FARUM (Tipsbladet): 20 sekunder skulle der gå før, at FC Nordsjælland måtte have sin læge på banen for at behandle Kian Hansen, der kort efter måtte lade sig udskifte af kampen mod Randers FC.
Hjemmeholdet skiftede i den sammenhæng Mads Kristian Hansen ind, hvilket betød at Jeppe Tverskov måtte en tur ned i forsvaret imens debutanten Mark Brink måttte skubbes ind på den centrale midtbaneplads. Det betød at FC Nordsjælland ikke kunne bruge alt det, som man ellers havde øvet sig på i den netop overstået landholdspause.
– Det er klart når man får en skade efter et minut. Vi har gået og trænet på noget i halvanden uge i landsholdspausen, man havde set frem til at vi kunne klikke lidt derinde (Tverskov og Brink, red), udtaler Jeppe Tverskov til den fremmødte presse efter kampen.
– Det bliver ændret rimelig hurtigt, men det er også en del af billedet for os, at nogle af de ting vi har snakket om blev ændret efter få minutter. Jeg synes vi gør det godt i første halvleg, anden halvleg udvikler sig ikke som vi havde håbet.
Jeppe Tverskov blev i den grad en taktisk kastebold i kampen. Udover turen i forsvaret blev den tidligere OB-spiller til sidst smidt frem i forreste linje, hvilket endte med at give pote for FC Norsjælland, da han i den dybeste overtid sendte bolden i kassen efter et indlæg fra unge Lukas Høgsberg.
FCN-træner Jens Olsen er enig med sin anfører i, at det ikke hjalp holdet, at man så tidligt måtte ændre i den plan som man ellers havde lagt op til kampen.
– Det betyder noget for alle fodboldhold at miste en spiller så tidligt, især når det er en ledende skikkelse, så har det stor betydning for os. Det påvirker den gameplan vi har lagt, hvilke positioner vi skal tage, og hvordan vi skal angribe Randers.
– Noget af det vi må give spillerne cadeau for i dag, er at de absorberer det rigtig godt efter, at vi får flyttet lidt rundt på tingene. Vi spiller en flot første halvleg, hvor vi afslutter 10 gange og har 70 procents boldbesiddelse.
FC Nordsjælland kender endnu ikke omfanget af den skade, som Kian Hansen pådrog sig i starten af opgøret.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
AVIS