Manchester City var søndag på randen af nederlag, men vendte 0-2 til 2-2 på udebane mod West Ham.
Jarrod Bowen scorede to gange for hjemmeholdet i første halvleg, men Jack Grealish og et selvmål sørgede for 2-2 i en City-domineret anden halvleg, hvor Riyad Mahrez misbrugte et straffespark.
Dermed bevarer Pep Guardiolas tropper en gunstig position i duellen med Liverpool om det engelske mesterskab.
City har nu 90 point for 37 kampe på førstepladsen, mens Liverpool har 86 point for 36 kampe på andenpladsen.
Manchester City kan sikre sig mesterskabet med en sejr på hjemmebane mod Aston Villa i sidste runde næste søndag.
Liverpool gæster tirsdag Southampton og har Wolverhampton på hjemmebane i sidste runde.
West Ham stod solidt defensivt og straffede Manchester City to gange i første halvleg. Og begge gange var opskriften den samme.
Både efter 25 og 45 minutter blev en bold spillet direkte frem på Jarrod Bowen, der trak ind i banen fra sin højre kant og vandt duellen med City-keeper Ederson.
City havde svært ved at kreere store chancer, men kort inde i anden halvleg kom reduceringen. West Ham forsømte trods to muligheder at cleare et hjørnespark, og så flugtede Jack Grealish en løs bold i nettet.
Uden at sprudle pressede City på, og efter 70 minutter blev det 2-2 med stor hjælp. Et frisparksindlæg blev sendt i feltet og upresset headede den tjekkiske højreback Vladimír Coufal bolden ind bag egen keeper.
Udeholdet pressede videre og fik i slutfasen også chancen for at sikre sig sejren på et straffespark, men Riyad Mahrez så sit forsøg reddet af West Ham-keeper Lukasz Fabianski.
Efter 149 ligakampe i træk var Kasper Schmeichel for første gang siden 2018 ikke mellem stængerne for Leicester i Premier League.
Fra bænken så den 35-årige danske landsholdskeeper reserven Danny Ward være med til at hjemføre en 5-1-sejr på udebane mod allerede nedrykkede Watford.
Leeds forhindrede med en scoring i overtiden sit fjerde nederlag. Det gav 1-1 mod Brighton på hjemmebane.
Leeds har dermed 35 point for 37 kampe lige over stregen. Burnley har 34 point lige under stregen, men har til gengæld kun spillet 36 kampe. Everton er med 36 point for 35 kampe også stadig involveret i kampen for at undgå den sidste nedrykningsplads.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
OPTAKT
Brighton – Manchester United
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
LIGE NU
Felix Beijmo er færdig i AGF
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
