Måtte give forfærdelig besked til FCK-spiller

Det var svært for Jacob Neestrup at sige til Runar Alex Runarsson, at han ikke ville stå mod Lyngby.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): FC København har hentet Nathan Trott denne sommer, og lige nu er det ham, som fører målmandskampen foran Runar Alex Runarsson.

Trott stod i hvert fald i FC Københavns Superliga-åbner mod Lyngby, selv om Runar Alex Runarsson også har fået sine chancer pre season. Derfor var der lidt tvivl om inden kampen, hvem Jacob Neestrup egentlig ville vælge, men han gik i sidste ende med den nu tidligere Vejle-målmand. 

Derfor måtte Runar Alex Runarsson følge kampen fra bænken, og Jacob Neestrup kunne efterfølgende sige til pressen, at det var en hård en at skulle fortælle islændingen, at han ikke ville spille. 

– Det, jeg har sagt til dem, og det vil jeg være helt ærlig omkring, er, at Nathan er i pole position, og han leverede en fremragende præstation i dag. Alex har presset vanvittigt på, siger Jacob Neestrup og fortsætter:

– Alex har også spillet sin chance. Han har været fremragende i opstarten, og det var helt forfærdeligt at skulle give den besked til ham om, at han ikke skulle stå første kamp. Men der er ikke nogen, der har fået at vide, at de er første- og andenkeeper. Målmandssituationen er speciel, men det pres skal de kunne spille under. 

Hvordan er det at give den besked?

– Det er en del af det jo. Det har jeg gjort mange gange, når jeg skulle sige, at folk ikke skal spille fodboldkampe. Det kunne være fedt, hvis vi kunne starte med 16, men det må vi desværre ikke, siger Jacob Neestrup.

263207

Runar Alex Runarsson har presset godt på i målmandskampen, men ikke nok til spilletid i Superligaen. Foto: Alamy

Et spark over skinnebenet
Der er stor konkurrence i FC København-truppen, og en anden position, hvor der var noget at tale om efter er på højrebacken, hvor Rodrigo Huescas blev foretrukket foran Elias Jelert, som Galatasaray har budt på.

Jacob Neestrup siger efter kampen, at det havde været "et spark over skinnebenet", hvis han havde valgt Elias Jelert foran mexicaneren.

– Der har været nogle meget rolige vinduer under mig, og i det her kommer der nok til at være lidt mere aktivitet. Ellers skulle jeg stå om tre uger og spille med nogle nye spillere. Så er det bedre at få det… Havde det så været lort og lagkage i dag, så havde det været det. Men det er jo bedre, at det havde gjort det i dag end om tre uger, siger han på spørgsmålet om, hvorvidt Jelert blev fravalgt på grund af det fysiske, eller hvorvidt han skal væk.

– Jeg spiller med Rodrigo i dag, fordi han har set godt ud i de sidste 14 dage. Han så god ud mod Plzen og god mod Sønderjyske. Elias har spillet 28 minutter i vores træningskampe.

– Det havde været et spark over skinnebenet, hvis jeg havde gjort det omvendt. Det må jeg bare sige, konstaterer Neestrup.

FC København møder FCB Magpies i Conference League-kvalifikationen på torsdag. Så må tiden vise, om Neestrup vælger Elias Jelert til den kamp eller fortsætter med at bruge Huescas.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Gravesen med vild Neestrup-melding

Henter Kamil Wilczek

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Transferudmelding fra Vallys

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Storklub har taget kontakt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Choktransfer på vej? 

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Dansk toptræner stifter agentfirma

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’