Aalborg Portland Park (Tipsbladet)
AaB – FC København 0-0 (0-0)
Kampens bedste:
AaB
Det er FC København, der har de brasilianske boldgenier, men det var Oliver Ross, som tryllede med lækkerier, der på en råkold aften i Aalborg gav tilskuerne værdi for pengene. Trods et skub i ryggen, så han endte som en pandekage på græsset, fik han rejst og lavet en tunnel på Thomas Delaney med en finte bag om støttebenet. Det var én af de dér, man hånende godt kan sige ‘undskyld’ for.
Angriberen var kort inde i anden halvleg tæt på at bringe sit hold foran, men Gabriel Pereira kom i vejen. Det var kun et mål, hans ‘landsmand’ Oliver Ross manglede her til aften.
FC København
Thomas Delaney blev godt nok offer for Mathias Ross’ vanvittige detalje, men han viste igen, hvorfor formen i 2025 er helt i top. Fløj rundt med en masse glidende tacklinger, og samtidig distribuerede han bolden helt præcist til sine medspillere. Havde han gidet landsholdet, var der helt sikkert en udtagelse af ham på tirsdag. Brændte dog også en stor chance.
Kampens værste:
Elias Achouri var helt forrygende for FC København, da han lidt over en uge siden startede inde mod Heidenheim, men mod AaB kom han tilsyneladende kold på banen midt i første halvleg, da Robert gik ud med en ankelskade, for den ellers dygtige tekniker kunne hverken tæmme en bold eller sætte en mand. Her var årsagen til, at vi skal mod lysere tider, før tuneseren igen er en fast del af startformationen hos Superligaens tophold.
Kampens detalje:
Hvis AaB kunne vælge, hvem der skulle have den gigantiske chance, der tilfaldt hjemmeholdet i anden halvleg, ville alle uden tvivl pege på topscorer Mathias Jørgensen, og det var da også kaptajnen, der kom fri af hele FC Københavns forsvar, Diant Ramaj inklusive, men vinklen blev alligevel for skarp for den lynhurtige spiller, og så var det kun halvdelen af stadion, der jublede. For afslutningen røg i sidenettet. Den vil Superliga-stjernen fra Aalborg ærgre sig over.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
TRANSFER