Og pust ud…
Ganske fortjent tog FC København fra Parken med tre point i banken efter en 1-0-sejr over Randers, men det blev tættere end godt var, fordi københavnerne aldrig fik lukket kampen.
Netop derfor mener TV 2-ekspert Mads Junker, at sejren atter viser, at Jacob Neestrups mandskab savner en nier, der kan stikke kniven ind, når det er nødvendigt mod modstanderne.
Det siger Junker i TV 2’s nedtakt efter kampen.
– Den blev lidt mere nervøs, fordi de ikke får lavet det 2-0-mål, og til sidst står de egentlig bare og parerer og sparker boldene væk. Jeg tror, at Neestrup vil være mest tilfreds med de tre point, dernæst præstationen i første halvleg, som var rigtig fin, og al den energi, vilje og trodsreaktion, som han var efter.
– Men det var også en smule forkrampet i anden halvleg, hvor man også får set, at de mangler en nier. De mangler en til at afgøre kampene for dem, for over 90 minutter skaber de chancer nok til at lave mere end et mål, men alligevel står de og skal krydse fingre for, at der ikke falder en tilfældig bold ned, der kan gøre ondt på dem, siger Junker.
Mod Randers fik unge Amin Chiakha chancen fra start, men det var ikke i dag, at han kom på scoringstavlen.
I nedtakten vendte Mads Junker også sine angriberbekymringer overfor cheftræner Jacob Neestrup, som sammenligner Chiakha med tidligere succeshistorier som Orri Oskarsson og Hakon Haraldsson.
– Amin er lidt det samme sted, som Orri og Hakon har været tidligere. Vi er lykkedes med, som foråret skrider frem, at få bragt den unge nier ind med succes, men han mangler lidt i erfaringsbanken i forhold til at spille de her kampe. Han er et stort talent, og han bliver klogere i hver kamp, han spiller i Superligaen, siger Jacob Neestrup.
Kampens eneste mål blev scoret af Magnus Mattsson, og sejren betyder, at FC København nu er et enkelt point bag FC Midtjylland.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
Her kan du se AGF mod Sabah FK
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE