelert blev fravalgt på grund af det fysiske, eller hvorvidt han skal væk.
– Jeg spiller med Rodrigo i dag, fordi han har set godt ud i de sidste 14 dage. Han så god ud mod Plzen og god mod Sønderjyske. Elias har spillet 28 minutter i vores træningskampe.
– Det havde været et spark over skinnebenet, hvis jeg havde gjort det omvendt. Det må jeg bare sige, konstaterer Neestrup.
FC København møder FCB Magpies i Conference League-kvalifikationen på torsdag. Så må tiden vise, om Neestrup vælger Elias Jelert til den kamp eller fortsætter med at bruge Huescas.

TransferLIVE: Legende stopper i dansk klub

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

De kan tjene kassen på Moukoko

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Kongen af straffespark på vej til FC København

Enig om tidligere Superliga-stjerne

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Massiv interesse for Horsens-flop

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Lindstrøm på blokken i storklub

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Kreativ transfer-løsning?

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Belgier var fristet af FCK og FCM

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

FCM jagter Champions League-talenter

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

FCK-emne skifter til PSV

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United