Rekord-kamp stopper Bayern München

Yann Sommer tog pippet fra Bayern Münchens stjerner og skaffede Gladbach 1-1 hos storklubben.



Efter fire sejre i træk og en samlet målscore på 20-4 blev der lørdag sat en stopper for Bayern Münchens flyvende start på sæsonen.

Takket være en fænomenal Yann Sommer fik Borussia Mönchengladbach således 1-1 med fra Allianz Arena efter en meget ensidig affære.

Den 33-årige schweiziske keeper leverede et hav af redninger og flere solide indgreb, men blev i slutfasen passeret af Leroy Sane.

Til trods for målet slog schweizeren rekord for flest redninger i en kamp med 19 af slagsen, siden statistikmediet Opta begyndte at føre den statistik. Den tidligere rekord 14. 

Bayern har efter pointdelingen ti point efter fire kampe og topper Bundesligaen på en bedre målscore end Union Berlin. Gladbach er nummer seks.

Bayern München lignede på stort set alle parametre sig selv i opgøret. Holdet dominerede spillet stort og producerede chancer efter behag.

Hjemmeholdet havde også bolden i nettet to gange i første halvleg, men begge træffere blev underkendt for offside, og Sommer klarede resten.

Stik mod spillets udvikling blev det kort før pausen 0-1.

Christoph Kramer clearede bolden dybt på Gladbachs banehalvdel, og omkring midterlinjen kiksede stopper Dayot Upamecano totalt sit indgreb.

Det gav frontløber Marcus Thuram frit løb mod mål, hvilket han køligt omsatte til sit tredje ligamål i denne sæson i duel med Manuel Neuer og en halsende Upamecano.

Bayern intensiverede fra anden halvlegs start sit pres, og Gladbachs defensiv formåede kun i nogen grad at stå imod.

Sadio Mané, Thomas Müller, Leroy Sane og Serge Gnabry med flere blev dog gang på gang de små i konfrontationerne med muren Sommer, der sprudlede med både refleksredninger, sikre hænder og bomstærke indgreb.

Først efter 83 minutter og 15 Sommer-redninger kom Bayerns forløsning, da Leroy Sane midt for mål fik tid og plads til at sende en flad, hård bold ind ved den ene stolpe.

Bayern trykkede hårdt videre i jagten på tre point, hvilket udløste endnu et par store Sommer-redninger og et par løse chancer til Gladbach, men det blev ved 1-1.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Optakt: Mexico – Sydafrika

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Supercomputer: De vinder VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

OB jagter tidligere Superliga-profil