– Man ser, at FCK mangler en nier

TV 2-ekspert Mads Junker mener, at sejren over Randers atter viste, at FC København mangler en målfarlig nier, der kan afgøre kampene.



Og pust ud…

Ganske fortjent tog FC København fra Parken med tre point i banken efter en 1-0-sejr over Randers, men det blev tættere end godt var, fordi københavnerne aldrig fik lukket kampen.

Netop derfor mener TV 2-ekspert Mads Junker, at sejren atter viser, at Jacob Neestrups mandskab savner en nier, der kan stikke kniven ind, når det er nødvendigt mod modstanderne.

Det siger Junker i TV 2’s nedtakt efter kampen.

– Den blev lidt mere nervøs, fordi de ikke får lavet det 2-0-mål, og til sidst står de egentlig bare og parerer og sparker boldene væk. Jeg tror, at Neestrup vil være mest tilfreds med de tre point, dernæst præstationen i første halvleg, som var rigtig fin, og al den energi, vilje og trodsreaktion, som han var efter.

– Men det var også en smule forkrampet i anden halvleg, hvor man også får set, at de mangler en nier. De mangler en til at afgøre kampene for dem, for over 90 minutter skaber de chancer nok til at lave mere end et mål, men alligevel står de og skal krydse fingre for, at der ikke falder en tilfældig bold ned, der kan gøre ondt på dem, siger Junker.

Mod Randers fik unge Amin Chiakha chancen fra start, men det var ikke i dag, at han kom på scoringstavlen.

I nedtakten vendte Mads Junker også sine angriberbekymringer overfor cheftræner Jacob Neestrup, som sammenligner Chiakha med tidligere succeshistorier som Orri Oskarsson og Hakon Haraldsson.

– Amin er lidt det samme sted, som Orri og Hakon har været tidligere. Vi er lykkedes med, som foråret skrider frem, at få bragt den unge nier ind med succes, men han mangler lidt i erfaringsbanken i forhold til at spille de her kampe. Han er et stort talent, og han bliver klogere i hver kamp, han spiller i Superligaen, siger Jacob Neestrup.

Kampens eneste mål blev scoret af Magnus Mattsson, og sejren betyder, at FC København nu er et enkelt point bag FC Midtjylland.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Argentina – Algeriet

Blæst bagover af 18-årig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Portugal – DR Congo