– Man ser, at FCK mangler en nier

TV 2-ekspert Mads Junker mener, at sejren over Randers atter viste, at FC København mangler en målfarlig nier, der kan afgøre kampene.



Og pust ud…

Ganske fortjent tog FC København fra Parken med tre point i banken efter en 1-0-sejr over Randers, men det blev tættere end godt var, fordi københavnerne aldrig fik lukket kampen.

Netop derfor mener TV 2-ekspert Mads Junker, at sejren atter viser, at Jacob Neestrups mandskab savner en nier, der kan stikke kniven ind, når det er nødvendigt mod modstanderne.

Det siger Junker i TV 2’s nedtakt efter kampen.

– Den blev lidt mere nervøs, fordi de ikke får lavet det 2-0-mål, og til sidst står de egentlig bare og parerer og sparker boldene væk. Jeg tror, at Neestrup vil være mest tilfreds med de tre point, dernæst præstationen i første halvleg, som var rigtig fin, og al den energi, vilje og trodsreaktion, som han var efter.

– Men det var også en smule forkrampet i anden halvleg, hvor man også får set, at de mangler en nier. De mangler en til at afgøre kampene for dem, for over 90 minutter skaber de chancer nok til at lave mere end et mål, men alligevel står de og skal krydse fingre for, at der ikke falder en tilfældig bold ned, der kan gøre ondt på dem, siger Junker.

Mod Randers fik unge Amin Chiakha chancen fra start, men det var ikke i dag, at han kom på scoringstavlen.

I nedtakten vendte Mads Junker også sine angriberbekymringer overfor cheftræner Jacob Neestrup, som sammenligner Chiakha med tidligere succeshistorier som Orri Oskarsson og Hakon Haraldsson.

– Amin er lidt det samme sted, som Orri og Hakon har været tidligere. Vi er lykkedes med, som foråret skrider frem, at få bragt den unge nier ind med succes, men han mangler lidt i erfaringsbanken i forhold til at spille de her kampe. Han er et stort talent, og han bliver klogere i hver kamp, han spiller i Superligaen, siger Jacob Neestrup.

Kampens eneste mål blev scoret af Magnus Mattsson, og sejren betyder, at FC København nu er et enkelt point bag FC Midtjylland.



Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Danskerscoringerne væltede ind

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Trækker overskrifter i Sydkorea

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Dansk bomber i tårevædet afsked

Kæmpe triumf for Frank

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Her er Danmarks VM-gruppe

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er alle VM-grupperne

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Jonas Wind er i København

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6