Malmö FF fik sig en fodboldlektion onsdag, da holdet på udebane tabte 0-4 til Chelsea i fodboldens Champions Leagues gruppespil. Det erkender det svenske holds danske anfører, Anders Christiansen.
– Man ser virkelig forskellen på verdens bedste og os i Allsvenskan, som tror, at vi er gode fodboldspillere, siger han til C More ifølge den svenske avis Kvällsposten.
Inden opgøret i London havde Malmö talt om vigtigheden af at undgå en gentagelse af holdets forrige opgør på udebane mod Zenit, som kom foran efter ni minutter og endte med at vinde 4-0.
Men onsdagens kamp forløb på eksakt samme vis. I det niende minut bragte Chelseas danske midterforsvarer, Andreas Christensen, holdet foran.
– Først og fremmest synes jeg, at de gør os rigtig dårlige. Skal vi følge med, må alle præstere på højeste niveau, siger Anders Christiansen.
Han fik et gult kort i det 53. minut, og fem minutter senere valgte Malmös træner, Jon Dahl Tomasson, at udskifte danskeren. På det tidspunkt var slaget tabt, da Chelsea havde scoret fire gange.
– Det er klart, at det er frustrerende. Vi bryder os ikke om at tabe igen, men må erkende, at på det her niveau kræves der lidt mere erfaring og kvalitet, hvis vi skal tage point med hjem, siger Christiansen.
– Selvfølgelig stressede det os, at vi ikke formåede at være i boldbesiddelse særlig længe. Alle, som har spillet, ved, at hvis du presses til at bruge en masse energi på at forsvare, så er der kun begrænset med energi til at angribe, siger han.
Chelseas manager, Thomas Tuchel, er yderst tilfreds med sit hold.
– Vi spillede med stor intensitet og vandt en masse bolde. Vi forlangte tre point og fortjente det, fordi vi spillede en glimrende kamp. Vi er meget tilfredse, siger tyskeren til BT Sport.
Hans kollega på Malmös bænk, Jon Dahl Tomasson, mener, at topmandskaber som Chelsea er rykket op på et endnu højere niveau end tidligere.
– Det går hurtigt på det her niveau. De seneste år er forskellen mellem de største klubber og resten af verdens klubber blevet større, siger Tomasson til Telia ifølge uefa.com.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
