Politikeren Helge Sander stod for en revolution af dansk fodbold, da han som Herning Fremad-leder i 1978 var foregangsmanden i indførelsen af professionel fodbold i Danmark. Nu opfordrer samme Helge Sander til en ny revolution af Superligaen.
I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander således til, at man indfører slutspil i Superligaen i forbindelse med den kommende strukturænding i Danmarksturneringen.
– Hvis det handler om kvaliteten, interessen og de kommercielle muligheder, har der efter min opfattelse været alt for meget fokus på antallet af hold i Superligaen. I første omgang bør man forholde sig til spørgsmålet om slutspil eller ej. Og her er mit svar klart ja!, skriver Helge Sander i Jyllands-Posten.
– Jeg er ikke i tvivl om, at der er mange med et velmenende fodboldhjerte, som vil argumentere med, at det ikke er dansk, og at det ikke repræsenterer hele sæsonen. Sådan gør man ikke i de store fodboldnationer. Nej, men Danmark er heller ikke Spanien, Italien, Tyskland eller England. Da vi indførte professionel fodbold i 1978, var vi et af de sidste lande i Europa, der tog dette helt nødvendige skridt. Nu kunne vi måske blive et af de lande, der viser vejen til en endnu mere spændende fodboldsæson, fortsætter han.
Helge Sander oplister i den lange kronik en række argumenter for indførelsen af slutspil, som han mener vil skabe større dynamik og spænding i dansk fodbold. Han drager blandt andet paralleler til sydamerikansk fodbold samt til dansk ishockey og håndbold, hvor man har arbejdet med forskellige slutspilsmodeller.
Han mener, at en slutspilsmodel i Superligaen bør tage udgangspunkt i den danske håndboldliga og bevare 12 hold i den øverste række. De 12 hold skal ifølge Sander spille 22 kampe i et grundspil, hvorefter de otte bedste skal spille et slutspil om medaljer og europæiske pladser, mens de fire nederste skal spille mod de fire bedste fra 1. division.
– Jeg mener, at tiden er inde til nytænkning. I det mindste er det glædeligt, at Divisionsforeningen har sikret en vigtig debat og vurdering af en optimal oplevelse af vor nationalsport. Prøv at se, hvordan de europæiske fodboldturneringer – Champions League og Europa League – afvikles med stor succes, fastslår Helge Sander.
Helge Sander sidder i dag i folketinget for Venstre. Han er tidligere minister for teknologi, videnskab og udvikling, og har altså også en fortid som sekretariatschef i Divisionsforeningen samt direktør i Herning Fremad.
En ny struktur for Superligaen ventes vedtaget i juni.
Hele Helge Sanders kronik om turneringsstrukturen i dansk fodbold kan læses på Jyllands-Postens website.
Vild stime – men afviser guldsnak
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
I svime over Oscar Schwartau
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Drømmer om VM 2026 med Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
Her vil Asien kopiere Europa
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Marokko er blevet fodboldens mekka
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Det kommer til at trække ud
AVIS
Intet aftryk!
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
