Manchester United skuffer og smider igen point

United spillede uafgjort for fjerde gang i de seneste fem kampe, da det blev 0-0 mod Crystal Palace.



Manchester United slingrer videre i jagten på en topplacering i Premier League.

Onsdag aften måtte Ole Gunnar Solskjærs mænd nøjes med 0-0 på udebane mod Crystal Palace i en halvtrist forestilling, hvor man savnede fantasi hos begge hold.

United har nu spillet fire af de seneste fem kampe uafgjort og har forsømt muligheden for at skabe afstand til forfølgerne i kampen om Champions League-billetter.

Fraset en god periode i første halvdel af første halvleg havde holdet det også svært på Selhurst Park.

Crystal Palace-manager Roy Hodgson havde som vanligt organiseret sit hold stramt, og Uniteds kreative spillere havde næsten ingen plads at udfolde sig på.

Man skulle helt hen til kampens slutfase, før gæsterne blev rigtigt nærgående.

Først fik en fri Daniel James ikke ramt bolden ordentligt med sit hoved. Og otte minutter før tid sendte Mason Greenwood et kanonskud lige over det ene målhjørne.

Men målet kom aldrig, og til sidst var det ved at gå helt galt for favoritterne. I sidste minut blev Crystal Palaces Patrick van Aanholt spillet helt fri. Men Dean Henderson i United-målet kom godt ud og fik blokeret.

Efter nok en uafgjort kan United kun glæde sig over, at slingrekursen endnu ikke har betydet alverden i tabellen.

Holdet ligger stadig på andenpladsen, og rivalerne bagved har lige så svært ved at skrue en stribe stabile resultater sammen. Tidligere onsdag fik den øjeblikkelige nummer tre, Leicester, således kun 1-1 ude mod Burnley.

Den store vinder af 27. spillerunde ser igen ud til at blive Manchester City, der tirsdag slog Wolverhampton og har et forspring på 14 point til Manchester United.

/ritzau/





Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Conte stopper i Napoli



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bekymring om Lionel Messi før VM

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner