Maguire får 21 måneder: United reagerer med officiel udmelding

Manchester United har lynhurtigt været ude at reagere på Harry Maguires dom.



Harry Maguire blev i dag kendt skyldig i tre forskellige anklager om overfald, nægtelse af anholdelse samt bestikkelse.

Episoden fandt sted under en ferie i Grækenland, hvor Maguire var kommet op og slås med en række andre englændere, der havde provokeret og truet ham og hans søster. Derefter fulgte tumult med det græske lokalpoliti, som han angiveligt også forsøgte at bestikke.

Manchester United har været hurtige til at reagere på anførerens nye dom, der erfares af Sky Sport at indebære en betinget fængselsdom på 21 måneder.r.

Journalisten Jack Gaughan var første mand til dele Uniteds udmelding, som han var kommet i besiddelse af gennem klubben.

I skriftet står følgende:

– Manchester United har noteret sig dagens dom. Magurie har erklæret sig uskyldig i enhver overtrædelse af loven, som han er beskyldt for, og han vil fortsætte med at kæmpe for sin uskyld.

– Det er bør noteres, at domstolen udsendte anklagerne og fremlagde bevismaterialet sent om aftenen inden retssagen, hvilket gav Maguires forsvar minimal forberedelsestid. En forespørgsel om udsættelse af retssagen blev afvist.

– På det grundlag, samt de områder, hvor Maguire erklærer sin uskyld, vil hans juridiske hold anke dommen for at tillade en fuldbyrdig retssag at finde sted.

Maguires advokat Zannis Panayotakopoulos har tidligere udtalt, at han ikke regnede med, at Maguire blev fundet i skyldig i noget, men at anklagerne i værste fald kunne koste englænderen op til fem års fængsel. 

OPDATERING

Harry Maguire er efterfølgende blevet kasseret fra den engelske landsholdstrup.

Han har selv kommenteret på retssagens afgørelse, hvor han udtaler, at hans juridiske hold er blevet sat i gang for at informere den græske domstol, at de vil anke dommen.





Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Wolfsburg – Bayern

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Køber snart Brøndby-angriber

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

– Det var en af de værste dage

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Manchester City – Brentford

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen