Kørt over: Malmö-dansker erkender klasseforskel

Malmö kom igen hurtigt bagud i Champions League, og for mange underpræsterede, mener Anders Christiansen.



Malmö FF fik sig en fodboldlektion onsdag, da holdet på udebane tabte 0-4 til Chelsea i fodboldens Champions Leagues gruppespil. Det erkender det svenske holds danske anfører, Anders Christiansen.

– Man ser virkelig forskellen på verdens bedste og os i Allsvenskan, som tror, at vi er gode fodboldspillere, siger han til C More ifølge den svenske avis Kvällsposten.

Inden opgøret i London havde Malmö talt om vigtigheden af at undgå en gentagelse af holdets forrige opgør på udebane mod Zenit, som kom foran efter ni minutter og endte med at vinde 4-0.

Men onsdagens kamp forløb på eksakt samme vis. I det niende minut bragte Chelseas danske midterforsvarer, Andreas Christensen, holdet foran.

– Først og fremmest synes jeg, at de gør os rigtig dårlige. Skal vi følge med, må alle præstere på højeste niveau, siger Anders Christiansen.

Han fik et gult kort i det 53. minut, og fem minutter senere valgte Malmös træner, Jon Dahl Tomasson, at udskifte danskeren. På det tidspunkt var slaget tabt, da Chelsea havde scoret fire gange.

– Det er klart, at det er frustrerende. Vi bryder os ikke om at tabe igen, men må erkende, at på det her niveau kræves der lidt mere erfaring og kvalitet, hvis vi skal tage point med hjem, siger Christiansen.

– Selvfølgelig stressede det os, at vi ikke formåede at være i boldbesiddelse særlig længe. Alle, som har spillet, ved, at hvis du presses til at bruge en masse energi på at forsvare, så er der kun begrænset med energi til at angribe, siger han.

Chelseas manager, Thomas Tuchel, er yderst tilfreds med sit hold.

– Vi spillede med stor intensitet og vandt en masse bolde. Vi forlangte tre point og fortjente det, fordi vi spillede en glimrende kamp. Vi er meget tilfredse, siger tyskeren til BT Sport.

Hans kollega på Malmös bænk, Jon Dahl Tomasson, mener, at topmandskaber som Chelsea er rykket op på et endnu højere niveau end tidligere.

– Det går hurtigt på det her niveau. De seneste år er forskellen mellem de største klubber og resten af verdens klubber blevet større, siger Tomasson til Telia ifølge uefa.com.

/ritzau/





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Dansk målsluger skifter til topklub

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Forventer kæmpe jobtilbud

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

‘Ronaldo vinder kampen’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

Viaplay hæver priserne

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Katastrofe for Jack Grealish

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

AGF mangler flere profiler mod OB

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’