Optakt: Viborg FF – FC København

FC København kan tage sig et stort skridt mod Superliga-guldet, mens Viborg kæmper med alt for at sikre sig medaljer. Vi varmer op til mandagens brag mellem de to klubber.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 16.00
Spillested: Energi Viborg Arena 
Dommer: Morten Krogh
På TV: 6’eren 
Hashtag: #vfffck #sldk

Holdnyt:
Viborg FF:
Gulddrømmen er så godt som slukket for Viborg, efter man i søndags blot fik 1-1 mod Brøndby på hjemmebane. 

Her ramte Viborg og i særdeleshed Elias Achouri det høje niveau, som har været gennemgående i stort set hele sæsonen. Brøndby havde hele tiden dobbeltopdækning på Superliga-sæsonens helt store åbenbaring, som måske endda skulle være glad for ikke at være blevet udvist, da han i ren frustration sparkede ud efter Josip Radosevic.

Det blev han ikke, og han er dermed klar til at gøre livet surt for FCK. Viborg går benhårdt efter medaljer, og det ser godt ud, med tanke på at man har tre point ned til AGF og en målscore, som er en snert bedre. Derfor vil en sejr over FCK gøre decideret underværker, for taber man, og AGF slår Randers, ja så dumper Viborg ned på fjerdepladsen. 

Firkløveren bestående af Mads Lauritsen, Zan Zalatel, Nils Mortimer og Mads Agnarsson gik alle glip af kampen mod Brøndby på grund af skader. Forventningen er også, at de misser denne kamp.

FC København:
Det begynder og smage mere og mere af guld hos hovedstadsklubben, og det kan FCK takke sig selv for. 

For man har rykket sammen i bussen i nogle særdeles afgørende uger, hvor Brøndby er blevet besejret på udebane, og hvor man også sikrede sig en sen og underholdende 4-3-sejr over AGF, hvor Kevin Diks stangede sejrsmålet ind med få minutter tilbage. Nå ja, i mellemtiden blev Sydbank Pokalen også vundet.

Alt dette er FCK lykkes med, selv om man har været særdeles hårdt ramt på skades- og karantænefronten. Det lysner op nu, og det må være en stor lettelse for Jacob Neestrup, der kan øjne Superliga-titlen. Vinder FCK endda over Viborg, så kan de følge med i FC Nordsjællands kamp mod Brøndby, hvor FCK kan blive mestre, hvis FCN taber. 

FCK kan glæde sig over igen at råde over Viktor Claesson, Hákon Haraldsson og Marko Stamenic, der havde karantæne mod AGF. Derudover ventes det, at Mohamed Daramy og Rasmus Falk er kommet sig over deres skavanker. Derfor bliver det også spændende at se, om Jacob Neestrup skifter tilbage til en firebackkæde, og hvem der glider ud på bænken.

Til gengæld er der tvivl om Lukas Lerager, efter han udgik under opvarmningen til pokalfinalen. Sikkert er det, at Andreas Cornelius, Nicolai Boilesen, Carlos Zeca og David Khocholava.

Karantæner:
Viborg FF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund – Anton Gaaei, Nicolas Bürgy, Daniel Anyembe, Oliver Bundgaard – Clint Leemans, Jeppe Grønning, Jakob Bonde – Ibrahim Said, Alassana Jatta, Elias Achouri

FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Valdemar Lund, Christian Sørensen – Viktor Claesson, William Clem, Rasmus Falk – Diogo Goncalves, Jordan Larsson, Mohamed Daramy

Dom:
FC København har øjnene stift rettet mod Superliga-guldet, og målstregen nærmer sig med hastige skridt. Der er ikke plads til at snuble, og det gør Neestrups tropper heller ikke, selv om en udekamp i Viborg er en vanskelig en af slagsen. FCK vinder 2-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Storhylder Christian Nørgaard

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Vild med ny Eriksen-løsning

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Klar besked til FCK-fans

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Bekræfter millionbud på dansker

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København interesseret i denne angriber

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’