Politikeren Helge Sander stod for en revolution af dansk fodbold, da han som Herning Fremad-leder i 1978 var foregangsmanden i indførelsen af professionel fodbold i Danmark. Nu opfordrer samme Helge Sander til en ny revolution af Superligaen.
I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander således til, at man indfører slutspil i Superligaen i forbindelse med den kommende strukturænding i Danmarksturneringen.
– Hvis det handler om kvaliteten, interessen og de kommercielle muligheder, har der efter min opfattelse været alt for meget fokus på antallet af hold i Superligaen. I første omgang bør man forholde sig til spørgsmålet om slutspil eller ej. Og her er mit svar klart ja!, skriver Helge Sander i Jyllands-Posten.
– Jeg er ikke i tvivl om, at der er mange med et velmenende fodboldhjerte, som vil argumentere med, at det ikke er dansk, og at det ikke repræsenterer hele sæsonen. Sådan gør man ikke i de store fodboldnationer. Nej, men Danmark er heller ikke Spanien, Italien, Tyskland eller England. Da vi indførte professionel fodbold i 1978, var vi et af de sidste lande i Europa, der tog dette helt nødvendige skridt. Nu kunne vi måske blive et af de lande, der viser vejen til en endnu mere spændende fodboldsæson, fortsætter han.
Helge Sander oplister i den lange kronik en række argumenter for indførelsen af slutspil, som han mener vil skabe større dynamik og spænding i dansk fodbold. Han drager blandt andet paralleler til sydamerikansk fodbold samt til dansk ishockey og håndbold, hvor man har arbejdet med forskellige slutspilsmodeller.
Han mener, at en slutspilsmodel i Superligaen bør tage udgangspunkt i den danske håndboldliga og bevare 12 hold i den øverste række. De 12 hold skal ifølge Sander spille 22 kampe i et grundspil, hvorefter de otte bedste skal spille et slutspil om medaljer og europæiske pladser, mens de fire nederste skal spille mod de fire bedste fra 1. division.
– Jeg mener, at tiden er inde til nytænkning. I det mindste er det glædeligt, at Divisionsforeningen har sikret en vigtig debat og vurdering af en optimal oplevelse af vor nationalsport. Prøv at se, hvordan de europæiske fodboldturneringer – Champions League og Europa League – afvikles med stor succes, fastslår Helge Sander.
Helge Sander sidder i dag i folketinget for Venstre. Han er tidligere minister for teknologi, videnskab og udvikling, og har altså også en fortid som sekretariatschef i Divisionsforeningen samt direktør i Herning Fremad.
En ny struktur for Superligaen ventes vedtaget i juni.
Hele Helge Sanders kronik om turneringsstrukturen i dansk fodbold kan læses på Jyllands-Postens website.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
United overvejer disse fem managers
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
OPTAKT
OB – FC København
AaB-krisen fortsætter
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Farzam: En gave for FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
