Søndagens mesterskabsbrag mellem Brøndby IF og AGF fik et grimt efterspil, da hooligans kom i karambolage med politiet i Brøndby.
Politiet meddelte søndag aften, at man havde foretaget tre anholdelser, men mandag formiddag er der kommet en ny status fra Københavns Vestegns Politi.
– I alt var der 27 sager om vold og forsøg på vold mod politifolk efter fodboldkampen. Derudover efterforsker politiet en række voldssager mod andre fodboldfans.
– Efter kampen blev AGF’s fans, som annonceret, tilbageholdt på Brøndby Stadion i en kortere periode. Da de med bus skulle forlade stadionet cirka en halv time efter kampen, blev de angrebet af uromagere, og de måtte søge tilbage til Brøndby Stadion for ly. Først efter flere timer var det muligt for dem at forlade området, lyder det i pressemeddelelsen fra Københavns Vestegns Politi.
Politiet oplyser endvidere, at der sandsynligvis vil blive tale om flere anholdelser i den nærmeste fremtid, når man har fået efterforsket alle episoder, bland andet ved brug af overvågningsbilleder.
– Vi har forståelse for, at mange fodboldfans havde følelserne uden på tøjet i går i forbindelse med afgørelsen af det danske mesterskab – men at angribe fredelige fans og begå vold mod politifolk er helt uacceptabelt, siger politiinspektør Tenna Wilbert.
Også AGF's spillere var i en periode forhindret i at forlade Brøndby Stadion på grund af urolighederne efter gæsternes 3-2-sejr, som kostede Brøndby mesterskabet.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED