Manchester United kiksede i sæsonåbneren mod Crystal Palace

United blev ramt af et par ubarmhjertige VAR-situationer, men leverede heller ikke varen i sæsondebut.



Det endte i stor skuffelse, da Manchester United lørdag spillede sin første kamp i den nye Premier League-sæson.

Hjemme på et tomt Old Trafford tabte klubben således med 1-3 til Crystal Palace, efter en kamp hvor United slet ikke kunne finde sit spil, og hvor marginalerne heller ikke viste sig at være med hjemmeholdet.

Manchester Uniteds sæsonstart var blevet udskudt en smule på grund af holdets Europa League-kampe i august. Derfor var lørdagens opgør det første i Premier League-sæsonen for United.

Sidste sæsons nummer tre så også rusten ud i kampens indledning.

Det udnyttede Crystal Palace til at bringe sig foran efter mindre end ti minutter. Jeffrey Schlupp sendte en tværbold helt over til Andros Townsend, der nemt kunne sende bolden i mål.

Som kampen skred frem, gik Crystal Palace længere og længere tilbage på banen for at forsvare den tidlige føring.

Cirka midt i anden halvleg fik Jordan Ayew så en mulighed for bringe gæsterne foran med 2-0. Afslutningen blev dog blokeret.

Et kort øjeblik senere blev situationen bragt op af VAR-systemet. Efter gennemsyn vurderede dommer Martin Atkinson, at bolden var blevet blokeret af Victor Lindelöfs hånd, og han dømte straffe.

Ayew tog sig selv af det, men han formåede ikke at omsætte det til mål. Afslutningen blev reddet af David de Gea, der hoppede til højre for sig selv.

Igen kom VAR-systemet dog i spil. Den spanske målmand havde lige nøjagtig bevæget sig for langt foran målstregen, og selv om det kun drejede sig om centimeter, så dømte Atkinson omspark.

Det sparkede Wilfried Zaha, og den tidligere United-spiller svigtede ikke.

Scoringen så ud til at lukke kampen, men få minutter senere dukkede Uniteds nyindkøb Donny van de Beek op i Palace-feltet. Hollænderen, der blev skiftet ind og fik debut i anden halvleg, gjorde det til 1-2.

United formåede dog ikke at lave et comeback, og i stedet gjorde Zaha det til 3-1 med et fremragende mål i det 85. minut.

Dermed endte det med en skuffende sæsonstart for United og sæsonens anden sejr ud af to mulige for Crystal Palace.

Tidligere på lørdagen havde der været godt gang i målscoringen på et par af de andre Premier League-stadioner.

Oprykkerne fra Leeds sikrede sig sæsonens første tre point med en 4-3-sejr over Fulham. Leeds var foran 4-1, men to hurtige Fulham-mål i midten af anden halvleg skabte lidt spænding i opgøret.

Everton fortsatte mod West Bromwich sin gode sæsonstart med en 5-2-sejr, hvor nyindkøbet James Rodríguez blandt andre kom på tavlen. Angriberen Dominic Calvert-Lewin bidrog med et hattrick.

/ritzau/





– Det har man nok aldrig set før

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Jonas Wind er i København

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

På rov i FC København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Frank reddet i døende sekunder

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’