PORTUGAL (Tipsbladet): FC Midtjylland på 36 point. Brøndby på 34, og FC København på 33. Ikke meget adskiller de tre topklubber i Danmark, og fortsætter de stilen fra efteråret, så venter der et brag af en forårssæson.
Det bliver ikke mindre spændende af januartransfervinduets storoffensiv fra FC København, hvor store CV’s blev hentet ind i form af Scott McKenna og Magnus Mattsson. Brøndby købte en af de mest spændende unge talenter i Superligaen i form af Filip Bundgaard for rigtig mange millioner kroner, men noget mangler. Ganske usædvanligt blev der ikke buldret og braget i FC Midtjylland, der nøjedes med at hente Alhaji Kamara i Randers som vel nok fjerdeangriber.
Hvis jeg kigger på det, er alle tre hold i hvert fald ikke dårligere stillet end i efteråret, da der blev lukket ned.
Men det har Thomas Thomasberg det ganske fint med som cheftræner. Han ryster i hvert fald ikke på hånden, da han sidder overfor Tipsbladets udsendte på FC Midtjyllands hotel i Portugal, hvor man lige nu nyder at træne på rigtig gode græsbaner.
– Når man har været i fodboldverdenen længe, så følger man jo med i de andre klubber. Jeg ved jo godt, at det, vi kan gøre allermest ved, er vores eget hold. Hvordan vi kan udvikle og holde sammen på dem.
– Hvad der sker i de andre klubber, er vi ikke selv herre over, men selvfølgelig er det noget, man følger med i, om der er tilgange og afgange. Hvis jeg kigger på det, er alle tre hold i hvert fald ikke dårligere stillet end i efteråret, da der blev lukket ned, konstaterer Thomas Thomasberg til Tipsbladet.
Thomas Thomasberg ser fortsat masser af udvikling i FCM-holdet, på trods af at man vandt otte af de sidste ni Superliga-kampe i 2023. Foto: Malte Dunk
Forinden interviewet var Tipsbladet blevet inviteret til FC Midtjyllands træning, hvor Thomasberg i vanlig facon styrede tropperne med resten af sit trænerteam. Det er tydeligt at mærke på midtjyderne, at de ikke peakede i efteråret, selv om man lukkede Superliga-sæsonen ned med otte sejre og én uafgjort i de sidste ni runder.
Bundgaard svarer til Osorio og Franculino
Men der er sket ting og sager i toppen af dansk fodbold, og Thomasberg kunne se Brøndby spendere stort på at købe Filip Bundgaard, som Thomasberg kender rigtig godt. Det var nemlig under den nuværende FC Midtjylland-træner, at Filip Bundgaard blev hevet op på Randers’ førstehold.
Det svarer til Franculino og Osorio, som har samme alder som Filip (Bundgaard, red.).
Thomasberg erkender, at Brøndby nu er bredere med Bundgaard, men drager paralleller til Dario Osorio og Franculino, som han selv råder over.
– Filip er en dygtig spiller. Rigtig godt venstreben og arbejdssom. Jeg synes også, jeg ser de her forskellige tilgange. Vi har holdt fast, og så har der været et par af de andre klubber, der har hentet lidt ind. Trupperne er ikke blevet meget mere toppet, men de er blevet bredere. Det er også en måde at toppe i tilfælde af karantæner og skader, så man er bedst muligt rustet til de her kampe.
– Det vil være ærgerligt, når det hele skal afgøres, at man mangler X antal spillere. Vi har også lavet vores trup sådan, at vi har en del offensive kort, hvor man også har råd til, at der mangler en eller to. Det er også sådan, jeg ser, at Brøndby har handlet ind. Det svarer til Franculino og Osorio, som har samme alder som Filip.
I kunne ikke have brugt Filip Bundgaard?
– Nej… altså, jo, det tror jeg altid, man kan. Men vi har rigtig dygtige spillere på de offensive positioner, og det har vi vurderet er nok lige nu. Propper man endnu flere derover, er der nogle, der skal til at sidde over. Lige nu har vi det rette miks og antal i forhold til, at der både er konkurrence på pladserne, men også at man har råd til, at der eventuelt mangler en enkelt eller to, konstaterer Thomasberg.
Filip Bundgaard fik mandag sin uofficielle Brøndby-debut ved Atlantic Cup. Foto: Imago.
Netop Filip Bundgaard kan stikke en kæp i hjulet på Thomasbergs guldjagtende tropper, når de mødes i første runde af det nye år den 18. februar.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Ekspert: Det mest positive for FCK
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
– Det var en skuffelse
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
TOPNYHED
