Mange voldssager i Brøndby: Helt uacceptabelt

Søndagens uroligheder udenfor Brøndby Stadion har resulteret i hele 27 sager om vold og forsøg på vold mod politifolk.



Søndagens mesterskabsbrag mellem Brøndby IF og AGF fik et grimt efterspil, da hooligans kom i karambolage med politiet i Brøndby. 

Politiet meddelte søndag aften, at man havde foretaget tre anholdelser, men mandag formiddag er der kommet en ny status fra Københavns Vestegns Politi. 

– I alt var der 27 sager om vold og forsøg på vold mod politifolk efter fodboldkampen. Derudover efterforsker politiet en række voldssager mod andre fodboldfans.

– Efter kampen blev AGF’s fans, som annonceret, tilbageholdt på Brøndby Stadion i en kortere periode. Da de med bus skulle forlade stadionet cirka en halv time efter kampen, blev de angrebet af uromagere, og de måtte søge tilbage til Brøndby Stadion for ly. Først efter flere timer var det muligt for dem at forlade området, lyder det i pressemeddelelsen fra Københavns Vestegns Politi. 

Politiet oplyser endvidere, at der sandsynligvis vil blive tale om flere anholdelser i den nærmeste fremtid, når man har fået efterforsket alle episoder, bland andet ved brug af overvågningsbilleder. 

– Vi har forståelse for, at mange fodboldfans havde følelserne uden på tøjet i går i forbindelse med afgørelsen af det danske mesterskab – men at angribe fredelige fans og begå vold mod politifolk er helt uacceptabelt, siger politiinspektør Tenna Wilbert. 

Også AGF's spillere var i en periode forhindret i at forlade Brøndby Stadion på grund af urolighederne efter gæsternes 3-2-sejr, som kostede Brøndby mesterskabet. 






Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Dansker scorer mod Barcelona



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Brøndby IF – Viborg FF

Christian Nørgaard tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Eriksen spottet – nu er der nyt

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Silkeborg IF – FC København



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater