Brøndby IF har tilknyttet Mads Davidsen i en rolle som rådgiver frem til udgangen af januar 2020, det meddelte klubben i sidste uge.
Mads Davidsen er vendt hjem til Europa efter en årrække i Kina, hvor han startede som chef for Ebbe Sands akademi, men også nåede at være assisterende træner for blandt andre Sven-Göran Eriksson i Guangzhou R&F og teknisk direktør i Shanghai SIPG, der blev kinesiske mestre med danskeren i klubben.
Mads Davidsen er tidligere U19-træner i Brøndby IF, og dermed er han altså tilbage under vante himmelstrøg. Det nyder han at være, fastslår han over for tipsbladet.dk.
Mads, hvad bliver din præcise opgave i Brøndby IF?
– Jeg er ansat som konsulent og skal rådgive og hjælpe klubben og ledelsen rent fodboldstrategisk, så vi får skabt en filosofi, metodik, rekruttering osv. implementeret på tværs af alle hold og afdelinger – fra førstehold til akademi. Den proces har Ebbe som sportslig ansvarlig sat sig i spidsen for, og den vil jeg gerne støtte. Så klubben hænger sammen på alle leder og kanter, og alle arbejder i samme retning – for klubben.
– Den erfaring har jeg med mig fra Shanghai SIPG FC, hvor vi ’boksede opad’ og over tid konstant lå placeret over vores budget, som ellers ofte vil definere din placering i fodbold. Derudover vil jeg stille mit netværk og viden til rådighed, så vi også får koblet den svære balance med at bygge noget op over tid samt præstere på den korte bane. Fodboldens evindelige udfordring, siger Mads Davidsen til tipsbladet.dk.
Du har tidligere været i Brøndby – hvad betyder klubben for dig?
– Det er reelt et svært spørgsmål, hvor jeg måske burde lyve og sige, at den betyder alt. Men jeg er med tiden blevet så motiveret af og passioneret omkring fodboldspillet og udviklingen af spillere, mennesker og koncepter, at jeg ikke længere for alvor har nogle hold, jeg føler en tættere tilknytning til. Når det så er sagt, så var det reelt en af årsagerne til, at jeg faktisk vender tilbage, for min plan var ikke at arbejde i Danmark lige nu, men jeg kunne mærke, at jeg fik en følelse i maven, da Ebbe ringede – at jeg havde lyst til at komme tilbage og hjælpe en klub og en masse mennesker, der har gjort rigtigt meget for min karriere også.
Hvordan oplever du potentialet i Brøndby?
– Det er igen en af hovedårsagerne til, at jeg sagde ja til projektet. Når jeg nu arbejder som konsulent og får tilbud, så kigger jeg meget på klubbers volume og potentiale samt muligheden for at påvirke ledelsen i den retning, jeg tror på. Og her passede tingene sammen. Klubben vil gerne den vej her, Ebbe er sportsdirektør og driver denne udvikling, og vi har arbejdet sammen tidligere og kender derfor hinanden indgående og er afklaret med, hvor vi har hinanden, så det er en fordel fra start.
– Og Brøndby betyder meget for rigtigt mange mennesker, så nu skal vi have skabt en storklub igen. Brøndby er pt. en stor klub, men Jan (Bech Andersen, red.), bestyrelsen og Ebbe vil skabe en storklub igen, og de ambitioner tiltaler mig.
Hvor kan Brøndby forbedre sig?
– Det hænger naturligvis sammen med ovenstående, da der har været en periode, hvor der har været for stor afstand med førstehold og akademi. Dette ser jeg også hver uge ude i Europa, og mange klubber ender i det, jeg kalder ’to klubber i klubben’. Et førstehold og et akademi. Og her skal vi i stedet skabe en større synergi og ikke bare udvikle vores egne spillere, men også egne trænere og andre eksperter. Vi skal skabe et miljø, hvor vi konstant udfordrer og udvikler hinanden og med et fladt hierarki på tværs, hvor alle byder ind og løfter.
– Der skal kun være en vej, og det er Brøndby-vejen. Som Ebbe har planlagt og udtalt, så skal førsteholdstruppen forynges, og der skal gøres plads til de unge igen, så vi også kan begynde at sælge flere spillere, og så jeg glæder mig til at kunne vise unge spillere og forældre denne vej, for der er ikke noget bedre stadion for en ung spiller at udvikle sig på til en international karriere end Brøndby Stadion, slutter Mads Davidsen.
Mads Davidsen bor til dagligt i London.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Presset træner vil rotere mod FCM
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
