Mange voldssager i Brøndby: Helt uacceptabelt

Søndagens uroligheder udenfor Brøndby Stadion har resulteret i hele 27 sager om vold og forsøg på vold mod politifolk.



Søndagens mesterskabsbrag mellem Brøndby IF og AGF fik et grimt efterspil, da hooligans kom i karambolage med politiet i Brøndby. 

Politiet meddelte søndag aften, at man havde foretaget tre anholdelser, men mandag formiddag er der kommet en ny status fra Københavns Vestegns Politi. 

– I alt var der 27 sager om vold og forsøg på vold mod politifolk efter fodboldkampen. Derudover efterforsker politiet en række voldssager mod andre fodboldfans.

– Efter kampen blev AGF’s fans, som annonceret, tilbageholdt på Brøndby Stadion i en kortere periode. Da de med bus skulle forlade stadionet cirka en halv time efter kampen, blev de angrebet af uromagere, og de måtte søge tilbage til Brøndby Stadion for ly. Først efter flere timer var det muligt for dem at forlade området, lyder det i pressemeddelelsen fra Københavns Vestegns Politi. 

Politiet oplyser endvidere, at der sandsynligvis vil blive tale om flere anholdelser i den nærmeste fremtid, når man har fået efterforsket alle episoder, bland andet ved brug af overvågningsbilleder. 

– Vi har forståelse for, at mange fodboldfans havde følelserne uden på tøjet i går i forbindelse med afgørelsen af det danske mesterskab – men at angribe fredelige fans og begå vold mod politifolk er helt uacceptabelt, siger politiinspektør Tenna Wilbert. 

Også AGF's spillere var i en periode forhindret i at forlade Brøndby Stadion på grund af urolighederne efter gæsternes 3-2-sejr, som kostede Brøndby mesterskabet. 





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Uruguay – Spanien

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Ecuador – Tyskland

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

VM-spiller får fem karantænedage

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

I dialog om dansk bomber

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ny bejler til dansk guldfugl

FC Barcelona køber VM-angriber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Egypten – Iran