Man kan hånende sige ‘undskyld’

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem AaB og FC København.



Aalborg Portland Park (Tipsbladet)

AaB – FC København 0-0 (0-0)

Kampens bedste:

AaB
Det er FC København, der har de brasilianske boldgenier, men det var Oliver Ross, som tryllede med lækkerier, der på en råkold aften i Aalborg gav tilskuerne værdi for pengene. Trods et skub i ryggen, så han endte som en pandekage på græsset, fik han rejst og lavet en tunnel på Thomas Delaney med en finte bag om støttebenet. Det var én af de dér, man hånende godt kan sige ‘undskyld’ for.

Angriberen var kort inde i anden halvleg tæt på at bringe sit hold foran, men Gabriel Pereira kom i vejen. Det var kun et mål, hans ‘landsmand’ Oliver Ross manglede her til aften.

FC København
Thomas Delaney blev godt nok offer for Mathias Ross’ vanvittige detalje, men han viste igen, hvorfor formen i 2025 er helt i top. Fløj rundt med en masse glidende tacklinger, og samtidig distribuerede han bolden helt præcist til sine medspillere. Havde han gidet landsholdet, var der helt sikkert en udtagelse af ham på tirsdag. Brændte dog også en stor chance.

Kampens værste:
Elias Achouri var helt forrygende for FC København, da han lidt over en uge siden startede inde mod Heidenheim, men mod AaB kom han tilsyneladende kold på banen midt i første halvleg, da Robert gik ud med en ankelskade, for den ellers dygtige tekniker kunne hverken tæmme en bold eller sætte en mand. Her var årsagen til, at vi skal mod lysere tider, før tuneseren igen er en fast del af startformationen hos Superligaens tophold.

Kampens detalje:
Hvis AaB kunne vælge, hvem der skulle have den gigantiske chance, der tilfaldt hjemmeholdet i anden halvleg, ville alle uden tvivl pege på topscorer Mathias Jørgensen, og det var da også kaptajnen, der kom fri af hele FC Københavns forsvar, Diant Ramaj inklusive, men vinklen blev alligevel for skarp for den lynhurtige spiller, og så var det kun halvdelen af stadion, der jublede. For afslutningen røg i sidenettet. Den vil Superliga-stjernen fra Aalborg ærgre sig over.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Det ser sort ud for B.93

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Tottenham jagter choktransfer

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse