Manden bag dansk prof-fodbold: Indfør slutspil i Superligaen

I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander til at indføre slutspil i Superligaen.



Politikeren Helge Sander stod for en revolution af dansk fodbold, da han som Herning Fremad-leder i 1978 var foregangsmanden i indførelsen af professionel fodbold i Danmark. Nu opfordrer samme Helge Sander til en ny revolution af Superligaen. 

I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander således til, at man indfører slutspil i Superligaen i forbindelse med den kommende strukturænding i Danmarksturneringen. 

– Hvis det handler om kvaliteten, interessen og de kommercielle muligheder, har der efter min opfattelse været alt for meget fokus på antallet af hold i Superligaen. I første omgang bør man forholde sig til spørgsmålet om slutspil eller ej. Og her er mit svar klart ja!, skriver Helge Sander i Jyllands-Posten.

– Jeg er ikke i tvivl om, at der er mange med et velmenende fodboldhjerte, som vil argumentere med, at det ikke er dansk, og at det ikke repræsenterer hele sæsonen. Sådan gør man ikke i de store fodboldnationer. Nej, men Danmark er heller ikke Spanien, Italien, Tyskland eller England. Da vi indførte professionel fodbold i 1978, var vi et af de sidste lande i Europa, der tog dette helt nødvendige skridt. Nu kunne vi måske blive et af de lande, der viser vejen til en endnu mere spændende fodboldsæson, fortsætter han. 

Helge Sander oplister i den lange kronik en række argumenter for indførelsen af slutspil, som han mener vil skabe større dynamik og spænding i dansk fodbold. Han drager blandt andet paralleler til sydamerikansk fodbold samt til dansk ishockey og håndbold, hvor man har arbejdet med forskellige slutspilsmodeller. 

Han mener, at en slutspilsmodel i Superligaen bør tage udgangspunkt i den danske håndboldliga og bevare 12 hold i den øverste række. De 12 hold skal ifølge Sander spille 22 kampe i et grundspil, hvorefter de otte bedste skal spille et slutspil om medaljer og europæiske pladser, mens de fire nederste skal spille mod de fire bedste fra 1. division. 

– Jeg mener, at tiden er inde til nytænkning. I det mindste er det glædeligt, at Divisionsforeningen har sikret en vigtig debat og vurdering af en optimal oplevelse af vor nationalsport. Prøv at se, hvordan de europæiske fodboldturneringer – Champions League og Europa League – afvikles med stor succes, fastslår Helge Sander. 

Helge Sander sidder i dag i folketinget for Venstre. Han er tidligere minister for teknologi, videnskab og udvikling, og har altså også en fortid som sekretariatschef i Divisionsforeningen samt direktør i Herning Fremad. 

En ny struktur for Superligaen ventes vedtaget i juni. 

Hele Helge Sanders kronik om turneringsstrukturen i dansk fodbold kan læses på Jyllands-Postens website.





Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK




LIVE

TransferLIVE: Har AGF-spiller højt på listen

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

– Vi er pressede

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Bliver det Chido Obis store chance?

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Medie med dyster Dorgu-melding

Topscorer færdig

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Legende med chokmelding

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

– De lignede lort!

Dansker lyner i Italien

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Døsig danskerdyst i Deutschland

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open