Mange voldssager i Brøndby: Helt uacceptabelt

Søndagens uroligheder udenfor Brøndby Stadion har resulteret i hele 27 sager om vold og forsøg på vold mod politifolk.



Søndagens mesterskabsbrag mellem Brøndby IF og AGF fik et grimt efterspil, da hooligans kom i karambolage med politiet i Brøndby. 

Politiet meddelte søndag aften, at man havde foretaget tre anholdelser, men mandag formiddag er der kommet en ny status fra Københavns Vestegns Politi. 

– I alt var der 27 sager om vold og forsøg på vold mod politifolk efter fodboldkampen. Derudover efterforsker politiet en række voldssager mod andre fodboldfans.

– Efter kampen blev AGF’s fans, som annonceret, tilbageholdt på Brøndby Stadion i en kortere periode. Da de med bus skulle forlade stadionet cirka en halv time efter kampen, blev de angrebet af uromagere, og de måtte søge tilbage til Brøndby Stadion for ly. Først efter flere timer var det muligt for dem at forlade området, lyder det i pressemeddelelsen fra Københavns Vestegns Politi. 

Politiet oplyser endvidere, at der sandsynligvis vil blive tale om flere anholdelser i den nærmeste fremtid, når man har fået efterforsket alle episoder, bland andet ved brug af overvågningsbilleder. 

– Vi har forståelse for, at mange fodboldfans havde følelserne uden på tøjet i går i forbindelse med afgørelsen af det danske mesterskab – men at angribe fredelige fans og begå vold mod politifolk er helt uacceptabelt, siger politiinspektør Tenna Wilbert. 

Også AGF's spillere var i en periode forhindret i at forlade Brøndby Stadion på grund af urolighederne efter gæsternes 3-2-sejr, som kostede Brøndby mesterskabet. 







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Liverpool – Brentford

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo