Mange klubber ser på transferfri Carlgren

Adskillige klubber har henvendt sig omkring den transferfri Superliga-profil Patrik Carlgren, der fredag aften måske spiller afskedskamp for Randers FC i den vigtige Europa-playoff mod FCK.



RANDERS (Tipsbladet): Der er en europæisk plads på spil i Parken, når FC København fredag aften er vært for Randers FC i sæsonens sidste kamp.

Medaljerne er placeret, OB og Hvidovre er sendt ned for at gøre plads til AaB og Sønderjyske, og nu skal fredagens kamp placere den sidste kvalifikationsbillet til Conference League. 

I buret hos gæsterne kan Patrik Carlgren igen blive afgørende, som han har været i flere situationer gennem seks år i Randers.

Men det kunne også sagtens blive sidste gang, for Carlgren har kontraktudløb, og selv om han ikke har besluttet sig endnu, kunne det meget vel ende med et skifte væk fra Randers.

– Min agent arbejder på det, og der har været meget interesse i de seneste uger. Der er mange klubber derude, der ved, at jeg er på fri transfer. Og mange klubber har spurgt til det. Så jeg sætter mig ned efter sæson og taler det hele igennem, med Randers og med familien. Jeg har en god relation til Søren og til Rasmus, og vi får talt godt om tingene, siger Patrik Carlgren til Tipsbladet.

– Det er en fantastisk klub, og jeg elsker at være i Randers, og min familie, som alle ved, har det godt her. Det betyder også meget for mig, men man har kun en fodboldkarriere.

– Jeg har været her i seks år og har gjort mange ting med klubben. I mit første år så kom vi i den finale mod Brøndby. Så jeg kom i pokalfinalen og Top 6 i tre år i streg, og så nu får jeg nået en syvendeplads og en finale igen. Så vi har gjort mange ting med klubben, siden jeg kom her. Det har været en fed tid, jeg har haft  i Randers, og så får vi se, om den bliver ved eller ikke bliver ved., siger Patrik Carlgren.

Randers FC har indikeret, at man er klar til at forlænge med svenskeren, samtidig med at direktør Søren Pedersen og staben ser på nye førstemålmænd.

Perfekt mulighed
FC København har haft en Superliga-sæson, der endte særdeles skidt og skuffende med to nederlag til FC Midtjylland og AGF, der gav FCK en nervepirrende sidste ligakamp mod FCN, hvor endnu et nederlag havde gjort FCK til firer.

Nu har man i stedet chancen for at komme i Conference League, hvor målet ikke vil være kvalifikation men at komme langt i turneringen.

Det kan Randers forhindre, og med FCK’s form in mente og Randers’ mange sejre i foråret vil Randers-fans såvel som holdet se muligheder i Parken.

– Vi vandt i vores gruppe, og nu har vi en finale mod FC København i Parken. En fredag aften i Parken, det er altid fedt. Vi skal bare ud og nyde det. Og levere en ordentlig kamp. Vi har vundet i Parken før, og det kan vi gøre igen.

Jeg synes, vi er underdogs, og at de har mere pres på sig, end vi har. Og det er fint. Der er en god stemning i gruppen, vi nåede den syvendeplads, der var vores mål, og det har givet ekstra selvtillid, siger Patrik Carlgren.

Patrik Carlgren blev i 2022 treer i Tipsbladets målmandskåring Det Gyldne Bur umiddelbart efter vinderen Kamil Grabara og toeren Mads Hermansen.

Randers FC og FC København spiller klokken 19 i aften.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Liverpool præsenterer succestræner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Benhård kritik af Danmark

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig