FARUM (Tipsbladet): 20 sekunder skulle der gå før, at FC Nordsjælland måtte have sin læge på banen for at behandle Kian Hansen, der kort efter måtte lade sig udskifte af kampen mod Randers FC.
Hjemmeholdet skiftede i den sammenhæng Mads Kristian Hansen ind, hvilket betød at Jeppe Tverskov måtte en tur ned i forsvaret imens debutanten Mark Brink måttte skubbes ind på den centrale midtbaneplads. Det betød at FC Nordsjælland ikke kunne bruge alt det, som man ellers havde øvet sig på i den netop overstået landholdspause.
– Det er klart når man får en skade efter et minut. Vi har gået og trænet på noget i halvanden uge i landsholdspausen, man havde set frem til at vi kunne klikke lidt derinde (Tverskov og Brink, red), udtaler Jeppe Tverskov til den fremmødte presse efter kampen.
– Det bliver ændret rimelig hurtigt, men det er også en del af billedet for os, at nogle af de ting vi har snakket om blev ændret efter få minutter. Jeg synes vi gør det godt i første halvleg, anden halvleg udvikler sig ikke som vi havde håbet.
Jeppe Tverskov blev i den grad en taktisk kastebold i kampen. Udover turen i forsvaret blev den tidligere OB-spiller til sidst smidt frem i forreste linje, hvilket endte med at give pote for FC Norsjælland, da han i den dybeste overtid sendte bolden i kassen efter et indlæg fra unge Lukas Høgsberg.
FCN-træner Jens Olsen er enig med sin anfører i, at det ikke hjalp holdet, at man så tidligt måtte ændre i den plan som man ellers havde lagt op til kampen.
– Det betyder noget for alle fodboldhold at miste en spiller så tidligt, især når det er en ledende skikkelse, så har det stor betydning for os. Det påvirker den gameplan vi har lagt, hvilke positioner vi skal tage, og hvordan vi skal angribe Randers.
– Noget af det vi må give spillerne cadeau for i dag, er at de absorberer det rigtig godt efter, at vi får flyttet lidt rundt på tingene. Vi spiller en flot første halvleg, hvor vi afslutter 10 gange og har 70 procents boldbesiddelse.
FC Nordsjælland kender endnu ikke omfanget af den skade, som Kian Hansen pådrog sig i starten af opgøret.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT