Efter fire forgæves forsøg under manager Pep Guardiola har Manchester City lørdag endelig muligheden for at opfylde klubbens langvarige drøm om at vinde Champions League i spanierens femte sæson ved roret.
Og det skyldes i høj grad, at spillerne har lært af deres fejl i turneringen i de foregående sæsoner.
Det siger klubbens belgiske stjernespiller Kevin De Bruyne forud for finalen mod Chelsea.
– Vi har lavet færre fejl (i år, red.). Identiteten på holdet er den samme, men i de svære øjeblikke har vi ikke lavet lige så mange fejl som tidligere.
– De seneste sæsoner har vi i de afgørende kampe lavet en fejl for meget, hvilket lod de andre hold komme foran, hvorefter vi ikke kunne komme tilbage igen.
– I kampene i år har vi ikke lukket den slags mål ind, som vi har gjort i tidligere sæsoner. Det er forskellen, siger De Bruyne på et pressemøde.
Manchester City har siden 2016, hvor manager Pep Guardiola kom til, vundet tre engelske mesterskaber og flere pokaltitler.
Før denne sæson var det dog aldrig lykkedes spanieren at føre holdet forbi kvartfinalen i Champions League. Men selv om klubben nu kun er en kamp fra at nå sit helt store mål, så tager Guardiola selv finaledeltagelsen i Porto med ophøjet ro.
– At være her gør mig til den lykkeligste mand i verden. Det er et privilegie og en ære. Vi vil prøve at gøre vores bedste for at gøre god reklame for fodbolden, og den bedste måde at gøre det på er ved at spille en god kamp, siger Guardiola.
Champions League-finalen mellem Manchester City og Chelsea spilles lørdag aften på Estadio do Dragao i den portugisiske by Porto.
/ritzau/AFP
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Her er Tysklands vej til VM-finalen
