AaB – Randers FC 0-2 (0-0)
0-1 Simen Nordli (66.)
0-2 Mohamed Touré (90+6.)
Kampens bedste:
AaB
AaB spillede egentlig til at vinde i dag, men skarpheden var ikke-eksisterende. Müller gjorde det hæderligt i målet, og så leverede Melker Widell en udmærket indsats centralt. Det gør han nærmest hver eneste gang, han spiller for AaB.
Ham skal de nyde i det nordjyske, så længe de har ham.
Randers FC
Det er store handsker efter Patrik Carlgren, som Paul Izzo skal udfylde i Randers-målet, men man må bare sige, at den australske landsholdsreserve gør det hamrende godt. I dag var han uovervindelig, og AaB-lejren må efterfølgende sidde og være i chok over, hvordan de ikke formåede at passere ham bare en enkelt gang.
Izzo var sikkerheden selv og har generelt gjort det rigtig godt siden skiftet i sommer. Lige nu er der ingen, der tænker på Patrik Carlgren. Magtdemonstration!
Kampens værste:
Det var ikke lige kønt, det som Florian Danho viste på banen i dag, men han var konstant involveret på godt og ondt. Gode aktioner blev fulgt op af dårlige, og dårlige aktioner blev fulgt op af gode. Enormt underholdende og uforudsigeligt at overvære. Danho er et fysisk powerhouse, som gav AaB'erne kæmpe problemer. I dag så man virkelig, hvorfor han bliver sammenlignet med Romelu Lukaku.
Derfor var det også så ærgerligt for kampen, at han blev skadet i slutningen af første halvleg – ganske symptomatisk skete det efter en ambitiøs fejlaflevering. Til gengæld må man sige, at hans afløser Mohamed Touré blev hamrende afgørende. Det var ham, der blev begået straffespark mod ved 1-0 og 2-0-målet, og på det sidste straffespark var det ham selv, der scorede.
Kampens detalje:
Søger man på Kasper Jørgensen på YouTube og forventer at finde massevis af videoer med lækre driblinger og forrygende mål, så bliver man nok skuffet, for han er ikke den typiske YouTube-spiller. I dag leverede Kasper Jørgensen dog en detalje, som fik rigtig mange op ad sæderne på Aalborg Portland Park, og som ville indgå perfekt i sådan en video compilation.
Fra sin højre side tørrede han nemlig sin direkte modstander med en Laudrup-finte, hvorefter han sendte et ambitiøst langskud mod mål, som Paul Izzo dog fik reddet på flot vis. Den fortjente simpelthen at gå ind.
Ellers kan man heller ikke komme uden om VAR's rolle i dagens kamp. Hele tre straffespark blev der dømt efter længere VAR-tjek, så man må sige, at Mikkel Redder og de andre, der havde VAR-vagten, var på overarbejde i dag.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle