Manchester City trækker fra Liverpool

Liverpool kunne søndag se Manchester City stikke af i toppen af Premier League med tre kampe tilbage.



Det engelske mesterskab er kommet tættere på at havne i Manchester City i løbet af denne weekend.

Manchester City udnyttede i hvert fald et af Liverpools sjældne pointtab til at øge forspringet i toppen af Premier League.

Søndag aften vandt City 5-0 hjemme over Newcastle, dagen efter at Liverpool havde spillet uafgjort 1-1 hjemme mod Tottenham.

Med sejren er City oppe på 86 point med tre spillerunder tilbage. Det er tre point mere end Liverpool på andenpladsen.

I midtugen røg City ud af Champions League efter samlet nederlag til Real Madrid i semifinalen, så søndag var en mulighed for oprejsning i den hjemlige liga.

City kom foran 1-0 på et drømmemål efter 19 minutter. Midtbanespilleren Ilkay Gündogan vippede en bold ind i bagest i feltet, hvor backen João Cancelo kom løbende.

I stedet for at heade direkte på mål sendte Cancelo bolden på tværs, og her dukkede angriberen Raheem Sterling op og pandede den i mål. Flot timing og præcision.

Efter 38 minutter øgede City-stopperen Aymeric Laporte til 2-0, efter at Newcastle-keeperen Martin Dúbravka ikke kunne holde et skudforsøg fra Gündogan.

Det var skidt målmandsspil fra den tidligere Esbjerg-keeper, og kampen havde reelt fundet sin afgørelse.

Efter en time øgede Citys midtbanespiller Rodri til 3-0 på et hovedstød, inden indskiftede Phil Foden og Sterling med et mål hver i tillægstiden gjorde det til slutresultatet 5-0.

De mange mål så ud til at glæde City-manager Pep Guardiola på sidelinjen. Det kan nemlig blive afgørende ved pointlighed.

Hvis målforskellen bliver afgørende, så fører City nu på den konto med fire mål.

/ritzau/





Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

FC Fredericia – OB

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Oddset styrtdykker

Tottenham henter forløsende sejr



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp