Søndagens Superliga-brag mellem AGF og Brøndby blev groft sagt afgjort efter 23 minutters spil, da hjemmeholdets målmand lavede to kæmpestore fejl på få sekunder.
Bailey Peacock-Farrell gled først, da han skulle sparke bolden væk, og derefter valgte den nordirske landsholdsmålmand at vælte Mathias Kvistgaarden i græsset med et brydergreb, hvilket prompte blev takseret til rødt kort og et straffespark, som Daniel Wass omsatte til scoring.
I Viaplay-studiet efter kampen var der enighed om, at Bailey Peacock-Farrell håndterede situationen på den værst tænkelige måde.
– Det er jo en katastrofe. Også fordi det er superærgerligt, at han glider. Men det, han gør efterfølgende, hvor han giver sit hold en dobbeltstraf. Både det her straffespark, som er indiskutabelt, og så også det røde kort. I den ideelle verden var han ikke gledet, men han skal bare lade dem score det mål, så de er 11 mod 11, lød det her fra Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen.
– På det tidspunkt tror jeg, at der stadig er 70 minutter tilbage af kampen. Så det er en rigtig skidt situation, det her.
Også Peter Sørensen pegede på, at AGF-målmanden endte med at tage den helt forkerte beslutning.
– Hvis man skal nå at reflektere over det, hvilket han formentlig ikke når, så skal han gøre alt andet, end det han gør. Han forsøger at komme indenom angriberen og lægge sig ned og blokere og hvad som helst, lød det fra Peter Sørensen.
– Man må aldrig nogensinde gøre det, han gør. Det er meget sjældent, at det ikke bliver dømt, hvis du hopper op på ryggen af en modspiller på målstregen.
Med søndagens 3-0-sejr i Århus er Brøndby nu oppe på andenpladsen i Superligaen, mens AGF ligger nummer fem.
Se hele diskussionen af Bailey Peacock-Farrells dyre fejl i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE