FC Midtjylland har gang i en særdeles travl april måned.
På bare 21 dage fra den 5. til den 26. april spiller holdet nemlig hele fem superligakampe, mens der i samme periode skal spilles to pokalsemifinaler mod Sønderjyske.
Det giver syv kampe i alt, hvor de første tre allerede er veloverstået med to sejre i Superligaen over først Brøndby og senest søndag mod AGF, og torsdag blev Sønderjyske besejret med 1-0 i det første af to pokalopgør.
Noget kunne derfor tyde på, at FCM’s brede trup er klar til sæsonens tætte slutræs. Træner Brian Priske mener da også, at det kompakte kampprogram passer ulvene særdeles godt.
– Vi har erfaringen fra efterårets mange kampe på kort tid, hvor vi både spillede Superliga, pokalturnering og Champions League.
– Det gælder både træningsmæssigt, fysisk og mentalt, hvor spillerne godt ved, hvad det her handler om.
– Så jeg føler mig okay rolig i forhold til det program, der venter forude, men jeg ved også godt, at vi kan være uheldige med skader.
– Men overordnet set føler vi, at vi er inde i et godt flow, og det handler om at holde fast i det momentum, siger Priske.
Klubbens erklærede mål for sæsonen er at vinde “the double” ved at genvinde det danske mesterskab, mens også pokaltitlen skal i hus.
I Superligaen har man længe ligget og byttet plads med Brøndby i toppen, men efter at have hentet seks point mere i mesterskabsspillets to første kampe har holdet skabt et forspring på fire point ned til de blågule.
Midtjydernes målmand Jonas Lössl udråber da også sit eget hold som guldfavorit.
– Jeg synes, vi er rigtig gode lige nu, og vi skal vinde guld i begge turneringer. Det er mit klare mål, og jeg tør godt være så fræk og sige, at jeg synes, vi er favoritter til det, siger keeperen.
Priske ser sig heller ikke tilbage i tabellen efter Brøndby, som man har lagt yderligere afstand til.
– Som udgangspunkt er jeg lavet sådan, at jeg altid kigger fremad, uanset hvor man er i tabellen.
– Det handler ikke for os, om at kigge ned ad. Vi skal vinde hver eneste kamp fra nu af, og det er vores helt klare mål, siger han.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde scener – 135 var mødt op
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
OPTAKT
