Rekord-kamp stopper Bayern München

Yann Sommer tog pippet fra Bayern Münchens stjerner og skaffede Gladbach 1-1 hos storklubben.



Efter fire sejre i træk og en samlet målscore på 20-4 blev der lørdag sat en stopper for Bayern Münchens flyvende start på sæsonen.

Takket være en fænomenal Yann Sommer fik Borussia Mönchengladbach således 1-1 med fra Allianz Arena efter en meget ensidig affære.

Den 33-årige schweiziske keeper leverede et hav af redninger og flere solide indgreb, men blev i slutfasen passeret af Leroy Sane.

Til trods for målet slog schweizeren rekord for flest redninger i en kamp med 19 af slagsen, siden statistikmediet Opta begyndte at føre den statistik. Den tidligere rekord 14. 

Bayern har efter pointdelingen ti point efter fire kampe og topper Bundesligaen på en bedre målscore end Union Berlin. Gladbach er nummer seks.

Bayern München lignede på stort set alle parametre sig selv i opgøret. Holdet dominerede spillet stort og producerede chancer efter behag.

Hjemmeholdet havde også bolden i nettet to gange i første halvleg, men begge træffere blev underkendt for offside, og Sommer klarede resten.

Stik mod spillets udvikling blev det kort før pausen 0-1.

Christoph Kramer clearede bolden dybt på Gladbachs banehalvdel, og omkring midterlinjen kiksede stopper Dayot Upamecano totalt sit indgreb.

Det gav frontløber Marcus Thuram frit løb mod mål, hvilket han køligt omsatte til sit tredje ligamål i denne sæson i duel med Manuel Neuer og en halsende Upamecano.

Bayern intensiverede fra anden halvlegs start sit pres, og Gladbachs defensiv formåede kun i nogen grad at stå imod.

Sadio Mané, Thomas Müller, Leroy Sane og Serge Gnabry med flere blev dog gang på gang de små i konfrontationerne med muren Sommer, der sprudlede med både refleksredninger, sikre hænder og bomstærke indgreb.

Først efter 83 minutter og 15 Sommer-redninger kom Bayerns forløsning, da Leroy Sane midt for mål fik tid og plads til at sende en flad, hård bold ind ved den ene stolpe.

Bayern trykkede hårdt videre i jagten på tre point, hvilket udløste endnu et par store Sommer-redninger og et par løse chancer til Gladbach, men det blev ved 1-1.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!