Rekord-kamp stopper Bayern München

Yann Sommer tog pippet fra Bayern Münchens stjerner og skaffede Gladbach 1-1 hos storklubben.



Efter fire sejre i træk og en samlet målscore på 20-4 blev der lørdag sat en stopper for Bayern Münchens flyvende start på sæsonen.

Takket være en fænomenal Yann Sommer fik Borussia Mönchengladbach således 1-1 med fra Allianz Arena efter en meget ensidig affære.

Den 33-årige schweiziske keeper leverede et hav af redninger og flere solide indgreb, men blev i slutfasen passeret af Leroy Sane.

Til trods for målet slog schweizeren rekord for flest redninger i en kamp med 19 af slagsen, siden statistikmediet Opta begyndte at føre den statistik. Den tidligere rekord 14. 

Bayern har efter pointdelingen ti point efter fire kampe og topper Bundesligaen på en bedre målscore end Union Berlin. Gladbach er nummer seks.

Bayern München lignede på stort set alle parametre sig selv i opgøret. Holdet dominerede spillet stort og producerede chancer efter behag.

Hjemmeholdet havde også bolden i nettet to gange i første halvleg, men begge træffere blev underkendt for offside, og Sommer klarede resten.

Stik mod spillets udvikling blev det kort før pausen 0-1.

Christoph Kramer clearede bolden dybt på Gladbachs banehalvdel, og omkring midterlinjen kiksede stopper Dayot Upamecano totalt sit indgreb.

Det gav frontløber Marcus Thuram frit løb mod mål, hvilket han køligt omsatte til sit tredje ligamål i denne sæson i duel med Manuel Neuer og en halsende Upamecano.

Bayern intensiverede fra anden halvlegs start sit pres, og Gladbachs defensiv formåede kun i nogen grad at stå imod.

Sadio Mané, Thomas Müller, Leroy Sane og Serge Gnabry med flere blev dog gang på gang de små i konfrontationerne med muren Sommer, der sprudlede med både refleksredninger, sikre hænder og bomstærke indgreb.

Først efter 83 minutter og 15 Sommer-redninger kom Bayerns forløsning, da Leroy Sane midt for mål fik tid og plads til at sende en flad, hård bold ind ved den ene stolpe.

Bayern trykkede hårdt videre i jagten på tre point, hvilket udløste endnu et par store Sommer-redninger og et par løse chancer til Gladbach, men det blev ved 1-1.

/ritzau/



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

‘Han skal ingen steder’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Aldrig nogensinde FCK

– Han er fuldstændig vanvittig

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Mohamed Salah har sagt undskyld

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Storklubber følger FCN-juvel

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Brøndby takker nej til to spillere

Vild Diant Ramaj-historie

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes