Mainz forventer Besar Halimi retur fra Brøndby

Fremtiden er uvis for Besar Halimi, der fortsat træner med i Brøndby IF. Mainz 05 forventer, at midtbanespilleren vender retur til Tyskland.



Brøndby IF har en række spørgsmålstegn i truppen i form af nogle lejesvende, der endnu ikke har fået afklaret fremtiden. Det drejer sig om Anthony Jung, Jan Kliment og Besar Halimi.

Mandag kunne den tyske avis Kicker fortælle, at Anthony Jung skal være tæt på at underskrive en permanent tre-årig aftale med de blå-gule, der også synes at være interesseret i at beholde Besar Halimi, der især spillede et stærkt efterår for vicemestrene.

Brøndby har lejet Halimi i Mainz 05, og lejeaftalen udløber officielt 30. juni. Indtil da skal midtbanespilleren fortsat træne med i Brøndby, og det i sig selv er et vink med en vognstang om, at Alexander Zorniger gerne ser driblestærke Halimi fortsætte på Vestegnen.

Rouven Schröder, der er sportsdirektør i Mainz 05, er ikke særlig meddelsom, når snakken falder på Besar Halimi, der aldrig har optrådt for tyskernes førstehold. 

– Besar Halimi har kontrakt med Mainz frem til juni 2019, og vi forventer, at han vender tilbage engang efter ferien, siger Rouven Schröder til tipsbladet.dk.

Mens forberedelserne til den kommende sæson allerede er i fuld gang i Brøndby IF, er Mainz-spillerne stadig på ferie. De vender først tilbage i starten af næste uge, men det gælder altså i første omgang ikke Halimi, der som nævnt skal træne med i Brøndby frem til 1. juli. I den mellemliggende periode skal Brøndby og Mainz efter alt at dømme forsøge at afklare midtbanespillerens fremtid.

Besar Halimi noterede sig for 29 Superliga-kampe og syv mål i sidste sæson. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Brøndby-flop færdig i danskerklub