Måtte smide gameplanen ud efter et minut

Der skulle ikke gå lang tid af aftenens Superliga-opgør, inden FC Nordsjælland måtte skifte en skadet Kian Hansen ud.



FARUM (Tipsbladet): 20 sekunder skulle der gå før, at FC Nordsjælland måtte have sin læge på banen for at behandle Kian Hansen, der kort efter måtte lade sig udskifte af kampen mod Randers FC. 

Hjemmeholdet skiftede i den sammenhæng Mads Kristian Hansen ind, hvilket betød at Jeppe Tverskov måtte en tur ned i forsvaret imens debutanten Mark Brink måttte skubbes ind på den centrale midtbaneplads. Det betød at FC Nordsjælland ikke kunne bruge alt det, som man ellers havde øvet sig på i den netop overstået landholdspause.

– Det er klart når man får en skade efter et minut. Vi har gået og trænet på noget i halvanden uge i landsholdspausen, man havde set frem til at vi kunne klikke lidt derinde (Tverskov og Brink, red), udtaler Jeppe Tverskov til den fremmødte presse efter kampen.

– Det bliver ændret rimelig hurtigt, men det er også en del af billedet for os, at nogle af de ting vi har snakket om blev ændret efter få minutter. Jeg synes vi gør det godt i første halvleg, anden halvleg udvikler sig ikke som vi havde håbet.

Jeppe Tverskov blev i den grad en taktisk kastebold i kampen. Udover turen i forsvaret blev den tidligere OB-spiller til sidst smidt frem i forreste linje, hvilket endte med at give pote for FC Norsjælland, da han i den dybeste overtid sendte bolden i kassen efter et indlæg fra unge Lukas Høgsberg.

FCN-træner Jens Olsen er enig med sin anfører i, at det ikke hjalp holdet, at man så tidligt måtte ændre i den plan som man ellers havde lagt op til kampen.

– Det betyder noget for alle fodboldhold at miste en spiller så tidligt, især når det er en ledende skikkelse, så har det stor betydning for os. Det påvirker den gameplan vi har lagt, hvilke positioner vi skal tage, og hvordan vi skal angribe Randers.

– Noget af det vi må give spillerne cadeau for i dag, er at de absorberer det rigtig godt efter, at vi får flyttet lidt rundt på tingene. Vi spiller en flot første halvleg, hvor vi afslutter 10 gange og har 70 procents boldbesiddelse.

FC Nordsjælland kender endnu ikke omfanget af den skade, som Kian Hansen pådrog sig i starten af opgøret.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

De danske kvinder tager førstepladsen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Vil have ham væk fra FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Melder om voldsom magtkamp i FC København



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Bombe – Superliga-klub nævnes



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mourinho tog røven på Zeca

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Højlund står til at slå personlige rekorder

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Narteys krav til ny kontrakt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

FCM ansætter ny topboss

Skal han på landsholdet, Riemer?

‘Tottenham er i overhængende fare’

Jonas Schwartz lander nyt job

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division