Manchester United kiksede i sæsonåbneren mod Crystal Palace

United blev ramt af et par ubarmhjertige VAR-situationer, men leverede heller ikke varen i sæsondebut.



Det endte i stor skuffelse, da Manchester United lørdag spillede sin første kamp i den nye Premier League-sæson.

Hjemme på et tomt Old Trafford tabte klubben således med 1-3 til Crystal Palace, efter en kamp hvor United slet ikke kunne finde sit spil, og hvor marginalerne heller ikke viste sig at være med hjemmeholdet.

Manchester Uniteds sæsonstart var blevet udskudt en smule på grund af holdets Europa League-kampe i august. Derfor var lørdagens opgør det første i Premier League-sæsonen for United.

Sidste sæsons nummer tre så også rusten ud i kampens indledning.

Det udnyttede Crystal Palace til at bringe sig foran efter mindre end ti minutter. Jeffrey Schlupp sendte en tværbold helt over til Andros Townsend, der nemt kunne sende bolden i mål.

Som kampen skred frem, gik Crystal Palace længere og længere tilbage på banen for at forsvare den tidlige føring.

Cirka midt i anden halvleg fik Jordan Ayew så en mulighed for bringe gæsterne foran med 2-0. Afslutningen blev dog blokeret.

Et kort øjeblik senere blev situationen bragt op af VAR-systemet. Efter gennemsyn vurderede dommer Martin Atkinson, at bolden var blevet blokeret af Victor Lindelöfs hånd, og han dømte straffe.

Ayew tog sig selv af det, men han formåede ikke at omsætte det til mål. Afslutningen blev reddet af David de Gea, der hoppede til højre for sig selv.

Igen kom VAR-systemet dog i spil. Den spanske målmand havde lige nøjagtig bevæget sig for langt foran målstregen, og selv om det kun drejede sig om centimeter, så dømte Atkinson omspark.

Det sparkede Wilfried Zaha, og den tidligere United-spiller svigtede ikke.

Scoringen så ud til at lukke kampen, men få minutter senere dukkede Uniteds nyindkøb Donny van de Beek op i Palace-feltet. Hollænderen, der blev skiftet ind og fik debut i anden halvleg, gjorde det til 1-2.

United formåede dog ikke at lave et comeback, og i stedet gjorde Zaha det til 3-1 med et fremragende mål i det 85. minut.

Dermed endte det med en skuffende sæsonstart for United og sæsonens anden sejr ud af to mulige for Crystal Palace.

Tidligere på lørdagen havde der været godt gang i målscoringen på et par af de andre Premier League-stadioner.

Oprykkerne fra Leeds sikrede sig sæsonens første tre point med en 4-3-sejr over Fulham. Leeds var foran 4-1, men to hurtige Fulham-mål i midten af anden halvleg skabte lidt spænding i opgøret.

Everton fortsatte mod West Bromwich sin gode sæsonstart med en 5-2-sejr, hvor nyindkøbet James Rodríguez blandt andre kom på tavlen. Angriberen Dominic Calvert-Lewin bidrog med et hattrick.

/ritzau/





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

FC Fredericia – AGF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

OB – FC Midtjylland



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

For første gang siden 1999!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Salah strålede for Liverpool

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Jeg skammer mig’

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Jagter Christian Nørgaard

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Præsenterer Thomas Franks afløser

Danmark indleder med et brag mod Norge

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

– Enten FCK eller også stopper han?

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Stort Brøndby-boost

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Neestrup må undvære profil igen