– Man må bare tage hatten af for Carsten Vagn

Verdens Lækreste Superliga kigger nærmere på Superligaen. Og især i Brøndby er der en offensivspiller, der imponerer.



Han er i forrygende form for tiden og et af de første navne på holdkortet, og søndag var der Suzuki-show i Brøndby, da den japanske offensivspiller med to scoringer slog FC Midtjylland.

Brøndby IF er nummer et i rækken – tre point foran FC Midtjylland og med seks ned til FC København. Der resterer seks runder af dansk fodbolds bedste række.

I Verdens Lækreste Superliga ser panelet denne gang blandt andet på den brandvarme Yuito Suzuki, og hvad det er, der gør, at han leverer så godt.

– Det er voldsomt. Jeg læste, at der var scouts fra alle de store ude på Brøndby Stadion i går, og jeg tænker ikke, det er Henrik Heggheim, de er kommet for at kigge på. Det kan være, den ender med at blive mangedoblet den pris – fem millioner mener jeg at erindre, at de fik ham for i tidernes morgen, der må man bare tage hatten af for Carsten Vagn. Imponerende indkøb, siger Benjamin Leander, der er fast analytiker i programmet.

Også hans ekspertmakker denne gang, David Boysen, er imponeret over indsatsen fra japaneren.

– Han spiller så god en første halvleg, at han er træt i anden halvleg. Han spiller på øverste hylde, siger David Boysen, der har valgt Suzuki som “Ugens Crush”.

Foruden “Ugens Crush” og “Ugens Breakup” skal de to også swipe spillere. Som altid er det Amanda Bodenhoff, der styrer løjerne.

Se programmet i videoafspilleren øverst til denne artikel.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

En voldsom ulighed

FC Fredericia – OB

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i