Mainz forventer Besar Halimi retur fra Brøndby

Fremtiden er uvis for Besar Halimi, der fortsat træner med i Brøndby IF. Mainz 05 forventer, at midtbanespilleren vender retur til Tyskland.



Brøndby IF har en række spørgsmålstegn i truppen i form af nogle lejesvende, der endnu ikke har fået afklaret fremtiden. Det drejer sig om Anthony Jung, Jan Kliment og Besar Halimi.

Mandag kunne den tyske avis Kicker fortælle, at Anthony Jung skal være tæt på at underskrive en permanent tre-årig aftale med de blå-gule, der også synes at være interesseret i at beholde Besar Halimi, der især spillede et stærkt efterår for vicemestrene.

Brøndby har lejet Halimi i Mainz 05, og lejeaftalen udløber officielt 30. juni. Indtil da skal midtbanespilleren fortsat træne med i Brøndby, og det i sig selv er et vink med en vognstang om, at Alexander Zorniger gerne ser driblestærke Halimi fortsætte på Vestegnen.

Rouven Schröder, der er sportsdirektør i Mainz 05, er ikke særlig meddelsom, når snakken falder på Besar Halimi, der aldrig har optrådt for tyskernes førstehold. 

– Besar Halimi har kontrakt med Mainz frem til juni 2019, og vi forventer, at han vender tilbage engang efter ferien, siger Rouven Schröder til tipsbladet.dk.

Mens forberedelserne til den kommende sæson allerede er i fuld gang i Brøndby IF, er Mainz-spillerne stadig på ferie. De vender først tilbage i starten af næste uge, men det gælder altså i første omgang ikke Halimi, der som nævnt skal træne med i Brøndby frem til 1. juli. I den mellemliggende periode skal Brøndby og Mainz efter alt at dømme forsøge at afklare midtbanespillerens fremtid.

Besar Halimi noterede sig for 29 Superliga-kampe og syv mål i sidste sæson. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer pĂĄ Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

AaB fĂĄr bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Riemer: ‘MĂĄlt pĂĄ form burde jeg ikke udtage ham’

Vildt forĂĄr i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

Bayern MĂĽnchen lurer pĂĄ choktransfer

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur pĂĄ mig’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Fulham – Newcastle

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?