Måtte smide gameplanen ud efter et minut

Der skulle ikke gå lang tid af aftenens Superliga-opgør, inden FC Nordsjælland måtte skifte en skadet Kian Hansen ud.



FARUM (Tipsbladet): 20 sekunder skulle der gå før, at FC Nordsjælland måtte have sin læge på banen for at behandle Kian Hansen, der kort efter måtte lade sig udskifte af kampen mod Randers FC. 

Hjemmeholdet skiftede i den sammenhæng Mads Kristian Hansen ind, hvilket betød at Jeppe Tverskov måtte en tur ned i forsvaret imens debutanten Mark Brink måttte skubbes ind på den centrale midtbaneplads. Det betød at FC Nordsjælland ikke kunne bruge alt det, som man ellers havde øvet sig på i den netop overstået landholdspause.

– Det er klart når man får en skade efter et minut. Vi har gået og trænet på noget i halvanden uge i landsholdspausen, man havde set frem til at vi kunne klikke lidt derinde (Tverskov og Brink, red), udtaler Jeppe Tverskov til den fremmødte presse efter kampen.

– Det bliver ændret rimelig hurtigt, men det er også en del af billedet for os, at nogle af de ting vi har snakket om blev ændret efter få minutter. Jeg synes vi gør det godt i første halvleg, anden halvleg udvikler sig ikke som vi havde håbet.

Jeppe Tverskov blev i den grad en taktisk kastebold i kampen. Udover turen i forsvaret blev den tidligere OB-spiller til sidst smidt frem i forreste linje, hvilket endte med at give pote for FC Norsjælland, da han i den dybeste overtid sendte bolden i kassen efter et indlæg fra unge Lukas Høgsberg.

FCN-træner Jens Olsen er enig med sin anfører i, at det ikke hjalp holdet, at man så tidligt måtte ændre i den plan som man ellers havde lagt op til kampen.

– Det betyder noget for alle fodboldhold at miste en spiller så tidligt, især når det er en ledende skikkelse, så har det stor betydning for os. Det påvirker den gameplan vi har lagt, hvilke positioner vi skal tage, og hvordan vi skal angribe Randers.

– Noget af det vi må give spillerne cadeau for i dag, er at de absorberer det rigtig godt efter, at vi får flyttet lidt rundt på tingene. Vi spiller en flot første halvleg, hvor vi afslutter 10 gange og har 70 procents boldbesiddelse.

FC Nordsjælland kender endnu ikke omfanget af den skade, som Kian Hansen pådrog sig i starten af opgøret.



Overvejer Mathias Jensen-køb

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Fælder dom over Højlund

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Henter dansker – får god pakke

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Presset Frank: Her er vores store problem

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

– Et frygteligt scenarie

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange