– Man må aldrig nogensinde gøre det, han gør

Bailey Peacock-Farrell fik en katastrofal hovedrolle i søndagens Superliga-brag mellem AGF og Brøndby.



Søndagens Superliga-brag mellem AGF og Brøndby blev groft sagt afgjort efter 23 minutters spil, da hjemmeholdets målmand lavede to kæmpestore fejl på få sekunder. 

Bailey Peacock-Farrell gled først, da han skulle sparke bolden væk, og derefter valgte den nordirske landsholdsmålmand at vælte Mathias Kvistgaarden i græsset med et brydergreb, hvilket prompte blev takseret til rødt kort og et straffespark, som Daniel Wass omsatte til scoring. 

I Viaplay-studiet efter kampen var der enighed om, at Bailey Peacock-Farrell håndterede situationen på den værst tænkelige måde. 

– Det er jo en katastrofe. Også fordi det er superærgerligt, at han glider. Men det, han gør efterfølgende, hvor han giver sit hold en dobbeltstraf. Både det her straffespark, som er indiskutabelt, og så også det røde kort. I den ideelle verden var han ikke gledet, men han skal bare lade dem score det mål, så de er 11 mod 11, lød det her fra Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen. 

– På det tidspunkt tror jeg, at der stadig er 70 minutter tilbage af kampen. Så det er en rigtig skidt situation, det her. 

Også Peter Sørensen pegede på, at AGF-målmanden endte med at tage den helt forkerte beslutning. 

– Hvis man skal nå at reflektere over det, hvilket han formentlig ikke når, så skal han gøre alt andet, end det han gør. Han forsøger at komme indenom angriberen og lægge sig ned og blokere og hvad som helst, lød det fra Peter Sørensen.

– Man må aldrig nogensinde gøre det, han gør. Det er meget sjældent, at det ikke bliver dømt, hvis du hopper op på ryggen af en modspiller på målstregen.

Med søndagens 3-0-sejr i Århus er Brøndby nu oppe på andenpladsen i Superligaen, mens AGF ligger nummer fem. 

Se hele diskussionen af Bailey Peacock-Farrells dyre fejl i afspilleren over artiklen. 





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arsenal skal til Danmark

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF