Manden bag dansk prof-fodbold: Indfør slutspil i Superligaen

I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander til at indføre slutspil i Superligaen.



Politikeren Helge Sander stod for en revolution af dansk fodbold, da han som Herning Fremad-leder i 1978 var foregangsmanden i indførelsen af professionel fodbold i Danmark. Nu opfordrer samme Helge Sander til en ny revolution af Superligaen. 

I en kronik i Jyllands-Posten opfordrer Helge Sander således til, at man indfører slutspil i Superligaen i forbindelse med den kommende strukturænding i Danmarksturneringen. 

– Hvis det handler om kvaliteten, interessen og de kommercielle muligheder, har der efter min opfattelse været alt for meget fokus på antallet af hold i Superligaen. I første omgang bør man forholde sig til spørgsmålet om slutspil eller ej. Og her er mit svar klart ja!, skriver Helge Sander i Jyllands-Posten.

– Jeg er ikke i tvivl om, at der er mange med et velmenende fodboldhjerte, som vil argumentere med, at det ikke er dansk, og at det ikke repræsenterer hele sæsonen. Sådan gør man ikke i de store fodboldnationer. Nej, men Danmark er heller ikke Spanien, Italien, Tyskland eller England. Da vi indførte professionel fodbold i 1978, var vi et af de sidste lande i Europa, der tog dette helt nødvendige skridt. Nu kunne vi måske blive et af de lande, der viser vejen til en endnu mere spændende fodboldsæson, fortsætter han. 

Helge Sander oplister i den lange kronik en række argumenter for indførelsen af slutspil, som han mener vil skabe større dynamik og spænding i dansk fodbold. Han drager blandt andet paralleler til sydamerikansk fodbold samt til dansk ishockey og håndbold, hvor man har arbejdet med forskellige slutspilsmodeller. 

Han mener, at en slutspilsmodel i Superligaen bør tage udgangspunkt i den danske håndboldliga og bevare 12 hold i den øverste række. De 12 hold skal ifølge Sander spille 22 kampe i et grundspil, hvorefter de otte bedste skal spille et slutspil om medaljer og europæiske pladser, mens de fire nederste skal spille mod de fire bedste fra 1. division. 

– Jeg mener, at tiden er inde til nytænkning. I det mindste er det glædeligt, at Divisionsforeningen har sikret en vigtig debat og vurdering af en optimal oplevelse af vor nationalsport. Prøv at se, hvordan de europæiske fodboldturneringer – Champions League og Europa League – afvikles med stor succes, fastslår Helge Sander. 

Helge Sander sidder i dag i folketinget for Venstre. Han er tidligere minister for teknologi, videnskab og udvikling, og har altså også en fortid som sekretariatschef i Divisionsforeningen samt direktør i Herning Fremad. 

En ny struktur for Superligaen ventes vedtaget i juni. 

Hele Helge Sanders kronik om turneringsstrukturen i dansk fodbold kan læses på Jyllands-Postens website.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Teaser for ny AGF-aftale

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr