Søndagens Superliga-brag mellem AGF og Brøndby blev groft sagt afgjort efter 23 minutters spil, da hjemmeholdets målmand lavede to kæmpestore fejl på få sekunder.
Bailey Peacock-Farrell gled først, da han skulle sparke bolden væk, og derefter valgte den nordirske landsholdsmålmand at vælte Mathias Kvistgaarden i græsset med et brydergreb, hvilket prompte blev takseret til rødt kort og et straffespark, som Daniel Wass omsatte til scoring.
I Viaplay-studiet efter kampen var der enighed om, at Bailey Peacock-Farrell håndterede situationen på den værst tænkelige måde.
– Det er jo en katastrofe. Også fordi det er superærgerligt, at han glider. Men det, han gør efterfølgende, hvor han giver sit hold en dobbeltstraf. Både det her straffespark, som er indiskutabelt, og så også det røde kort. I den ideelle verden var han ikke gledet, men han skal bare lade dem score det mål, så de er 11 mod 11, lød det her fra Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen.
– På det tidspunkt tror jeg, at der stadig er 70 minutter tilbage af kampen. Så det er en rigtig skidt situation, det her.
Også Peter Sørensen pegede på, at AGF-målmanden endte med at tage den helt forkerte beslutning.
– Hvis man skal nå at reflektere over det, hvilket han formentlig ikke når, så skal han gøre alt andet, end det han gør. Han forsøger at komme indenom angriberen og lægge sig ned og blokere og hvad som helst, lød det fra Peter Sørensen.
– Man må aldrig nogensinde gøre det, han gør. Det er meget sjældent, at det ikke bliver dømt, hvis du hopper op på ryggen af en modspiller på målstregen.
Med søndagens 3-0-sejr i Århus er Brøndby nu oppe på andenpladsen i Superligaen, mens AGF ligger nummer fem.
Se hele diskussionen af Bailey Peacock-Farrells dyre fejl i afspilleren over artiklen.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’