Man kan hånende sige ‘undskyld’

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem AaB og FC København.



Aalborg Portland Park (Tipsbladet)

AaB – FC København 0-0 (0-0)

Kampens bedste:

AaB
Det er FC København, der har de brasilianske boldgenier, men det var Oliver Ross, som tryllede med lækkerier, der på en råkold aften i Aalborg gav tilskuerne værdi for pengene. Trods et skub i ryggen, så han endte som en pandekage på græsset, fik han rejst og lavet en tunnel på Thomas Delaney med en finte bag om støttebenet. Det var én af de dér, man hånende godt kan sige ‘undskyld’ for.

Angriberen var kort inde i anden halvleg tæt på at bringe sit hold foran, men Gabriel Pereira kom i vejen. Det var kun et mål, hans ‘landsmand’ Oliver Ross manglede her til aften.

FC København
Thomas Delaney blev godt nok offer for Mathias Ross’ vanvittige detalje, men han viste igen, hvorfor formen i 2025 er helt i top. Fløj rundt med en masse glidende tacklinger, og samtidig distribuerede han bolden helt præcist til sine medspillere. Havde han gidet landsholdet, var der helt sikkert en udtagelse af ham på tirsdag. Brændte dog også en stor chance.

Kampens værste:
Elias Achouri var helt forrygende for FC København, da han lidt over en uge siden startede inde mod Heidenheim, men mod AaB kom han tilsyneladende kold på banen midt i første halvleg, da Robert gik ud med en ankelskade, for den ellers dygtige tekniker kunne hverken tæmme en bold eller sætte en mand. Her var årsagen til, at vi skal mod lysere tider, før tuneseren igen er en fast del af startformationen hos Superligaens tophold.

Kampens detalje:
Hvis AaB kunne vælge, hvem der skulle have den gigantiske chance, der tilfaldt hjemmeholdet i anden halvleg, ville alle uden tvivl pege på topscorer Mathias Jørgensen, og det var da også kaptajnen, der kom fri af hele FC Københavns forsvar, Diant Ramaj inklusive, men vinklen blev alligevel for skarp for den lynhurtige spiller, og så var det kun halvdelen af stadion, der jublede. For afslutningen røg i sidenettet. Den vil Superliga-stjernen fra Aalborg ærgre sig over.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Chok i Wolfsburg

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’