Manden bag dansk prof-fodbold: Indfør slutspil i Superligaen

I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander til at indføre slutspil i Superligaen.



Politikeren Helge Sander stod for en revolution af dansk fodbold, da han som Herning Fremad-leder i 1978 var foregangsmanden i indførelsen af professionel fodbold i Danmark. Nu opfordrer samme Helge Sander til en ny revolution af Superligaen. 

I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander således til, at man indfører slutspil i Superligaen i forbindelse med den kommende strukturænding i Danmarksturneringen. 

– Hvis det handler om kvaliteten, interessen og de kommercielle muligheder, har der efter min opfattelse været alt for meget fokus på antallet af hold i Superligaen. I første omgang bør man forholde sig til spørgsmålet om slutspil eller ej. Og her er mit svar klart ja!, skriver Helge Sander i Jyllands-Posten.

– Jeg er ikke i tvivl om, at der er mange med et velmenende fodboldhjerte, som vil argumentere med, at det ikke er dansk, og at det ikke repræsenterer hele sæsonen. Sådan gør man ikke i de store fodboldnationer. Nej, men Danmark er heller ikke Spanien, Italien, Tyskland eller England. Da vi indførte professionel fodbold i 1978, var vi et af de sidste lande i Europa, der tog dette helt nødvendige skridt. Nu kunne vi måske blive et af de lande, der viser vejen til en endnu mere spændende fodboldsæson, fortsætter han. 

Helge Sander oplister i den lange kronik en række argumenter for indførelsen af slutspil, som han mener vil skabe større dynamik og spænding i dansk fodbold. Han drager blandt andet paralleler til sydamerikansk fodbold samt til dansk ishockey og håndbold, hvor man har arbejdet med forskellige slutspilsmodeller. 

Han mener, at en slutspilsmodel i Superligaen bør tage udgangspunkt i den danske håndboldliga og bevare 12 hold i den øverste række. De 12 hold skal ifølge Sander spille 22 kampe i et grundspil, hvorefter de otte bedste skal spille et slutspil om medaljer og europæiske pladser, mens de fire nederste skal spille mod de fire bedste fra 1. division. 

– Jeg mener, at tiden er inde til nytænkning. I det mindste er det glædeligt, at Divisionsforeningen har sikret en vigtig debat og vurdering af en optimal oplevelse af vor nationalsport. Prøv at se, hvordan de europæiske fodboldturneringer – Champions League og Europa League – afvikles med stor succes, fastslår Helge Sander. 

Helge Sander sidder i dag i folketinget for Venstre. Han er tidligere minister for teknologi, videnskab og udvikling, og har altså også en fortid som sekretariatschef i Divisionsforeningen samt direktør i Herning Fremad. 

En ny struktur for Superligaen ventes vedtaget i juni. 

Hele Helge Sanders kronik om turneringsstrukturen i dansk fodbold kan læses på Jyllands-Postens website.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Deler godt Brøndby-nyt

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Det er helt galt, Brøndby!

Storklub jagter Jacob Neestrup

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Flere ændringer på vej i FC København  

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager