– Man ser, at FCK mangler en nier

TV 2-ekspert Mads Junker mener, at sejren over Randers atter viste, at FC København mangler en målfarlig nier, der kan afgøre kampene.



Og pust ud…

Ganske fortjent tog FC København fra Parken med tre point i banken efter en 1-0-sejr over Randers, men det blev tættere end godt var, fordi københavnerne aldrig fik lukket kampen.

Netop derfor mener TV 2-ekspert Mads Junker, at sejren atter viser, at Jacob Neestrups mandskab savner en nier, der kan stikke kniven ind, når det er nødvendigt mod modstanderne.

Det siger Junker i TV 2’s nedtakt efter kampen.

– Den blev lidt mere nervøs, fordi de ikke får lavet det 2-0-mål, og til sidst står de egentlig bare og parerer og sparker boldene væk. Jeg tror, at Neestrup vil være mest tilfreds med de tre point, dernæst præstationen i første halvleg, som var rigtig fin, og al den energi, vilje og trodsreaktion, som han var efter.

– Men det var også en smule forkrampet i anden halvleg, hvor man også får set, at de mangler en nier. De mangler en til at afgøre kampene for dem, for over 90 minutter skaber de chancer nok til at lave mere end et mål, men alligevel står de og skal krydse fingre for, at der ikke falder en tilfældig bold ned, der kan gøre ondt på dem, siger Junker.

Mod Randers fik unge Amin Chiakha chancen fra start, men det var ikke i dag, at han kom på scoringstavlen.

I nedtakten vendte Mads Junker også sine angriberbekymringer overfor cheftræner Jacob Neestrup, som sammenligner Chiakha med tidligere succeshistorier som Orri Oskarsson og Hakon Haraldsson.

– Amin er lidt det samme sted, som Orri og Hakon har været tidligere. Vi er lykkedes med, som foråret skrider frem, at få bragt den unge nier ind med succes, men han mangler lidt i erfaringsbanken i forhold til at spille de her kampe. Han er et stort talent, og han bliver klogere i hver kamp, han spiller i Superligaen, siger Jacob Neestrup.

Kampens eneste mål blev scoret af Magnus Mattsson, og sejren betyder, at FC København nu er et enkelt point bag FC Midtjylland.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby henter keeper – her er planen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Meget hård tilskuerstraf til FCK

De lurer på Kjærgaard

Klar transfermelding

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen