Manchester United skuffer og smider igen point

United spillede uafgjort for fjerde gang i de seneste fem kampe, da det blev 0-0 mod Crystal Palace.



Manchester United slingrer videre i jagten på en topplacering i Premier League.

Onsdag aften måtte Ole Gunnar Solskjærs mænd nøjes med 0-0 på udebane mod Crystal Palace i en halvtrist forestilling, hvor man savnede fantasi hos begge hold.

United har nu spillet fire af de seneste fem kampe uafgjort og har forsømt muligheden for at skabe afstand til forfølgerne i kampen om Champions League-billetter.

Fraset en god periode i første halvdel af første halvleg havde holdet det også svært på Selhurst Park.

Crystal Palace-manager Roy Hodgson havde som vanligt organiseret sit hold stramt, og Uniteds kreative spillere havde næsten ingen plads at udfolde sig på.

Man skulle helt hen til kampens slutfase, før gæsterne blev rigtigt nærgående.

Først fik en fri Daniel James ikke ramt bolden ordentligt med sit hoved. Og otte minutter før tid sendte Mason Greenwood et kanonskud lige over det ene målhjørne.

Men målet kom aldrig, og til sidst var det ved at gå helt galt for favoritterne. I sidste minut blev Crystal Palaces Patrick van Aanholt spillet helt fri. Men Dean Henderson i United-målet kom godt ud og fik blokeret.

Efter nok en uafgjort kan United kun glæde sig over, at slingrekursen endnu ikke har betydet alverden i tabellen.

Holdet ligger stadig på andenpladsen, og rivalerne bagved har lige så svært ved at skrue en stribe stabile resultater sammen. Tidligere onsdag fik den øjeblikkelige nummer tre, Leicester, således kun 1-1 ude mod Burnley.

Den store vinder af 27. spillerunde ser igen ud til at blive Manchester City, der tirsdag slog Wolverhampton og har et forspring på 14 point til Manchester United.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Horsens kommer tættere på oprykning

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Chok i Wolfsburg

Martin Jørgensen lander nyt job

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham jagter choktransfer

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter