PORTUGAL (Tipsbladet): FC Midtjylland på 36 point. Brøndby på 34, og FC København på 33. Ikke meget adskiller de tre topklubber i Danmark, og fortsætter de stilen fra efteråret, så venter der et brag af en forårssæson.
Det bliver ikke mindre spændende af januartransfervinduets storoffensiv fra FC København, hvor store CV’s blev hentet ind i form af Scott McKenna og Magnus Mattsson. Brøndby købte en af de mest spændende unge talenter i Superligaen i form af Filip Bundgaard for rigtig mange millioner kroner, men noget mangler. Ganske usædvanligt blev der ikke buldret og braget i FC Midtjylland, der nøjedes med at hente Alhaji Kamara i Randers som vel nok fjerdeangriber.
Hvis jeg kigger på det, er alle tre hold i hvert fald ikke dårligere stillet end i efteråret, da der blev lukket ned.
Men det har Thomas Thomasberg det ganske fint med som cheftræner. Han ryster i hvert fald ikke på hånden, da han sidder overfor Tipsbladets udsendte på FC Midtjyllands hotel i Portugal, hvor man lige nu nyder at træne på rigtig gode græsbaner.
– Når man har været i fodboldverdenen længe, så følger man jo med i de andre klubber. Jeg ved jo godt, at det, vi kan gøre allermest ved, er vores eget hold. Hvordan vi kan udvikle og holde sammen på dem.
– Hvad der sker i de andre klubber, er vi ikke selv herre over, men selvfølgelig er det noget, man følger med i, om der er tilgange og afgange. Hvis jeg kigger på det, er alle tre hold i hvert fald ikke dårligere stillet end i efteråret, da der blev lukket ned, konstaterer Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Thomas Thomasberg ser fortsat masser af udvikling i FCM-holdet, på trods af at man vandt otte af de sidste ni Superliga-kampe i 2023. Foto: Malte Dunk
Forinden interviewet var Tipsbladet blevet inviteret til FC Midtjyllands træning, hvor Thomasberg i vanlig facon styrede tropperne med resten af sit trænerteam. Det er tydeligt at mærke på midtjyderne, at de ikke peakede i efteråret, selv om man lukkede Superliga-sæsonen ned med otte sejre og én uafgjort i de sidste ni runder.
Bundgaard svarer til Osorio og Franculino
Men der er sket ting og sager i toppen af dansk fodbold, og Thomasberg kunne se Brøndby spendere stort på at købe Filip Bundgaard, som Thomasberg kender rigtig godt. Det var nemlig under den nuværende FC Midtjylland-træner, at Filip Bundgaard blev hevet op på Randers’ førstehold.
Det svarer til Franculino og Osorio, som har samme alder som Filip (Bundgaard, red.).
Thomasberg erkender, at Brøndby nu er bredere med Bundgaard, men drager paralleller til Dario Osorio og Franculino, som han selv råder over.
– Filip er en dygtig spiller. Rigtig godt venstreben og arbejdssom. Jeg synes også, jeg ser de her forskellige tilgange. Vi har holdt fast, og så har der været et par af de andre klubber, der har hentet lidt ind. Trupperne er ikke blevet meget mere toppet, men de er blevet bredere. Det er også en måde at toppe i tilfælde af karantæner og skader, så man er bedst muligt rustet til de her kampe.
– Det vil være ærgerligt, når det hele skal afgøres, at man mangler X antal spillere. Vi har også lavet vores trup sådan, at vi har en del offensive kort, hvor man også har råd til, at der mangler en eller to. Det er også sådan, jeg ser, at Brøndby har handlet ind. Det svarer til Franculino og Osorio, som har samme alder som Filip.
I kunne ikke have brugt Filip Bundgaard?
– Nej… altså, jo, det tror jeg altid, man kan. Men vi har rigtig dygtige spillere på de offensive positioner, og det har vi vurderet er nok lige nu. Propper man endnu flere derover, er der nogle, der skal til at sidde over. Lige nu har vi det rette miks og antal i forhold til, at der både er konkurrence på pladserne, men også at man har råd til, at der eventuelt mangler en enkelt eller to, konstaterer Thomasberg.
Filip Bundgaard fik mandag sin uofficielle Brøndby-debut ved Atlantic Cup. Foto: Imago.
Netop Filip Bundgaard kan stikke en kæp i hjulet på Thomasbergs guldjagtende tropper, når de mødes i første runde af det nye år den 18. februar.
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Aston Villa og Chelsea smider point
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
