– Man ser, at FCK mangler en nier

TV 2-ekspert Mads Junker mener, at sejren over Randers atter viste, at FC København mangler en målfarlig nier, der kan afgøre kampene.



Og pust ud…

Ganske fortjent tog FC København fra Parken med tre point i banken efter en 1-0-sejr over Randers, men det blev tættere end godt var, fordi københavnerne aldrig fik lukket kampen.

Netop derfor mener TV 2-ekspert Mads Junker, at sejren atter viser, at Jacob Neestrups mandskab savner en nier, der kan stikke kniven ind, når det er nødvendigt mod modstanderne.

Det siger Junker i TV 2’s nedtakt efter kampen.

– Den blev lidt mere nervøs, fordi de ikke får lavet det 2-0-mål, og til sidst står de egentlig bare og parerer og sparker boldene væk. Jeg tror, at Neestrup vil være mest tilfreds med de tre point, dernæst præstationen i første halvleg, som var rigtig fin, og al den energi, vilje og trodsreaktion, som han var efter.

– Men det var også en smule forkrampet i anden halvleg, hvor man også får set, at de mangler en nier. De mangler en til at afgøre kampene for dem, for over 90 minutter skaber de chancer nok til at lave mere end et mål, men alligevel står de og skal krydse fingre for, at der ikke falder en tilfældig bold ned, der kan gøre ondt på dem, siger Junker.

Mod Randers fik unge Amin Chiakha chancen fra start, men det var ikke i dag, at han kom på scoringstavlen.

I nedtakten vendte Mads Junker også sine angriberbekymringer overfor cheftræner Jacob Neestrup, som sammenligner Chiakha med tidligere succeshistorier som Orri Oskarsson og Hakon Haraldsson.

– Amin er lidt det samme sted, som Orri og Hakon har været tidligere. Vi er lykkedes med, som foråret skrider frem, at få bragt den unge nier ind med succes, men han mangler lidt i erfaringsbanken i forhold til at spille de her kampe. Han er et stort talent, og han bliver klogere i hver kamp, han spiller i Superligaen, siger Jacob Neestrup.

Kampens eneste mål blev scoret af Magnus Mattsson, og sejren betyder, at FC København nu er et enkelt point bag FC Midtjylland.



Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Raser over Rasmus Højlund-episode

Bach Bak i svime over Uhre

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

– Lange forhandlinger med FC København

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Brentford har gjort det igen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Storklub vil have Filip Jörgensen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre