Måtte smide gameplanen ud efter et minut

Der skulle ikke gå lang tid af aftenens Superliga-opgør, inden FC Nordsjælland måtte skifte en skadet Kian Hansen ud.



FARUM (Tipsbladet): 20 sekunder skulle der gå før, at FC Nordsjælland måtte have sin læge på banen for at behandle Kian Hansen, der kort efter måtte lade sig udskifte af kampen mod Randers FC. 

Hjemmeholdet skiftede i den sammenhæng Mads Kristian Hansen ind, hvilket betød at Jeppe Tverskov måtte en tur ned i forsvaret imens debutanten Mark Brink måttte skubbes ind på den centrale midtbaneplads. Det betød at FC Nordsjælland ikke kunne bruge alt det, som man ellers havde øvet sig på i den netop overstået landholdspause.

– Det er klart når man får en skade efter et minut. Vi har gået og trænet på noget i halvanden uge i landsholdspausen, man havde set frem til at vi kunne klikke lidt derinde (Tverskov og Brink, red), udtaler Jeppe Tverskov til den fremmødte presse efter kampen.

– Det bliver ændret rimelig hurtigt, men det er også en del af billedet for os, at nogle af de ting vi har snakket om blev ændret efter få minutter. Jeg synes vi gør det godt i første halvleg, anden halvleg udvikler sig ikke som vi havde håbet.

Jeppe Tverskov blev i den grad en taktisk kastebold i kampen. Udover turen i forsvaret blev den tidligere OB-spiller til sidst smidt frem i forreste linje, hvilket endte med at give pote for FC Norsjælland, da han i den dybeste overtid sendte bolden i kassen efter et indlæg fra unge Lukas Høgsberg.

FCN-træner Jens Olsen er enig med sin anfører i, at det ikke hjalp holdet, at man så tidligt måtte ændre i den plan som man ellers havde lagt op til kampen.

– Det betyder noget for alle fodboldhold at miste en spiller så tidligt, især når det er en ledende skikkelse, så har det stor betydning for os. Det påvirker den gameplan vi har lagt, hvilke positioner vi skal tage, og hvordan vi skal angribe Randers.

– Noget af det vi må give spillerne cadeau for i dag, er at de absorberer det rigtig godt efter, at vi får flyttet lidt rundt på tingene. Vi spiller en flot første halvleg, hvor vi afslutter 10 gange og har 70 procents boldbesiddelse.

FC Nordsjælland kender endnu ikke omfanget af den skade, som Kian Hansen pådrog sig i starten af opgøret.



Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Ny Liverpool-nedtur

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Danskerscoringerne væltede ind

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Kæmpe triumf for Frank

Trækker overskrifter i Sydkorea

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Dansk bomber i tårevædet afsked

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Rigmand vild med FC København-aftale

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-puljerne

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-grupperne

FC Fredericia – OB

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?