– Man ser, at FCK mangler en nier

TV 2-ekspert Mads Junker mener, at sejren over Randers atter viste, at FC København mangler en målfarlig nier, der kan afgøre kampene.



Og pust ud…

Ganske fortjent tog FC København fra Parken med tre point i banken efter en 1-0-sejr over Randers, men det blev tættere end godt var, fordi københavnerne aldrig fik lukket kampen.

Netop derfor mener TV 2-ekspert Mads Junker, at sejren atter viser, at Jacob Neestrups mandskab savner en nier, der kan stikke kniven ind, når det er nødvendigt mod modstanderne.

Det siger Junker i TV 2’s nedtakt efter kampen.

– Den blev lidt mere nervøs, fordi de ikke får lavet det 2-0-mål, og til sidst står de egentlig bare og parerer og sparker boldene væk. Jeg tror, at Neestrup vil være mest tilfreds med de tre point, dernæst præstationen i første halvleg, som var rigtig fin, og al den energi, vilje og trodsreaktion, som han var efter.

– Men det var også en smule forkrampet i anden halvleg, hvor man også får set, at de mangler en nier. De mangler en til at afgøre kampene for dem, for over 90 minutter skaber de chancer nok til at lave mere end et mål, men alligevel står de og skal krydse fingre for, at der ikke falder en tilfældig bold ned, der kan gøre ondt på dem, siger Junker.

Mod Randers fik unge Amin Chiakha chancen fra start, men det var ikke i dag, at han kom på scoringstavlen.

I nedtakten vendte Mads Junker også sine angriberbekymringer overfor cheftræner Jacob Neestrup, som sammenligner Chiakha med tidligere succeshistorier som Orri Oskarsson og Hakon Haraldsson.

– Amin er lidt det samme sted, som Orri og Hakon har været tidligere. Vi er lykkedes med, som foråret skrider frem, at få bragt den unge nier ind med succes, men han mangler lidt i erfaringsbanken i forhold til at spille de her kampe. Han er et stort talent, og han bliver klogere i hver kamp, han spiller i Superligaen, siger Jacob Neestrup.

Kampens eneste mål blev scoret af Magnus Mattsson, og sejren betyder, at FC København nu er et enkelt point bag FC Midtjylland.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Brasiliansk VM-mavepuster

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Afslører dansk toptræners millionløn

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere