Manchester United skuffer og smider igen point

United spillede uafgjort for fjerde gang i de seneste fem kampe, da det blev 0-0 mod Crystal Palace.



Manchester United slingrer videre i jagten på en topplacering i Premier League.

Onsdag aften måtte Ole Gunnar Solskjærs mænd nøjes med 0-0 på udebane mod Crystal Palace i en halvtrist forestilling, hvor man savnede fantasi hos begge hold.

United har nu spillet fire af de seneste fem kampe uafgjort og har forsømt muligheden for at skabe afstand til forfølgerne i kampen om Champions League-billetter.

Fraset en god periode i første halvdel af første halvleg havde holdet det også svært på Selhurst Park.

Crystal Palace-manager Roy Hodgson havde som vanligt organiseret sit hold stramt, og Uniteds kreative spillere havde næsten ingen plads at udfolde sig på.

Man skulle helt hen til kampens slutfase, før gæsterne blev rigtigt nærgående.

Først fik en fri Daniel James ikke ramt bolden ordentligt med sit hoved. Og otte minutter før tid sendte Mason Greenwood et kanonskud lige over det ene målhjørne.

Men målet kom aldrig, og til sidst var det ved at gå helt galt for favoritterne. I sidste minut blev Crystal Palaces Patrick van Aanholt spillet helt fri. Men Dean Henderson i United-målet kom godt ud og fik blokeret.

Efter nok en uafgjort kan United kun glæde sig over, at slingrekursen endnu ikke har betydet alverden i tabellen.

Holdet ligger stadig på andenpladsen, og rivalerne bagved har lige så svært ved at skrue en stribe stabile resultater sammen. Tidligere onsdag fik den øjeblikkelige nummer tre, Leicester, således kun 1-1 ude mod Burnley.

Den store vinder af 27. spillerunde ser igen ud til at blive Manchester City, der tirsdag slog Wolverhampton og har et forspring på 14 point til Manchester United.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Premier League-klub går all-in

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Bayern – PSG