RANDERS (Tipsbladet): Der er en europæisk plads på spil i Parken, når FC København fredag aften er vært for Randers FC i sæsonens sidste kamp.
Medaljerne er placeret, OB og Hvidovre er sendt ned for at gøre plads til AaB og Sønderjyske, og nu skal fredagens kamp placere den sidste kvalifikationsbillet til Conference League.
I buret hos gæsterne kan Patrik Carlgren igen blive afgørende, som han har været i flere situationer gennem seks år i Randers.
Men det kunne også sagtens blive sidste gang, for Carlgren har kontraktudløb, og selv om han ikke har besluttet sig endnu, kunne det meget vel ende med et skifte væk fra Randers.
– Min agent arbejder på det, og der har været meget interesse i de seneste uger. Der er mange klubber derude, der ved, at jeg er på fri transfer. Og mange klubber har spurgt til det. Så jeg sætter mig ned efter sæson og taler det hele igennem, med Randers og med familien. Jeg har en god relation til Søren og til Rasmus, og vi får talt godt om tingene, siger Patrik Carlgren til Tipsbladet.
– Det er en fantastisk klub, og jeg elsker at være i Randers, og min familie, som alle ved, har det godt her. Det betyder også meget for mig, men man har kun en fodboldkarriere.
– Jeg har været her i seks år og har gjort mange ting med klubben. I mit første år så kom vi i den finale mod Brøndby. Så jeg kom i pokalfinalen og Top 6 i tre år i streg, og så nu får jeg nået en syvendeplads og en finale igen. Så vi har gjort mange ting med klubben, siden jeg kom her. Det har været en fed tid, jeg har haft i Randers, og så får vi se, om den bliver ved eller ikke bliver ved., siger Patrik Carlgren.
Randers FC har indikeret, at man er klar til at forlænge med svenskeren, samtidig med at direktør Søren Pedersen og staben ser på nye førstemålmænd.
Perfekt mulighed
FC København har haft en Superliga-sæson, der endte særdeles skidt og skuffende med to nederlag til FC Midtjylland og AGF, der gav FCK en nervepirrende sidste ligakamp mod FCN, hvor endnu et nederlag havde gjort FCK til firer.
Nu har man i stedet chancen for at komme i Conference League, hvor målet ikke vil være kvalifikation men at komme langt i turneringen.
Det kan Randers forhindre, og med FCK’s form in mente og Randers’ mange sejre i foråret vil Randers-fans såvel som holdet se muligheder i Parken.
– Vi vandt i vores gruppe, og nu har vi en finale mod FC København i Parken. En fredag aften i Parken, det er altid fedt. Vi skal bare ud og nyde det. Og levere en ordentlig kamp. Vi har vundet i Parken før, og det kan vi gøre igen.
Jeg synes, vi er underdogs, og at de har mere pres på sig, end vi har. Og det er fint. Der er en god stemning i gruppen, vi nåede den syvendeplads, der var vores mål, og det har givet ekstra selvtillid, siger Patrik Carlgren.
Patrik Carlgren blev i 2022 treer i Tipsbladets målmandskåring Det Gyldne Bur umiddelbart efter vinderen Kamil Grabara og toeren Mads Hermansen.
Randers FC og FC København spiller klokken 19 i aften.
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TOPNYHED
Spottet i København
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TV-ekspert chokerer på direkte tv
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TRANSFER