FC Midtjylland har gang i en særdeles travl april måned.
På bare 21 dage fra den 5. til den 26. april spiller holdet nemlig hele fem superligakampe, mens der i samme periode skal spilles to pokalsemifinaler mod Sønderjyske.
Det giver syv kampe i alt, hvor de første tre allerede er veloverstået med to sejre i Superligaen over først Brøndby og senest søndag mod AGF, og torsdag blev Sønderjyske besejret med 1-0 i det første af to pokalopgør.
Noget kunne derfor tyde på, at FCM’s brede trup er klar til sæsonens tætte slutræs. Træner Brian Priske mener da også, at det kompakte kampprogram passer ulvene særdeles godt.
– Vi har erfaringen fra efterårets mange kampe på kort tid, hvor vi både spillede Superliga, pokalturnering og Champions League.
– Det gælder både træningsmæssigt, fysisk og mentalt, hvor spillerne godt ved, hvad det her handler om.
– Så jeg føler mig okay rolig i forhold til det program, der venter forude, men jeg ved også godt, at vi kan være uheldige med skader.
– Men overordnet set føler vi, at vi er inde i et godt flow, og det handler om at holde fast i det momentum, siger Priske.
Klubbens erklærede mål for sæsonen er at vinde “the double” ved at genvinde det danske mesterskab, mens også pokaltitlen skal i hus.
I Superligaen har man længe ligget og byttet plads med Brøndby i toppen, men efter at have hentet seks point mere i mesterskabsspillets to første kampe har holdet skabt et forspring på fire point ned til de blågule.
Midtjydernes målmand Jonas Lössl udråber da også sit eget hold som guldfavorit.
– Jeg synes, vi er rigtig gode lige nu, og vi skal vinde guld i begge turneringer. Det er mit klare mål, og jeg tør godt være så fræk og sige, at jeg synes, vi er favoritter til det, siger keeperen.
Priske ser sig heller ikke tilbage i tabellen efter Brøndby, som man har lagt yderligere afstand til.
– Som udgangspunkt er jeg lavet sådan, at jeg altid kigger fremad, uanset hvor man er i tabellen.
– Det handler ikke for os, om at kigge ned ad. Vi skal vinde hver eneste kamp fra nu af, og det er vores helt klare mål, siger han.
/ritzau/
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder
NYHEDER
