Manchester United skuffer og smider igen point

United spillede uafgjort for fjerde gang i de seneste fem kampe, da det blev 0-0 mod Crystal Palace.



Manchester United slingrer videre i jagten på en topplacering i Premier League.

Onsdag aften måtte Ole Gunnar Solskjærs mænd nøjes med 0-0 på udebane mod Crystal Palace i en halvtrist forestilling, hvor man savnede fantasi hos begge hold.

United har nu spillet fire af de seneste fem kampe uafgjort og har forsømt muligheden for at skabe afstand til forfølgerne i kampen om Champions League-billetter.

Fraset en god periode i første halvdel af første halvleg havde holdet det også svært på Selhurst Park.

Crystal Palace-manager Roy Hodgson havde som vanligt organiseret sit hold stramt, og Uniteds kreative spillere havde næsten ingen plads at udfolde sig på.

Man skulle helt hen til kampens slutfase, før gæsterne blev rigtigt nærgående.

Først fik en fri Daniel James ikke ramt bolden ordentligt med sit hoved. Og otte minutter før tid sendte Mason Greenwood et kanonskud lige over det ene målhjørne.

Men målet kom aldrig, og til sidst var det ved at gå helt galt for favoritterne. I sidste minut blev Crystal Palaces Patrick van Aanholt spillet helt fri. Men Dean Henderson i United-målet kom godt ud og fik blokeret.

Efter nok en uafgjort kan United kun glæde sig over, at slingrekursen endnu ikke har betydet alverden i tabellen.

Holdet ligger stadig på andenpladsen, og rivalerne bagved har lige så svært ved at skrue en stribe stabile resultater sammen. Tidligere onsdag fik den øjeblikkelige nummer tre, Leicester, således kun 1-1 ude mod Burnley.

Den store vinder af 27. spillerunde ser igen ud til at blive Manchester City, der tirsdag slog Wolverhampton og har et forspring på 14 point til Manchester United.

/ritzau/





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Stor ændring i AGF?

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

FC Midtjylland – AC Horsens



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Klar besked om AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Silkeborg IF – FC København

‘En trøstepræmie af en turnering’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen