Det endte i stor skuffelse, da Manchester United lørdag spillede sin første kamp i den nye Premier League-sæson.
Hjemme på et tomt Old Trafford tabte klubben således med 1-3 til Crystal Palace, efter en kamp hvor United slet ikke kunne finde sit spil, og hvor marginalerne heller ikke viste sig at være med hjemmeholdet.
Manchester Uniteds sæsonstart var blevet udskudt en smule på grund af holdets Europa League-kampe i august. Derfor var lørdagens opgør det første i Premier League-sæsonen for United.
Sidste sæsons nummer tre så også rusten ud i kampens indledning.
Det udnyttede Crystal Palace til at bringe sig foran efter mindre end ti minutter. Jeffrey Schlupp sendte en tværbold helt over til Andros Townsend, der nemt kunne sende bolden i mål.
Som kampen skred frem, gik Crystal Palace længere og længere tilbage på banen for at forsvare den tidlige føring.
Cirka midt i anden halvleg fik Jordan Ayew så en mulighed for bringe gæsterne foran med 2-0. Afslutningen blev dog blokeret.
Et kort øjeblik senere blev situationen bragt op af VAR-systemet. Efter gennemsyn vurderede dommer Martin Atkinson, at bolden var blevet blokeret af Victor Lindelöfs hånd, og han dømte straffe.
Ayew tog sig selv af det, men han formåede ikke at omsætte det til mål. Afslutningen blev reddet af David de Gea, der hoppede til højre for sig selv.
Igen kom VAR-systemet dog i spil. Den spanske målmand havde lige nøjagtig bevæget sig for langt foran målstregen, og selv om det kun drejede sig om centimeter, så dømte Atkinson omspark.
Det sparkede Wilfried Zaha, og den tidligere United-spiller svigtede ikke.
Scoringen så ud til at lukke kampen, men få minutter senere dukkede Uniteds nyindkøb Donny van de Beek op i Palace-feltet. Hollænderen, der blev skiftet ind og fik debut i anden halvleg, gjorde det til 1-2.
United formåede dog ikke at lave et comeback, og i stedet gjorde Zaha det til 3-1 med et fremragende mål i det 85. minut.
Dermed endte det med en skuffende sæsonstart for United og sæsonens anden sejr ud af to mulige for Crystal Palace.
Tidligere på lørdagen havde der været godt gang i målscoringen på et par af de andre Premier League-stadioner.
Oprykkerne fra Leeds sikrede sig sæsonens første tre point med en 4-3-sejr over Fulham. Leeds var foran 4-1, men to hurtige Fulham-mål i midten af anden halvleg skabte lidt spænding i opgøret.
Everton fortsatte mod West Bromwich sin gode sæsonstart med en 5-2-sejr, hvor nyindkøbet James Rodríguez blandt andre kom på tavlen. Angriberen Dominic Calvert-Lewin bidrog med et hattrick.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
FCM ansætter ny topboss
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Mexico kommer med markant melding om VM
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Bayern tromler sig videre
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
Nu svarer David Nielsen
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
‘Tottenham er i overhængende fare’
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
