Rekord-kamp stopper Bayern München

Yann Sommer tog pippet fra Bayern Münchens stjerner og skaffede Gladbach 1-1 hos storklubben.



Efter fire sejre i træk og en samlet målscore på 20-4 blev der lørdag sat en stopper for Bayern Münchens flyvende start på sæsonen.

Takket være en fænomenal Yann Sommer fik Borussia Mönchengladbach således 1-1 med fra Allianz Arena efter en meget ensidig affære.

Den 33-årige schweiziske keeper leverede et hav af redninger og flere solide indgreb, men blev i slutfasen passeret af Leroy Sane.

Til trods for målet slog schweizeren rekord for flest redninger i en kamp med 19 af slagsen, siden statistikmediet Opta begyndte at føre den statistik. Den tidligere rekord 14. 

Bayern har efter pointdelingen ti point efter fire kampe og topper Bundesligaen på en bedre målscore end Union Berlin. Gladbach er nummer seks.

Bayern München lignede på stort set alle parametre sig selv i opgøret. Holdet dominerede spillet stort og producerede chancer efter behag.

Hjemmeholdet havde også bolden i nettet to gange i første halvleg, men begge træffere blev underkendt for offside, og Sommer klarede resten.

Stik mod spillets udvikling blev det kort før pausen 0-1.

Christoph Kramer clearede bolden dybt på Gladbachs banehalvdel, og omkring midterlinjen kiksede stopper Dayot Upamecano totalt sit indgreb.

Det gav frontløber Marcus Thuram frit løb mod mål, hvilket han køligt omsatte til sit tredje ligamål i denne sæson i duel med Manuel Neuer og en halsende Upamecano.

Bayern intensiverede fra anden halvlegs start sit pres, og Gladbachs defensiv formåede kun i nogen grad at stå imod.

Sadio Mané, Thomas Müller, Leroy Sane og Serge Gnabry med flere blev dog gang på gang de små i konfrontationerne med muren Sommer, der sprudlede med både refleksredninger, sikre hænder og bomstærke indgreb.

Først efter 83 minutter og 15 Sommer-redninger kom Bayerns forløsning, da Leroy Sane midt for mål fik tid og plads til at sende en flad, hård bold ind ved den ene stolpe.

Bayern trykkede hårdt videre i jagten på tre point, hvilket udløste endnu et par store Sommer-redninger og et par løse chancer til Gladbach, men det blev ved 1-1.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Dansk landstræner knust

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Her er AGF’s Champions League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

England sprudlede i underholdende målfest

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent