Manden bag dansk prof-fodbold: Indfør slutspil i Superligaen

I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander til at indføre slutspil i Superligaen.



Politikeren Helge Sander stod for en revolution af dansk fodbold, da han som Herning Fremad-leder i 1978 var foregangsmanden i indførelsen af professionel fodbold i Danmark. Nu opfordrer samme Helge Sander til en ny revolution af Superligaen. 

I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander således til, at man indfører slutspil i Superligaen i forbindelse med den kommende strukturænding i Danmarksturneringen. 

– Hvis det handler om kvaliteten, interessen og de kommercielle muligheder, har der efter min opfattelse været alt for meget fokus på antallet af hold i Superligaen. I første omgang bør man forholde sig til spørgsmålet om slutspil eller ej. Og her er mit svar klart ja!, skriver Helge Sander i Jyllands-Posten.

– Jeg er ikke i tvivl om, at der er mange med et velmenende fodboldhjerte, som vil argumentere med, at det ikke er dansk, og at det ikke repræsenterer hele sæsonen. Sådan gør man ikke i de store fodboldnationer. Nej, men Danmark er heller ikke Spanien, Italien, Tyskland eller England. Da vi indførte professionel fodbold i 1978, var vi et af de sidste lande i Europa, der tog dette helt nødvendige skridt. Nu kunne vi måske blive et af de lande, der viser vejen til en endnu mere spændende fodboldsæson, fortsætter han. 

Helge Sander oplister i den lange kronik en række argumenter for indførelsen af slutspil, som han mener vil skabe større dynamik og spænding i dansk fodbold. Han drager blandt andet paralleler til sydamerikansk fodbold samt til dansk ishockey og håndbold, hvor man har arbejdet med forskellige slutspilsmodeller. 

Han mener, at en slutspilsmodel i Superligaen bør tage udgangspunkt i den danske håndboldliga og bevare 12 hold i den øverste række. De 12 hold skal ifølge Sander spille 22 kampe i et grundspil, hvorefter de otte bedste skal spille et slutspil om medaljer og europæiske pladser, mens de fire nederste skal spille mod de fire bedste fra 1. division. 

– Jeg mener, at tiden er inde til nytænkning. I det mindste er det glædeligt, at Divisionsforeningen har sikret en vigtig debat og vurdering af en optimal oplevelse af vor nationalsport. Prøv at se, hvordan de europæiske fodboldturneringer – Champions League og Europa League – afvikles med stor succes, fastslår Helge Sander. 

Helge Sander sidder i dag i folketinget for Venstre. Han er tidligere minister for teknologi, videnskab og udvikling, og har altså også en fortid som sekretariatschef i Divisionsforeningen samt direktør i Herning Fremad. 

En ny struktur for Superligaen ventes vedtaget i juni. 

Hele Helge Sanders kronik om turneringsstrukturen i dansk fodbold kan læses på Jyllands-Postens website.







LIVE

TransferLIVE: Spår gigantisk Superliga-salg

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Storklub har taget kontakt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

– Han er bare ren verdensklasse!

AaB-angriber på vej til Serie A

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Henter Kamil Wilczek

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Transferudmelding fra Vallys

Gravesen med vild Neestrup-melding

Choktransfer på vej? 

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Cooper med kontant transfermelding

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu