Manchester City jagter: Her er forskellen

Manchester City lukker færre dumme mål ind end tidligere, siger Kevin De Bruyne før Champions League-finale.



Efter fire forgæves forsøg under manager Pep Guardiola har Manchester City lørdag endelig muligheden for at opfylde klubbens langvarige drøm om at vinde Champions League i spanierens femte sæson ved roret.

Og det skyldes i høj grad, at spillerne har lært af deres fejl i turneringen i de foregående sæsoner.

Det siger klubbens belgiske stjernespiller Kevin De Bruyne forud for finalen mod Chelsea.

– Vi har lavet færre fejl (i år, red.). Identiteten på holdet er den samme, men i de svære øjeblikke har vi ikke lavet lige så mange fejl som tidligere.

– De seneste sæsoner har vi i de afgørende kampe lavet en fejl for meget, hvilket lod de andre hold komme foran, hvorefter vi ikke kunne komme tilbage igen.

– I kampene i år har vi ikke lukket den slags mål ind, som vi har gjort i tidligere sæsoner. Det er forskellen, siger De Bruyne på et pressemøde.

Manchester City har siden 2016, hvor manager Pep Guardiola kom til, vundet tre engelske mesterskaber og flere pokaltitler.

Før denne sæson var det dog aldrig lykkedes spanieren at føre holdet forbi kvartfinalen i Champions League. Men selv om klubben nu kun er en kamp fra at nå sit helt store mål, så tager Guardiola selv finaledeltagelsen i Porto med ophøjet ro.

– At være her gør mig til den lykkeligste mand i verden. Det er et privilegie og en ære. Vi vil prøve at gøre vores bedste for at gøre god reklame for fodbolden, og den bedste måde at gøre det på er ved at spille en god kamp, siger Guardiola.

Champions League-finalen mellem Manchester City og Chelsea spilles lørdag aften på Estadio do Dragao i den portugisiske by Porto.

/ritzau/AFP







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Liverpool – Brentford

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’