– Mange tvivlede på FCK: Jeg var en af dem

Tipsbladets ugentlige powerranking er klar, og det er med markant fremgang for FC København, der for en uge siden lå nummer fem i Tipsbladets rangering.



Der er nu kun to spillerunder tilbage i Superliga-sæsonen.

FC København og FC Nordsjælland duellerer om guldet, i bunden af nedrykningsspillet er der en enkelt billet til næste sæsons Superliga til AaB, AC Horsens eller Lyngby, og i ingenmandslandet i toppen af nedrykningsslutspillet skal FC Midtjylland og OB finde ud af, hvem af dem der skal på besøg hos Superliga-fireren i en Europa-playoff fredag 9. juni.

Der er flere store sportslige beslutninger og handler på vej i Superligaen, men inden skal sæsonen jo selvsagt spilles færdig, og det bliver med FC København fra forhjul, både i tabellen og i det interne styrkeforhold, hvis vi ser på Tipsbladets ugentlige powerranking.

– Der var mange, der tvivlede på FC København før den seneste uges kampe med alle de skader og karantæner. Jeg var helt klart en af dem. Men FC København vandt pokalfinalen og slog AGF, og jeg kan lige nu kun sætte dem oppe som nummer et, selvom jeg stadig har mine tvivl om defensiven, siger Troels Bager Thøgersen, chefredaktør for Tipsbladets trykte udgave, som del af vurderingen af de 12 hold.

I bunden har de tre klubber involveret i nedrykningsstregen alle muligheder sportsligt, og det kan blive en gyser af rang, når AaB og Lyngby mødes på mandag i Lyngby.

Men i de seneste fem runder har AaB hentet otte point mod fire til Lyngby og kun ét til AC Horsens, og det kan være svært at se klubberne bryde den formkurve i de to afsluttende kampe.

– De [Horsens og Lyngby] skal kæmpe for deres liv her i weekenden, og selvfølgelig skal de gøre alt, hvad de kan for at komme op. Men spillemæssigt må jeg bare sige, at der er en grund til, at de ligger nummer 11 og nummer 12, lyder vurderingen.

Se hele Tipsbladets powerranking i den video, der ligger i toppen af denne artikel.

Læs også vores optakt til det brag, der venter mellem et Viborg FF på jagt efter bronze, og topholdet FC København. Se den artikel her.



Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Raser over dansk stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Presset Frank: Her er vores store problem

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Forlænger med to Superliga-talenter

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Salah blev helten for Egypten

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Dorgu blev helten for Manchester United

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det har taget røven på Steve Cooper

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding