City i stærkt comeback: Meget tæt på guld nu

Manchester City kan selv afgøre det engelske mesterskab, efter at holdet vendte 0-2 til 2-2 hos West Ham.



Manchester City var søndag på randen af nederlag, men vendte 0-2 til 2-2 på udebane mod West Ham.

Jarrod Bowen scorede to gange for hjemmeholdet i første halvleg, men Jack Grealish og et selvmål sørgede for 2-2 i en City-domineret anden halvleg, hvor Riyad Mahrez misbrugte et straffespark.

Dermed bevarer Pep Guardiolas tropper en gunstig position i duellen med Liverpool om det engelske mesterskab.

City har nu 90 point for 37 kampe på førstepladsen, mens Liverpool har 86 point for 36 kampe på andenpladsen.

Manchester City kan sikre sig mesterskabet med en sejr på hjemmebane mod Aston Villa i sidste runde næste søndag.

Liverpool gæster tirsdag Southampton og har Wolverhampton på hjemmebane i sidste runde.

West Ham stod solidt defensivt og straffede Manchester City to gange i første halvleg. Og begge gange var opskriften den samme.

Både efter 25 og 45 minutter blev en bold spillet direkte frem på Jarrod Bowen, der trak ind i banen fra sin højre kant og vandt duellen med City-keeper Ederson.

City havde svært ved at kreere store chancer, men kort inde i anden halvleg kom reduceringen. West Ham forsømte trods to muligheder at cleare et hjørnespark, og så flugtede Jack Grealish en løs bold i nettet.

Uden at sprudle pressede City på, og efter 70 minutter blev det 2-2 med stor hjælp. Et frisparksindlæg blev sendt i feltet og upresset headede den tjekkiske højreback Vladimír Coufal bolden ind bag egen keeper.

Udeholdet pressede videre og fik i slutfasen også chancen for at sikre sig sejren på et straffespark, men Riyad Mahrez så sit forsøg reddet af West Ham-keeper Lukasz Fabianski.

Efter 149 ligakampe i træk var Kasper Schmeichel for første gang siden 2018 ikke mellem stængerne for Leicester i Premier League.

Fra bænken så den 35-årige danske landsholdskeeper reserven Danny Ward være med til at hjemføre en 5-1-sejr på udebane mod allerede nedrykkede Watford.

Leeds forhindrede med en scoring i overtiden sit fjerde nederlag. Det gav 1-1 mod Brighton på hjemmebane.

Leeds har dermed 35 point for 37 kampe lige over stregen. Burnley har 34 point lige under stregen, men har til gengæld kun spillet 36 kampe. Everton er med 36 point for 35 kampe også stadig involveret i kampen for at undgå den sidste nedrykningsplads.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Siger op: Superliga-ekspert stopper



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

FC København bekræfter transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Han er den nye Superliga-juvel!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah