– Man ser, at FCK mangler en nier

TV 2-ekspert Mads Junker mener, at sejren over Randers atter viste, at FC København mangler en målfarlig nier, der kan afgøre kampene.



Og pust ud…

Ganske fortjent tog FC København fra Parken med tre point i banken efter en 1-0-sejr over Randers, men det blev tættere end godt var, fordi københavnerne aldrig fik lukket kampen.

Netop derfor mener TV 2-ekspert Mads Junker, at sejren atter viser, at Jacob Neestrups mandskab savner en nier, der kan stikke kniven ind, når det er nødvendigt mod modstanderne.

Det siger Junker i TV 2’s nedtakt efter kampen.

– Den blev lidt mere nervøs, fordi de ikke får lavet det 2-0-mål, og til sidst står de egentlig bare og parerer og sparker boldene væk. Jeg tror, at Neestrup vil være mest tilfreds med de tre point, dernæst præstationen i første halvleg, som var rigtig fin, og al den energi, vilje og trodsreaktion, som han var efter.

– Men det var også en smule forkrampet i anden halvleg, hvor man også får set, at de mangler en nier. De mangler en til at afgøre kampene for dem, for over 90 minutter skaber de chancer nok til at lave mere end et mål, men alligevel står de og skal krydse fingre for, at der ikke falder en tilfældig bold ned, der kan gøre ondt på dem, siger Junker.

Mod Randers fik unge Amin Chiakha chancen fra start, men det var ikke i dag, at han kom på scoringstavlen.

I nedtakten vendte Mads Junker også sine angriberbekymringer overfor cheftræner Jacob Neestrup, som sammenligner Chiakha med tidligere succeshistorier som Orri Oskarsson og Hakon Haraldsson.

– Amin er lidt det samme sted, som Orri og Hakon har været tidligere. Vi er lykkedes med, som foråret skrider frem, at få bragt den unge nier ind med succes, men han mangler lidt i erfaringsbanken i forhold til at spille de her kampe. Han er et stort talent, og han bliver klogere i hver kamp, han spiller i Superligaen, siger Jacob Neestrup.

Kampens eneste mål blev scoret af Magnus Mattsson, og sejren betyder, at FC København nu er et enkelt point bag FC Midtjylland.





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Skandale! I har givet op, DBU


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Afvist af United

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’



Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Hård AGF-afsked

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Horsens i millionhandel


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Afslører vanvittig kontrakt

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente



Transfernyt: OB henter tysk angriber

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

De viser Brøndby og FCM i Europa

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’



Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’