Magtdemonstration: Silkeborg knuser AaB

Callum McCowatt førte an med to mål, da Silkeborg på blot en halv time kom foran med fire mål mod AaB.



Det hører til sjældenhederne, at man ser klasseforskel udstillet i Superligaen i sådan en grad, som det i første halvleg var tilfældet, da AaB onsdag gæstede Silkeborg.

Silkeborgs kombinationsspil flød, som når det er bedst, og nordjyderne blev sendt hjem med en afklapsning på 4-0.

Allerede efter en halv time førte Silkeborg med det senere slutfacit.

Den newzealandske offensivspiller Callum McCowatt satte fut i løjerne med to mål i det første kvarter.

Efter syv minutter satte han med højreforden et følt skud ind i det ene hjørne fra en position uden for feltet, og seks minutter senere viste han, at han også med venstre kan sende et behersket spark mod hjørnet.

I begge situationer blev han spillet fint fri, og Silkeborgs kombinationer blev kun endnu bedre i fortsættelsen.

Efter 20 minutter spillede Tonni Adamsen fikst bandespil med Younes Bakiz og scorede sit 12. sæsonmål i ligaen.

Den halve time var netop rundet, da Jens Martin Gammelby fik bolden serveret og køligt fandt plads i fjerneste side af målet.

AaB’erne var statister i showet, og keeper Vincent Müller kunne intet stille op over for de kløgtige afslutninger.

AaB-træner Menno van Dam foretog tre udskiftninger i pausen for at sætte prop i, og det lykkedes. Uden dog selv at skabe noget, der kunne pynte på cifrene.

Med til historien hører, at Silkeborg i anden halvleg ikke udviste det store behov for at spille sig ud og bruge flere kræfter.

I et tæt program, hvor Silkeborg snart også har pokalsemifinaler på programmet, var det ganske belejligt at kunne cruise storsejren hjem.

Den sender Silkeborg til tops i nedrykningsspillet på den syvendeplads, der udløser en europæisk playoffkamp. Silkeborg har 39 point – to flere end Viborg, der først torsdag skal i aktion mod Vejle.

AaB ligger nummer ti med 23 point og skal blot koncentrere sig om at kigge nedad. Skulle Lyngby torsdag vinde hjemmekampen mod Sønderjyske, har AaB blot ét point til nedrykningsstregen.

/ritzau/





Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Markant udmelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kræver flere hold i Superligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet